Почнува обуката на професорите за проектот "компјутер за секое дете"

Член од
8 март 2009
Мислења
7
Поени од реакции
2
Од 14 март до 15 мај 2009-та година ке се спроведува обука на наставниот кадар во средните училишта по повод проектот "компјутер за секое дете".
Наставниците ке бидат обучени за примена на компјутерот во наставата за секој одделен предмет. Ваквата обука со воодушевување е прифатена од наставниот кадар чии коментари се дека на овој начин многу ке се олесни наставата и истата ке добие нагледност, ке се добие поголема мотивираност кај учениците, ке се зголеми можноста за трајни знаења и ке се осовремени целокупниот наставен процес.
На овој начин конечно ке се приближиме кон европско образование а усвоените знаења ке бидат трајни пошироки и поефектни. На овој начин се олеснува работата и на учениците и на професорите. Сметам дека иако почекавме да профункционира, сепак е еден од најдобрите проекти што се спроведени досега во полза на образованието и учениците
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Од 14 март до 15 мај 2009-та година ке се спроведува обука на наставниот кадар во средните училишта по повод проектот "компјутер за секое дете"...............................
Како што стојат работите.......
.....на 1 септември 2009 ќе нема останато ни еден здрав компјутер во училиштата!:toe:
...не чека долго топло лето....
 
Член од
9 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
3
Ме радуваат ваквите проекти затоа што со нив само се покажува успешноста на функционирањето на владата, а со тоа и се зголемува довербата како мојата така и на народот!!!
П.С едно Големо Браво
 
Член од
8 март 2009
Мислења
7
Поени од реакции
2
како што стојат работите....

иренЧето е во право и од мене браво!!
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ме радуваат ваквите проекти затоа што со нив само се покажува успешноста на функционирањето на владата, а со тоа и се зголемува довербата како мојата така и на народот!!!
П.С едно Големо Браво
Гвујо :aplauz:Гвујо :aplauz:Гвујо :aplauz:Гвујо :aplauz:Гвујо :aplauz:

Аха :) ми текна едно прашање до тебе.

Зошто на пример прво не се спроведеше обуката и обучеше наставниот кадар, па потоа да се земат компјутерите ?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
па мора од негде да се почне
Од кај треба да се почне?Ги пратија на обука после 1 година откако ги поставија компјутерите?Сега тие ќе ги обучат нив, а после нас на радијаторите ќе ни држат настава, зашто компјутери тешко да најдат во училиштата.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
So rekonstrukcija na WC-injata koga kje se pocne. Nema kaj da mocaat decava(osobeno zenskite), ili so menuvanje na skapaniot inventar od 60-tite. Krecenje i podovi da ne spomnuvam.
Ednas vekje kazav, ovie ne se sposobni da iskrecat se sto izgradile komunistite do 90-ta.
A ova HAIER PC-technology e dobro perenje pari nema sto.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Зошто на пример прво не се спроведеше обуката и обучеше наставниот кадар, па потоа да се земат компјутерите ?
Истото прашање и јас сакав да го поставам :smir:

Одговор некој?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.172
Тие ги испокршија, кабли и глувци им испокрадоа, та допрва ќе ги обучуваат.
Ај можда нова тура/тендер ќе има за нови ...илјади компјутери. Прво најдоа бабица, па сега ќе бараат зет.

Зошто на пример прво не се спроведеше обуката и обучеше наставниот кадар, па потоа да се земат компјутерите ?
Зш вакви нелогични прашања поставувате и ги кочите реформите? :pos2: Не може премиерот глава да дигне од вас :smir:

Ме радуваат ваквите проекти затоа што со нив само се покажува успешноста на функционирањето на владата, а со тоа и се зголемува довербата како мојата така и на народот!!!
П.С едно Големо Браво
:tapp: Извадено од пишан/нарачан говор за избориве??
 
Член од
9 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
3
Ако некој не знеше, обуката односно бесплатните информатичките курсеви овозможени од оваа влада се од поодамна почнати. Само што сега е нагласено за да знае народот дека и професорите спаѓаат во таа група, само што за нив ке биде овозможено поопширно знење.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Ако некој не знеше, обуката односно бесплатните информатичките курсеви овозможени од оваа влада се од поодамна почнати. Само што сега е нагласено за да знае народот дека и професорите спаѓаат во таа група, само што за нив ке биде овозможено поопширно знење.
Не викаме за тоа, може и веќе да ги обучуваат.Ама зошто прво не го завршија курсот, па да ги постават компјутерите и од почеток на школска година да почневме со учење на компјутерите?Сега одговори ми на кои компјутери ќе учиме?Во државава 5 училници нема кај што има здрави компјутери, сегде е партал направено, искрадено е се.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
3
жалам за сите што не гледаат вести а сакаат да се занимаваат со политика, односно сакаат да комнтираат за владата и покрај тоа што ништо не разбираат.
Јас не крадам говори, едноставно гледам што се цлучува, а од тоа знам и што да кажувам.
А затоа што следам што се случува ја подржувам оваа влада и ВМРО ДПМНЕ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom