Поука на Денот... (Читај Правила)

  • Креатор на темата dARK_ElementaL
  • Време на започнување

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.673
Поени од реакции
27.550
Кога се соочувам со проблем/дискусија често сум тврдоглав. Дури и арогантен. Кога тоа ќе се случи нема вистински да ја сослушам другата личност. Некогаш може да се случи да зборите за две исти работи но од различни гледни точки. И бидејќи не се изразуваме на ист начин мислиме дека некој мора да греши. Еве што сфатив... Кога не се согласувам со некој или барем мислам дека не се согласувам, од клучна важност е да запрам, да го сослушам и да не продолжам се додека не сум сигурен дека целосно го разбирам соговорникот. Ќе видите дека е можно... двајцата да сте во право.

Destin од SmarterEveryDay
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
‘Awakening begins when a man realizes that he is going nowhere and does not know where to go.’ – G. I. Gurdjieff
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.447
Поени од реакции
19.627
Розенгард, Малме, Шведска

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom