Почетнички водич

Член од
14 март 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Помош со php

Јас сакам да почнам да го учам пхп но незнам од каде да почнам... Ако некој знае некоја страна за да научам нека ми каже или ако некој има книга на македонски јазик нека ми даде. Ви благодарам :)
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Имате еве овдека некои добри туторијали од кои многу може да се научи :D
 
Член од
5 август 2007
Мислења
419
Поени од реакции
408
Досега го учев Pascal, сега сакам да почнам со C, а потоа и C++. Која литература би ми ја препорачале, од каде да почнам воопшто?
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.767
Поени од реакции
588
Дали некој знае дали вреди книгава да се купи
Programming and Problem Solving With Java

се продава кај нас за 1500 денари...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Да прашам нешто - Qt барано e?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Сакам да почна Android да учам и као спуштив од интернет Basic4Android, па не знам дали е тоа тоа. Знае некој?
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386
Досега го учев Pascal, сега сакам да почнам со C, а потоа и C++. Која литература би ми ја препорачале, од каде да почнам воопшто?
истото прашање,прилично добро го знам паскал,само што јас сакам да почнам да учам Java,ако може некој совет од кај да почнам и некоја еbook на англиски и во што да програмирам?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
истото прашање,прилично добро го знам паскал,само што јас сакам да почнам да учам Java,ако може некој совет од кај да почнам и некоја еbook на англиски и во што да програмирам?
На англиски туторијали незнам кои би ти ги препорачал, разбарај се на гугл да видиш за која викаат дека е најдобра и можеш од таа да почнеш, а за на македонски http://java.com.mk/app/ .
А IDE-то или NetBeans или Eclipse. :)
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386
На англиски туторијали незнам кои би ти ги препорачал, разбарај се на гугл да видиш за која викаат дека е најдобра и можеш од таа да почнеш, а за на македонски http://java.com.mk/app/ .
А IDE-то или NetBeans или Eclipse. :)
фала.и така не стојам добро со англискиот:)
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Имам потреба од помош, странава е моја и сакам да направам систем за подредување, во смисла most popular, new game.... и слично. Страната ја правам на Блогер така да претпоставувам дека е проблем. Ако некој има некој совет нека го сподели. Фала однапред.
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
891
Поени од реакции
398
Да не има некој почетнички ториториал на македонски за Pascal ?? Денеска нашколо почнавме да го изичуваме ... !! :)
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Некој да ми даде Ц++ компајлер за убунту? Како да инсталирам?
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
76
Поени од реакции
173
Не знаев каде треба да прашам,се надевам дека сум на точното место.
Утре правам тест по програмирање и итно ми треба некој да ги одговори прашањава:
1.Објасни го поимот ДЕБАГИРАЊЕ
2.Во каква форма се запишуваат програмите?
3.Што е листинг на програмот?

Може и тука,и по ПП мене ми е сеедно.Благодарам многу :)
 
На врв Bottom