Правна помош и совети

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
нема никаков објект/градба на парцелата, празна е во целост, била нива сега е шума
нема никаков објект/градба на парцелата, празна е во целост, била нива сега е шума
треба да направиш изложување на парцела, збори со геодет, ќе ти треба и правниот основ како е стекната, ако го немаш може да стане сопственост на РМ
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.972
Здраво дечки, имам едно прашање за поупатените со катастар и нивнава апликација. На еден од имотите што го имам(наследен) сопственоста е запишана точно во имотен лист, но кај парцелата стои право 0 (под листата каде што се наведени сопствениците). Што значи ова?
има разни случки со прааво 0
во зградата во Охрид, изградена 2004, инвеститорот во предДоговорите продаваше станови со јасна дефиниција колку е станбен простор а колку тераси( по цена 0.5 од ст.простор)... Но кога се праеше Солемнизаација , наметнаа Договори каде се е ГУТУРЕ дадено, без спецификација колку е стан, колку е тераса, па кај сите станови со поголеми Тераси излезе по 1до 3м2 дел од тераса со право 0, Катастар сменил и ги рачунал еднакво и терасите и станбен простор... еден од станарите 2008 корегирал како испраавка преку тој што му праел елаборат за Имотен Лист, тој нема дел од балкон со право 0...Раководителката од Катастар се закануваше на тие што напраиле корекција, таа се праела ПРЕКУ Катастар, ама не можеле да направат бидејќи урбаната Мафија во Општина има еден проект а во стварност изведено сосем друго .. остана со Легализација но и тоа СТОИ 10 години, додека не фи Легализираат вистинските Дивоградби поред Езеро, ќе ги држат како заложници луѓето кој се измамени од Урбаната Мафија.. ова и во Скопје го има некаде, во исста зграда некому се легални балконите некому ссо право нула, а типска зграда, некој корегирале мислам во Скопје било до 2003та..башка хохштаплерот Шилегов 2-3 пати инсистира дека ќе се легализираат само Дивоградби што ги праеле луѓе индивидуално, а не да се прецизираат колективните згради каде инвеститорите праеле една врста Дивоградба...
Има случај со Право 0 и кај земјиште, сопственикот што ја продал куќата и плацот на инвеститор тогаш , 2000те, се водел дека тој гради зграда, за фирмата помалку да плати данок, па тој требал да направи ПРИВАТИЗАЦИЈА на плацот, има договор дека добил пари за тоа, НО НЕ НАПРАВИЛ..Сега земјиште под зграда и дворно место се води пак на него, ама со ПРАВО 0. Општина не сака да му го одземе и да го продаде на сопствениците по 1 евро, газдата почина а наследници формално нема, на градежното земјиште Државата не наплаќа Данок... наша идиотска работа
Види зошто имотот е со право НУЛА, да не имал некој ОБВРСКИ тој што ти го остаавил па да ти дојде да ги плаќаш а не може да се продава имот со ПРАВО НУЛА...
Чекам овие ГОМНАРИИ да испаднат во Стразбур па да се РАЗОТКРИЕ нашата Правна Мизерија во Имотно -Правните институции...
ПАТЕМ, не е исто ама исто една ГОЛЕМА МИЗЕРИЈА се колективни станбени згради каде плацот под ЗГРАДА и дворно место СЕ на Република Македонија.. Инвеститорот НЕГО ПЛАТИЛ а сепак добил дозвола за градба и се е впишано во катастар... А Инвеститори има и што УШТЕ постојат, на пример ГРАНИТ.. Државата гоа ќе овозможи да си го купат станарите местото под зграда и дворот АМА 20 години заебава, те треба нов ГУП. па промени на станарите, па Корона... нема крај
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2021
Мислења
379
Поени од реакции
861
Дали ако си пријавен на цело работно време во една фирма може да бидеш плус пријавен во друга со пола работно време?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.445
Поени од реакции
6.962
Дали ако си пријавен на цело работно време во една фирма може да бидеш плус пријавен во друга со пола работно време?
Mozhish i vo 5 firmi da bidish prijaven,

Eve ti podetalno od nekoj drug
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Дали ако си пријавен на цело работно време во една фирма може да бидеш плус пријавен во друга со пола работно време?
Не пола туку 10 саати неделно и тоа само ако се согласи првата фирма.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Не пола туку 10 саати неделно и тоа само ако се согласи првата фирма.
Nie toa ne moze, posto zakonski si ogranicen kolku maximum mozes godisno da imas.
Osven tie redovnite 40/nedelno, moze uste (ako ne gresam) uste max 180 casovi/godisno
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Nie toa ne moze, posto zakonski si ogranicen kolku maximum mozes godisno da imas.
Osven tie redovnite 40/nedelno, moze uste (ako ne gresam) uste max 180 casovi/godisno
Еве ти, убаво знам што сум прочитал од законот за работни односи, тоа што ти го кажуваш е за прекувремена работа кај тој со полно работно време и е максимум 190 часа годишно.
Еве го законот, последна измена како што гледам е 2016, веројатно немаат нешто драстично изменето од тогаш.
Закон за работните односи

Дополнително работење
Член 121
(1) Работникот, кој работи полно работно време, може по исклучок да склучи договор за вработување со неполно работно време со друг работодавач, меѓутоа најмногу за десет часа неделно, со претходна согласност на работодавачите, каде што е вработен со полно работно време.
(2) Обврзен составен дел на договорот за вработување според ставот (1) на овој член е договорот за начинот на остварувањето на правата и обврските од овој работен однос со оглед на правата и обврските на работникот кај работодавачот, каде што е вработен со полно работно време.
(3) На работникот, кој склучува договор за вработување според ставот (1) на овој член, престанува да му важи договорот за вработување во согласност со овој закон, по изминувањето на договореното време, или ако е повлечена согласноста на работодавачот, каде што работникот е во работен однос со полно работно време.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Еве ти, убаво знам што сум прочитал од законот за работни односи, тоа што ти го кажуваш е за прекувремена работа кај тој со полно работно време и е максимум 190 часа годишно.
Еве го законот, последна измена како што гледам е 2016, веројатно немаат нешто драстично изменето од тогаш.
Закон за работните односи

Дополнително работење
Член 121
(1) Работникот, кој работи полно работно време, може по исклучок да склучи договор за вработување со неполно работно време со друг работодавач, меѓутоа најмногу за десет часа неделно, со претходна согласност на работодавачите, каде што е вработен со полно работно време.
(2) Обврзен составен дел на договорот за вработување според ставот (1) на овој член е договорот за начинот на остварувањето на правата и обврските од овој работен однос со оглед на правата и обврските на работникот кај работодавачот, каде што е вработен со полно работно време.
(3) На работникот, кој склучува договор за вработување според ставот (1) на овој член, престанува да му важи договорот за вработување во согласност со овој закон, по изминувањето на договореното време, или ако е повлечена согласноста на работодавачот, каде што работникот е во работен однос со полно работно време.
Moze, prifakam greska :)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.139
Поени од реакции
800
Дали може да избегнам здравствен систематски преглед во фирма која е под капа на Општината во која живеам (т.н.државно вработување),немам доверба во нашиот здравствен систем а уште помалку во новопечените доктори со штанцани дипломи,20 години немам отидено на лекар баш поради тоа што ги избегнувам,ме интересира дали може да следува некоја правна последица или казна ако не се појавам на прегледот,инаку планирам да си земам слободен ден баш тогаш
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Дали може да избегнам здравствен систематски преглед во фирма која е под капа на Општината во која живеам (т.н.државно вработување),немам доверба во нашиот здравствен систем а уште помалку во новопечените доктори со штанцани дипломи,20 години немам отидено на лекар баш поради тоа што ги избегнувам,ме интересира дали може да следува некоја правна последица или казна ако не се појавам на прегледот,инаку планирам да си земам слободен ден баш тогаш
Обврска е на работодавачот да имаш систематски, на полесните места е 2 години, а на потешките мислам дека може и на 6 месеци, и да избегаш тој ден ќе ти закаже на друг, ако ептен избегнуваш мислам дека без проблем може да те даде на дисциплинска и таму ако не си од нивната партија ќе те ебат.

Незнам што се плашиш од систематски, обично земаат крв, мокрача, ЕКГ, проверуват вид, притисок и тоа е, резултатите ги дават по некој месец, ендшка на мене во јуни ми беше систематскиот, а резултатите дојдоа во ноември, ќе ги бапнат во некое досие и никој нема да ги виде.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Дали може да избегнам здравствен систематски преглед во фирма која е под капа на Општината во која живеам (т.н.државно вработување),немам доверба во нашиот здравствен систем а уште помалку во новопечените доктори со штанцани дипломи,20 години немам отидено на лекар баш поради тоа што ги избегнувам,ме интересира дали може да следува некоја правна последица или казна ако не се појавам на прегледот,инаку планирам да си земам слободен ден баш тогаш
E, jebi ga...
Koga vraboten vo drzaven sektor nema doverba vo drug drzaven sektor, sto da receme nie drugite za tvojot sektor....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.283
Поени од реакции
9.883
Дали може да избегнам здравствен систематски преглед во фирма која е под капа на Општината во која живеам (т.н.државно вработување),немам доверба во нашиот здравствен систем а уште помалку во новопечените доктори со штанцани дипломи,20 години немам отидено на лекар баш поради тоа што ги избегнувам,ме интересира дали може да следува некоја правна последица или казна ако не се појавам на прегледот,инаку планирам да си земам слободен ден баш тогаш
Нема никаква правна последица, но еден ден ке мораш да направиш систематски преглед оти фирмата мора со закон да извршува годишен систем.преглед на своите вработени...но не ми е јасно зошто се плашиш од прегледот??
Од што ти е страв? Сите сакаме бесплатен преглед а ти бегаш од него??? сомнително:rolleyes:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.139
Поени од реакции
800
E, jebi ga...
Koga vraboten vo drzaven sektor nema doverba vo drug drzaven sektor, sto da receme nie drugite za tvojot sektor....
Искрено,ме боли к...т за т.н. државен сектор,јас до максимум ја дупам државата таму кадешто можам затоа што таа нас не дупи на секој можен друг начин и тоа секојдневно!! Така да не жалам никаква држава а максимално сум коректен спрема сите останати
Автоматски споено мислење:

Нема никаква правна последица, но еден ден ке мораш да направиш систематски преглед оти фирмата мора со закон да извршува годишен систем.преглед на своите вработени...но не ми е јасно зошто се плашиш од прегледот??
Од што ти е страв? Сите сакаме бесплатен преглед а ти бегаш од него??? сомнително:rolleyes:
Не сакам крв да давам,тоа е се,паѓам во несвест,ете затоа,сите други тестови ќе ги направам Држава и народ.jpg
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Искрено,ме боли к...т за т.н. државен сектор,јас до максимум ја дупам државата таму кадешто можам...
Uf, koja hipokrizija...
On ja dupel drzavata I go boli qur za nea, ama istovremeno ne mu smeta da zema plata od budzetot.

Se nadevam deka ke dojde vlast so salam covek, sto ke napravi cistka megu toa parazitite sto ste zakaceni na drzavna cicka. Pa posle slobodno neka Ve boli qur, bar nema da ve plakame...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom