Почина Синан Сакиќ.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Почина познатиот пејач Синан Сакиќ

Објавено на 01/06/2018


Популарниот пејач Синан Сакиќ ја загуби битката со болеста која ја водеше подолг период.

Како што пишуваат српските медиуми пејачот почина на денот кога требало да му го соопштат датумот за трансплантација на црниот дроб.

Лекарите 24 часа се грижеа за пејачот и семејството не ја загуби ниту последната надеж, но сепак последната битка Сакиќ ја загуби во текот на вчерашниот ден.

https://setaliste.com.mk/vesti/balkan/Почина-познатиот-пејач-Синан-Сакиќ/
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.110
Го изживеа животот боемски. Трошим одавно потрошено, што зарадим и још много више, што би рекол тој во песната чијшто спот може да се класифицира како чист надреализам.
Човек преполн емоции, вистинска циганска душа.
Сепак, свесен за својата слабост, ќе каже дека ако е тој некаква власт прво себе ќе се доведе во ред, на срцето ќе му ги забрани сите чувства и ќе го заледи во мраз. Сакриј ми пича и оштре предмете, увек самог себе повредим, због Балканске проклете душе проклете. Оди па не пиј да те видам.
Епитетите и компаративните методи во неговите песни оставаат нешто што енглезите го викаат catch phrases и one-liners. Ти си ме оставила као сироча поред пута, е фраза што ја користиме уште кога излезе Сунце Моје, далечната 2002.

За снобовите, либтардите, мултикултуралистите и фрчковистите Синан е сељак, секако. Но, доколку наместо на српски истите стихови ги пееше преведени на англиски и доколку мелодијата не беше ориентална која што под default за ''софистицираните" ува на возам точак, го срушив Грујо со твитови, слушам Сигур Рос и гледам филмови од Вуди Ален "урбана" хипстераана e сељачка, Синан слободно влегува во класификација на регионален шансониер од втората генерација на Балкански народњаци родени воглавном во 50-тите заедно со Шабан Шаулич, Мирослав Илич, Харис Џинович... Првата би ја сочинеле Предраг Живкович-Тозовац, Тома Здравкович, Предраг Гојкович-Цуне итн...Овде би земал еден пример од форумскиот колега Азриел кој со своите софистицирани преведувачки способности на една негова песна го долови Синан точно онака како што јас со описно се обидувам сега.

To!
Oкеј, ако нема ваква тема, нека се отвори. Морам да го продолжам трендов.

Sinan Sakic - Sudbina me lagala

Budim se
umoran od sna
svu noc su me djavoli
pitali za nju


Budim se
pre pun nekog zla
nisu hteli andjeli
da mi pomognu


Ref. 2x
Popio sam otrov s njenih usana
zaspao u krilu crnog andjela
mislio sam da je zena Boginja
sudbina me lagala, sudbina me lagala


Budim se
umoran od sna
svu noc su joj
vetrovi ime saptali


---

I awaken,
tired from the Sleep,
all night long the devils did
ask me where was she
I awaken,
filled with an evil unknown,
angels have refused the plea
to help me

Drink i did, the poison off her lips,
slept on a black angel's wing,
A Goddess i saw and believed,
yet Fate deceived. Fate deceived.

I awaken
tired of the Sleep
all night long the winds
whispered her name carressingly
Станува збор за оваа песна:


На тој начин додека светот и локалните жители ги негуваат своите Шарл Азнавури, Том Џонси, Хулио Инглезијаси, Синан најверојатно и постхумно ќе биде омаловажуван од гореспоменатите душебрижници, но тоа не би го допрело великодушниот Синан и неговите пријатели кои на таквите би им препорачале дека сеуште го љубат сиот свет.


За Синан духовниот свет беше побитен од материјалниот, и тоа го гледаме не само преку неговото боемство туку и неговата посветеност кон духовната страна на својот живот.

https://glossy.espreso.rs/poznati/vesti/8812/sinan-sakic-naucio-sam-da-idem-ispravnim-putem?n=10673

Фотографија од галеријата на истоимената статија.


Се што се подразбира под Ацалукасовиот термин "Кафана на Балкану" нема да биде исто без Синан Сакиќ. За крај, пристрасно и субјективно ја оставив мојата омилена песна од него, по којашто воедно е направен и мојот омилен спот на негова песна. "Кад се врате скитнице", е сублимат на преплетот на чувствата во Циганската а и Балканската душа. На Синан сум му благодарен за песните без кои моите кафански ноќи ќе беа многу поскудни. Се надевам дека неговата скитничка душа конечно ќе почива.

 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444

Kulu gradim, vihor je obara
tresnju sadim, ona ne behara
ruzu berem, trnje me ubada
basto moja bez sunca i hlada

Sto ce meni od kamena kula
sto ce miris ruze iz zumbula
sto ce tresnja da mi behar daje
kad se draga za drugog udaje

Zoru cekam, zora ne svanjava
sunca nema, nece da granjava
bunar kopam, bunar mi se rusi
pjesmu pjevam a suza me gusi

Sto ce meni bunar voda ziva
ko ce rano lice da umiva
sto ce sunce jutrom da se javlja
kad me moja draga zaboravlja

Vranca sedlam da se na put spremam
kud se spremam, kad djevojku nemam
prsten kujem, njoj ga necu dati
moj prstenu pust ces mi ostati

Sto ce meni vranac ko oluja
u gori ga rastrgali vuci
sto ce prsten sa sedam dragulja
kad ne blista na njezinoj ruci

@Sussaro, а тек овој текст да го преведеш на англиски.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Emocii,ljubov,kafani cashi,noki neprespani,ludilo....


Fly high Sinane ....fly high!


 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.110
P.S.
https://off.net.mk/zhivot-i-zabava/muzika/pochina-sinan-sakikj

Авторката на овој текст, извесна Јована Глигоријевиќ, прв пат ја читав пред неколку години ја кога напиша колумнава за Аца Лукас

https://off.net.mk/vesti/balkan/pravda-za-aca-lukas

Не знам како изгледа, колку години има, дали сака мигранти, или што е во хороскоп. Ама едно ќе и порачам:

 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Лесна му земја
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Кралу, почивај во вечен мир

 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Kako gi zaborajvte ovie pesni od negoviov najdobar album? Pocivaj vo mir legendo...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom