Правна помош и совети

Член од
6 април 2015
Мислења
387
Поени од реакции
126
на кратко, имав нарачано саат од али експрес според тракинг кодот истиот бил испорачан вчера (но јас го немам добиено).
Денес после работа отидов до пошта и ми покажаа список каде што некој се потпишал со моето презиме но потписот од далеку се разликува од мојот, планирам да го почекам уште утре поштарот и ако не го донесе во сабота да потпишам жалба кај контролерот во пошта (пред да одам на работа шо е сјебана ситуација)

што друго би можел да преземем доколку не ја добијам пратката со оглед дека и потписот ми е фалсификуван.
Мене ова исто ми се случи ,, ја следев пратката на трак17 и гледам дека веке две недели е стигната во мк , и подигната во карпош во скопје а јас сум од друг град. И дирекно отидов во пошта со беројчето и ми кажуваат дека е подигната во карпош . Им викам за ова ке одговара некој , и дојде директорот ми даде лист потполнав и за една недела ми дојде пратката дома . Изгледа на некој од вработените им се допадна чантата што ја порачав . Оди дирекно во пошта и раздрмај ги, и кажи дека ке пријавиш и вполиција и дека ке тужиш
 
Член од
2 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
4
Мене ова исто ми се случи ,, ја следев пратката на трак17 и гледам дека веке две недели е стигната во мк , и подигната во карпош во скопје а јас сум од друг град. И дирекно отидов во пошта со беројчето и ми кажуваат дека е подигната во карпош . Им викам за ова ке одговара некој , и дојде директорот ми даде лист потполнав и за една недела ми дојде пратката дома . Изгледа на некој од вработените им се допадна чантата што ја порачав . Оди дирекно во пошта и раздрмај ги, и кажи дека ке пријавиш и вполиција и дека ке тужиш
веќе се има десено во гостивар таква тужба со оглед дека фалсификување на потпис е кривично дело, плус медиумски мислам дека не и одговара на поштата таков срам за 200 денари

проблемот е само што јас во 8 кога е контролорот на работа сум на работа...се надевам нема да дојде до пополнување жалби али ако не го добијам пакетот до утре негледам друго првично решение
Кривична пријава за поштар кој не доставил пратка


Поштар од Гостивар наместо да достави пратка фалсификувал потпис и не ја доставил до примачот, информираат од МВР.

Полицијата од Гостивар поднесе кривична пријава против И.И.(49) од Гостивар, вработен во АД „Македонска пошта“ за сторено кривично дело - злоупотреба на службената положба и овластување и фалсификување исправа.

Во февруари 2014 година, препорачана пратка од Министерството за транспорт и врски наменета за лице од Гостивар пријавениот не му ја доставил, а во повратницата го фалсификувал неговиот потпис дека, наводно оштетениот ја примил пратката.
 

MKDSKINHEAD

Darko šara poput pabla eskobara
Член од
24 август 2015
Мислења
145
Поени од реакции
133
вака дечки мене ми треба една правна помош

пред 7-8 месеци почина таткоми пред да почини имаше отворено фирма (кафана) која пропадна е сега кога веќе јас сум наследник на се тоа шо беше негово ми стигна од суд дека треба да платам 50.000 денари за да ја нема фирма повеќе и некакви придонеси ме интересира мене сега дали сум јас обврзан да го платам тој долг и дали овај долг се води на име на фирма или на име на таткоми пошто ако се води на име на фирма мислам дека не сум обрзан
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.704
дали овај долг се води на име на фирма или на име на таткоми
Само ти знаеш на кого се води долгот. Инаку, ако се прифаќаш за наследник, тогаш ги прифаќаш и обврските
 
Член од
6 април 2015
Мислења
387
Поени од реакции
126
вака дечки мене ми треба една правна помош

пред 7-8 месеци почина таткоми пред да почини имаше отворено фирма (кафана) која пропадна е сега кога веќе јас сум наследник на се тоа шо беше негово ми стигна од суд дека треба да платам 50.000 денари за да ја нема фирма повеќе и некакви придонеси ме интересира мене сега дали сум јас обврзан да го платам тој долг и дали овај долг се води на име на фирма или на име на таткоми пошто ако се води на име на фирма мислам дека не сум обрзан
Како што ти одговори дечкото погоре , тој што е наследник на имотот , односно се прифака како наследник на нотар ги превзема сите обврски ( пари , имот , недвижен имот , долгови и сл)
 

MKDSKINHEAD

Darko šara poput pabla eskobara
Член од
24 август 2015
Мислења
145
Поени од реакции
133
Само ти знаеш на кого се води долгот. Инаку, ако се прифаќаш за наследник, тогаш ги прифаќаш и обврските
работата е шо незнам дали долгот се води на име на фирма или на име именуваното лице во случајот мојот татко, незнам ни кај да се обратам за да го дознам тоа бев кај адвокат ми рече ако е на име на фирма тогаш немај гајле мене ми е да знам ако е на име на таткоми би го платил зошто да не али ако е на име на фирма немам обврска кон тоа
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.704
работата е шо незнам дали долгот се води на име на фирма или на име именуваното лице во случајот мојот татко, незнам ни кај да се обратам за да го дознам тоа бев кај адвокат ми рече ако е на име на фирма тогаш немај гајле мене ми е да знам ако е на име на таткоми би го платил зошто да не али ако е на име на фирма немам обврска кон тоа
Тука, на форумов, никој нема да ти даде одговор на чие име е долгот. Прашај ги тие што те известиле или нека провери твојот адвокат[DOUBLEPOST=1488668911][/DOUBLEPOST]
Како што ти одговори дечкото погоре , тој што е наследник на имотот , односно се прифака како наследник на нотар ги превзема сите обврски ( пари , имот , недвижен имот , долгови и сл)
Лајкот беше пред се за “дечкото“. Благодарам
 

MKDSKINHEAD

Darko šara poput pabla eskobara
Член од
24 август 2015
Мислења
145
Поени од реакции
133
@gurman2 адвокатот незнај ни сам да ми кажи кај да го дознам тоа па сега сум препуштен сам на себе одам во ујп ми викат ние не сме надлежни за таја работа..
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
4
Дечки ај ве молам за правна помош:
Пријателка моја, разведена, се премажи и сака да заминува странство со детето ама бившиот маж не дозволува. Детето веќе има пасош ама треба негова изјава во центарот за социјални грижи дека се сложува детето да се исели од државата.
Ве молам, знаете ли некој начин како можи да се среди ова ?

П.С. Таткото не го гледа детето. На средбите кои се закажани од центарот за социјални грижи не доаѓа, во 5 години нити се има јавено да праша како е детето, нити го има видено, едно киндер јајце му нема купено. Исто така не плаќа алиментација. Плус кога му се јавила пријателкава за дозвола да го праша и побарал 5000е за да дозволи.
Благодарам
 

MKDSKINHEAD

Darko šara poput pabla eskobara
Член од
24 август 2015
Мислења
145
Поени од реакции
133
Дечки ај ве молам за правна помош:
Пријателка моја, разведена, се премажи и сака да заминува странство со детето ама бившиот маж не дозволува. Детето веќе има пасош ама треба негова изјава во центарот за социјални грижи дека се сложува детето да се исели од државата.
Ве молам, знаете ли некој начин како можи да се среди ова ?

П.С. Таткото не го гледа детето. На средбите кои се закажани од центарот за социјални грижи не доаѓа, во 5 години нити се има јавено да праша како е детето, нити го има видено, едно киндер јајце му нема купено. Исто така не плаќа алиментација. Плус кога му се јавила пријателкава за дозвола да го праша и побарал 5000е за да дозволи.
Благодарам
не дека сум некој правник ама можи да го снима тоа кај шо бара пари како доказ на суд.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
387
Поени од реакции
126
Дечки ај ве молам за правна помош:
Пријателка моја, разведена, се премажи и сака да заминува странство со детето ама бившиот маж не дозволува. Детето веќе има пасош ама треба негова изјава во центарот за социјални грижи дека се сложува детето да се исели од државата.
Ве молам, знаете ли некој начин како можи да се среди ова ?

П.С. Таткото не го гледа детето. На средбите кои се закажани од центарот за социјални грижи не доаѓа, во 5 години нити се има јавено да праша како е детето, нити го има видено, едно киндер јајце му нема купено. Исто така не плаќа алиментација. Плус кога му се јавила пријателкава за дозвола да го праша и побарал 5000е за да дозволи.
Благодарам
Без. Негова изјава и потпис. Не можи да го изнесе детето надвор од државава. Можи да го тужи заради непочитување на обврските па ке види што ке пресуди судот
 

_Perdika_

Proud To Be Macedonian!!!
Член од
7 јануари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11
Ве молам за правен совет.
Имам земјиште кое е приватизирано и е во моја сопственост, и сакам да градам куќа, но во ДУП-от на општината планирано е низ мојата парцела да има кружен тек и поради тоа не ми даваат дозвола. Дали правно можам да ја спречам изградбата на кружниот тек и да добијам градежна дозвола?
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
4
не дека сум некој правник ама можи да го снима тоа кај шо бара пари како доказ на суд.

Можи да го снима ама џабе, само за нејзина употреба, на суд не важи тоа. За да го снима треба да пријави во полиција, па полицијата преку судија да побара налог за снимање....итн.
Мене ме интересира дали има некој начин било каков да се среди ова. Очигледно кај нас законот секој си го толкува како сака. Еден закон имаме ама секоја институција различно го толкува. Центарот за социјални грижи е запознаен дека не плаќа алиментација, дека не бара да го гледа детето али покрај тоа центарот вика тој има право да го гледа детето еднаш неделно и детето не смее да ја напушта државата поради тоа и мора негова согласност.
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.146
Поени од реакции
18.203
вака дечки мене ми треба една правна помош

пред 7-8 месеци почина таткоми пред да почини имаше отворено фирма (кафана) која пропадна е сега кога веќе јас сум наследник на се тоа шо беше негово ми стигна од суд дека треба да платам 50.000 денари за да ја нема фирма повеќе и некакви придонеси ме интересира мене сега дали сум јас обврзан да го платам тој долг и дали овај долг се води на име на фирма или на име на таткоми пошто ако се води на име на фирма мислам дека не сум обрзан
Вака сеа.
1.Во оставинската постапка кај шо те прогласиле тебе за наследник,провери во документот од нотарот дали татко ти имал ДОЛГ.
2..Прочитај во документот од судот за шо се тие 50 илјади денари?
За стечајната постапка?Или по некој друг основ ти ги бараат парите.?Штом е затворена веќе фирмата значи завршил стечајот,и сеа ти ги бараат парите за затворање на фирмата..
Се ти пиши на докоментот ПО КОЈА ОСНОВА ТИ ГИ БАРААТ ПАРИТЕ,со болдирани букви,не мора за ова адвокат да прашаш.
Ако не ти е нешто јасно,оди во судот,кажи му бројче од документот кој ти го пуштиле(горе десно)ќе ти го отворат предметот и ќе ти кажат подетално.
3..За долговите на татко ти шо ги имал како физичко лице одговораш,но најмногу до висина на наследен дел,значи ако татко ти должел 100 илјади ,а тебе ти оставил во наследство да речиме 50 илјади (без друг имот,кола,куќа,стан и слично),ти одговораш пропорционално до висина на наследен дел,значи најмногу до 50 илјади,не за остатокот.
За долговите на татко ти како газда на кафана(правно лице),исто треба да се провери дали газдата(управителот) на фирмата(кафаната)одговара за сите долгови со целиот свој имот,или само со основачкиот влог(ова провери го во документите за основање на фирмата,или кај сметководителот шо ви бил).
А ако имаш документи од суд(ако се водела стечајна постапка пред суд)мора да има и овде објаснето.
Ама штом викаш дека ти ги бараат пари за затворање на фирмата најверојатно сите овие работи се веќе завршени.
Значи, во суд прашај најдобро да ти објаснат подетално,и во Централен Регистар,со УЈП немаш работа,после откако ќе завршиш работа на суд треба да се затвори фирмата во Централен Регистар
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Можи да го снима ама џабе, само за нејзина употреба, на суд не важи тоа. За да го снима треба да пријави во полиција, па полицијата преку судија да побара налог за снимање....итн.
Мене ме интересира дали има некој начин било каков да се среди ова. Очигледно кај нас законот секој си го толкува како сака. Еден закон имаме ама секоја институција различно го толкува. Центарот за социјални грижи е запознаен дека не плаќа алиментација, дека не бара да го гледа детето али покрај тоа центарот вика тој има право да го гледа детето еднаш неделно и детето не смее да ја напушта државата поради тоа и мора негова согласност.
Ако не плаќа алиментација му пушташ извршител кој му блокира сметка и сите приходи и тоа мислам во висина до 50% или му прави попис на имот за продажба.
Не е само тој заштитен со закони
 

Kajgana Shop

На врв Bottom