Правна помош и совети

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Но дали по согласност на двајцата или ти покрена судски спор
Колку отприлика плативте?

- sent from mobile -
Normalno vo soglasnost,inaku mislam deka neke moze posebno ako ne e izvrsena fizicka delba.Kaj nas slucajot bese takov sto tatko mi imal podneseno baranje za fizicka delba no ne uspea da ja realizira posto pocina pa jas morav da go povlecam toa baranje....pa pocnav so dvorot pa so kukata,bratuced mi mi davase pari tekno kako gi vrsev rabotite.
Za cena da ti kaza se uste nemam napravaeno zbir posto mi ostana resenieto da go predadam vo katastar.Sigurno nebea mali pari zatoa sto samo da pocnam so zaverka na tie dokumenti na notar kako na primer tapijata pa ostavinskite pa sekade se plaka takasa i trista gluposti.
Za dvor ne plativme zatoa sto imavme tapija a za legalizacija na 20m2 plativme po 1 e.m2.
Sega neznam kakov e slucajot kaj vas i sto treba da legalizirate ili da platite ili samo da se napravi fizicka delba.
Ti posakuvam trpenie i zivci zatoa sto od moe iskustvo ova e makotrpna rabota....
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Јас ја завршив легализацијата и работата во катастер. Сега имотот е запишан во имотен лист на име на двајцата браќа. Сега проблемот е во физичката делба, едниот не сака да се заврши таа процедура. Да имаше спогодба најлесно најбрзо и најевтино се завршува.

- sent from mobile -
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас ја завршив легализацијата и работата во катастер. Сега имотот е запишан во имотен лист на име на двајцата браќа. Сега проблемот е во физичката делба, едниот не сака да се заврши таа процедура. Да имаше спогодба најлесно најбрзо и најевтино се завршува.

- sent from mobile -
epa togas mozes da si podneses baranje vo katastar za fizicka delba.....a kolku cini neznam zatoa sto jas toa baranje go povlekov...
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
epa togas mozes da si podneses baranje vo katastar za fizicka delba.....a kolku cini neznam zatoa sto jas toa baranje go povlekov...
Се поднесува предлог за физичка делба до суд, а не до катастар, во катастар само се запишуваат правата, а не се регулира сопственоста
--- надополнето: 11 август 2013 во 18:23 ---
Јас ја завршив легализацијата и работата во катастер. Сега имотот е запишан во имотен лист на име на двајцата браќа. Сега проблемот е во физичката делба, едниот не сака да се заврши таа процедура. Да имаше спогодба најлесно најбрзо и најевтино се завршува.

- sent from mobile -
Ako тој не сака физичка делба и на суд се противи, тогаш ќе ти следат трошоците по повод постапката за физичка делба.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Ako тој не сака физичка делба и на суд се противи, тогаш ќе ти следат трошоците по повод постапката за физичка делба.
Можно ли е да се противи на суд за физичка делба, мислев дека судот е тој што ја прави делбата и решава доколку нема спогодба.

- sent from mobile -
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Можно ли е да се противи на суд за физичка делба, мислев дека судот е тој што ја прави делбата и решава доколку нема спогодба.

- sent from mobile -
Доколку е возможна физичка делба, судот во секој случај ќе ја изврши делбата и покрај противењето на противникот. Но доколку не е возможно да се изврши физичка делба, тогаш сопственоста ќе Ви биде утврдена во идеални намесно во реални делови (на пример врз еднособен стан со едно купатило и еден влез е невозможно да се изврши физичка делба). Претпоставувам дека твојот противник ќе се противи, бидејќи погоре спомена дека не сака спогодбено да ја извршите физичката делба, токму поради таа причина се бара од вешто лице - вештак од градежна струка да изврши вештачење дали и на кој начин односно начини (доколку постојат повеќе солуции) може да се изврши физичката делба. Во твојот конкретен случај не знам за каков имот станува збор, па поради тоа и не навлегувам повеќе. Се надевам дека ти помогнав.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ај веројатно е ова правото место да прашам, можеби некој знае.
По промена на презиме на свадба, има закон во рок од 30 дена да се сменат документите (пасош, лична карта и др.). Е сега ме интересира, дали смее личноста во тие 30 денови да ја напушти државата или не смее? Некој вика до 500 евра е казната, друг вика смее да се излегува доколку во рок од тие 30 денови ја направиш промената.
Имал некој искуство со ова?
имам слушнато за случаи каде се напуштила државата со старото презиме ... ама после тоа на вести имаше дека не е дозволиво и казниво ...
а и реално, го менуваш презимето на свадба и треба да чекаш нов пасош, не можеш да појдиш на меден месец, си ограничен во движењето ...
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Zdravo, ITNO ITNO ITNO......
Ve molam nekoj da mi kaze kako da podnesam Baranje do policija da mi go izdadat zapisnikot za eden fizicki napad i dali se plaka toa Baranje za zapisnik, Ve molam nekoj ako znae neka mi odgovori itno..
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Едно теоретско прашање:
Дали би било легално ако некој ги купи сите станови во еден дел од катот и делот од ходникот преку кој се стига до становите го загради. Значи тој дел од ходникот инаку не го користи никој само сопствениокот на становите.
Или можеби ако некој ги купи сите станови на еден кат и сл...
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Едно теоретско прашање:
Дали би било легално ако некој ги купи сите станови во еден дел од катот и делот од ходникот преку кој се стига до становите го загради. Значи тој дел од ходникот инаку не го користи никој само сопствениокот на становите.
Или можеби ако некој ги купи сите станови на еден кат и сл...
Не, ходниците се дел од заедничките простории и сите полагаат право на нив. Впрочем и самиот одговараш на прашањето - ако ги купиш становите - ги купуваш само становите, а не и ходниците надвор од нив. Но доколку ги заградиш ходниците и никому тоа не смета, нема да имаш проблеми, проблеми ќе ти се јават доколку тоа некому му смета и ти повика инспекција или пак ти поднесе тужба.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Не, ходниците се дел од заедничките простории и сите полагаат право на нив. Впрочем и самиот одговараш на прашањето - ако ги купиш становите - ги купуваш само становите, а не и ходниците надвор од нив. Но доколку ги заградиш ходниците и никому тоа не смета, нема да имаш проблеми, проблеми ќе ти се јават доколку тоа некому му смета и ти повика инспекција или пак ти поднесе тужба.
Е фала. Јас и така си мислев само ми требаше потврда.
Викаш инспекција? Која испекција би била задолжена за ова?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Е фала. Јас и така си мислев само ми требаше потврда.
Викаш инспекција? Која испекција би била задолжена за ова?
Градежна инспекција, но сепак не верувам дека некој ќе те пријави, скоро и да нема зграда каде такво нешто не е направено, освен ако некој сака да ти напакости.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Zdravo, ITNO ITNO ITNO......
Ve molam nekoj da mi kaze kako da podnesam Baranje do policija da mi go izdadat zapisnikot za eden fizicki napad i dali se plaka toa Baranje za zapisnik, Ve molam nekoj ako znae neka mi odgovori itno..
Записникот нема да ти го дадат. Доколку поднесеш тужба и во неа секако го наведеш записникот како доказ тогаш судот ке го прибави службено.
 
Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
Bi sakal da znam kakva e procedurata za bankarski sef vo ostaviska postapka odnosno kolku e notarskata taksa vo ovoj slucaj
ili toa zavisi od toa tolku e "vreden" sefot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom