Поука на Денот... (Читај Правила)

  • Креатор на темата dARK_ElementaL
  • Време на започнување
D

dARK_ElementaL

Гостин
Веќе имаше ваква тема во Религија и слична во Аниме и Манга. Оваа ја отварам за да ги нема само тие два вида ограничување
Овде може да се постираат мешано секаков вид на поуки што ни оставиле впечаток. Што значи дека не мора да бидат само цитати од некој реален лик. Може да се користат и цитати од книги (вклучувајки ги и верските), филмови, серии, аниме и останато.

Правила:

1.
Најосновно правило на темава е дека нема цитирање и тагирање на друг член, ниту надополнување. Секое такво мислење ќе биде Пријавено. Целта на темата не е ниту дискусија ниту со зборови да му кажете на некој дека ви се допаѓа неговиот цитат. За второво имаме 6 различни реакции.

2. Дозволен е само еден цитат во едно мислење за да се остави простор и за другите членови.

3. Едно по друго мислење од ист член само ако има разлика меѓу мислењата од најмалку 5 часа. Причина, исто така да се остави простор за другите членови. Нема потреба од натпреварување кој повеќе поуки ќе постира. Во спротивно второто мислење ќе биде Пријавено.

4. Навреди, Фанатизам, Радикализам. Секој така наречен цитат кој ќе има навредлива, фанатичка и радикална содржина и идеја кон нечија верска, национална, расна, родова или сексуална определба ќе биде Пријавен.

5. Ако цитатот е на фотографија нека текстот на истата не биде блед за да може да се чита убаво.

6. Доколку цитатот потекнува од лик од филм, серија, аниме, книга покрај името на ликот нека се наведе (во заграда) и филмот, серијата... За да знаеме на што сме. Доколку е од верска книга нека има број на стих, поглавје и името на книгата.

7. Поучни приказни т.е. километарски поуки, НЕ. Во ред е цитатот да биде подолг од обично, но нема потреба да прави патека до Андромеда и назад.


Ќе почнам јас.

In the ninja world those that break the rules and regulations are trash, but those who abandon their comrades are worse than trash. If I'm going to be called scum either way, I'd rather break the rules! And if that's not being a proper shinobi, then I'll destroy that idea!" - Obito Uchiha (Naruto)
 
Последно уредено од модератор:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Кризата со твојот идентитет почнува во оној момент кога сфаќаш дека приказната која досега си ја кажувал себеси, за себеси, веќе не е убедлива.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Во „потрага“ би тргнал секој ако не беше заглавен во рутинското секојдневие од својот живот.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Повеќето луѓе не ја сакаат слободата навистина, бидејќи слободата подразбира и одговорност, а повеќето луѓе се плашат од одговорноста. - Зигмунд Фројд
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ако некој молчи не значли дека со секој се согласува.
Некогаш едноставно нема воља да се расправа со идиоти.
Помеѓу да бидеш во право и да имаш мир во себе побитен е мирот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.813
Поени од реакции
80.302
Докторите не се смееја, кога се беше добро.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Таква глупост немам кажано.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ако сакаш темата која си ја отворил да има мизерен број на страници, забрани ги репликите - fennel обичен член на Форум Кајгана ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Your thoughts and feelings come from your past memories. If you think and feel a certain way, you begin to create an attitude. An attitude is a cycle of short-term thoughts and feelings experienced over and over again. Attitudes are shortened states of being. If you string a series of attitudes together, you create a belief. Beliefs are more elongated states of being and tend to become subconscious. When you add beliefs together, you create a perception. Your perceptions have everything to do with the choices you make, the behaviors you exhibit, the relationships you chose, and the realities you create.
Бонус: the empty cup.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom