Поубаво е сам да се живее или не?

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.974
Со стабилна работа и плата веднаш би пробал сам. Неможам да дадам одговор што е подобро, сеуште живеам со моите.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
Додек не видам ер на квадрат, Пи велју ништо не бива. ;)
Гаусова распределба

Со стабилна работа и плата веднаш би пробал сам. Неможам да дадам одговор што е подобро, сеуште живеам со моите.
Царска работа е да не ти висат твоите над глава за секакви глупости. Ако имаш шанси пробај малку од царскиот живот :).
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.974
Царска работа е да не ти висат твоите над глава за секакви глупости. Ако имаш шанси пробај малку од царскиот живот :).
Се стремам кон тоа, плус друштво кога сакаш што сакаш, спортски настани уз пиво, пиење пред град, слободен стан за девојки итн.
Damn, наместо да созревам се враќам во средно школо :pos:
 
L

lady fairy

Гостин
Некојпат колку е сурова самата вистина. :(:(:(

Ах, не зависи по која формула работиш :P, не е секој пат така трагично.
Ако е некоја поедноставна, тоа ер на квадрат што ви е секогаш 0, може да ви значи или бројниот израз да ви е секогаш 0, или да ви нема смисла или па вредноста на целио израз воопшто да не ви зависи од тоа ер на квадрат. Како и да е не ја свакам машката математика, ни па знам кој случај го одбирате. Мистерија.

Во врска со живеењето сам. Нема подобро нешто :).
Правиш како ти одговара, сам свој газда си си, се е твое, не сметаш на никого, никој не ти смета.
Од друга страна пак, поради повеќето време поминат сам со себе се учиш подобро, си ги согледуваш недостатоците, созреваш.
Се учиш да водиш домаќинство, да плаќаш сметки, да си ги цениш парите и да мислиш на што и како ќе ги трошиш. И плус, конечно ќе ги сватиш родителите шо ти солат памет цело време :D:D.
Според мене пожелно и здраво е да се пробаш да живееш сам :).
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Дефинитивно сум за живеење сама, но откако ќе се стабилизирам финансиски. Летово повеќе пати бев ставена на испит за тоа дали можам да го оддржувам домот и воедно самата себе ( го положив патем :icon_lol:). Поубаво е кога никој не ти дреме над глава, не ти врши притисок и сам си го организираш времето. Сметам дека е одлична шанса за созревање, покажување снаодливост и станување независен.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
365
Поени од реакции
811
Уште пред Нова година сакав да живеам сам ама од икс причини го пролонгирав и сега имам план до крај на месецов да одам под кирија иако моите се противат.
Едниот вика џабе ќе фрлаш пари, другава кука и ќе се утепа ако се отселам. Ете ова е нашиов балкански сељачизам и менталитет.

Искрено ниту една причина немам за да останам во родителскиот дом.
Тежок индивидуалец сум и сакам сам да си го планирам времето.
Сакам тишина и мир бидејќи од кај што работам одозгора и сум вонреден студент и ми треба време и простор за себе.
Не сакам по два-трипати на ден да ме прашуваат кај ќе одиш.
Не сакам кога ќе дојдам од работа да слушам глупости.
Не сакам да ми влегуваат во соба на сабајле.

Може нема да имам за луксуз ама раатот нема цена.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.153
Поени од реакции
10.541
Да го пишував ова пред некоја година ќе речев да. Нема ништо поубаво од живеење сам. Сè си организираш онака како што сакаш. Приватноста и слободата се незаменливи. Дури мислам и дека секој оној кој има прилика треба да си поживее сам барем една година. Живеењето сама мене ме научи многу за реалниот свет.

Сега, од денешна перспектива мислам дека е убаво да имаш некој со кој може да си разговараш, да го поминуваш слободното време и да го споделуваш твоето секојдневие. Веројатно зависи и од возраста и периодот во кој се наоѓаш и обврските кои ги имаш.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
365
Поени од реакции
811
Да го пишував ова пред некоја година ќе речев да. Нема ништо поубаво од живеење сам. Сè си организираш онака како што сакаш. Приватноста и слободата се незаменливи. Дури мислам и дека секој оној кој има прилика треба да си поживее сам барем една година. Живеењето сама мене ме научи многу за реалниот свет.

Сега, од денешна перспектива мислам дека е убаво да имаш некој со кој може да си разговараш, да го поминуваш слободното време и да го споделуваш твоето секојдневие. Веројатно зависи и од возраста и периодот во кој се наоѓаш и обврските кои ги имаш.
Се уште живееш сама?
 
Член од
22 август 2022
Мислења
430
Поени од реакции
1.506
Поради тоа што последните пет и пол години имам ненормално стресна работа којашто често вклучува директна комуникација со најразлични луѓе коишто мислат дека буквално те купуваат со тоа што вложиле во местото кадешто работиш и некои други стресни елементи и по 2 не толку океј цимерка искуства, веќе сум решила, ако делам дом со некого, таа личност или ќе ме ожени, или ќе ја родам , или ќе бидат мајка ми, или тетка ми, ако рецимо им треба во животот поддршка. Со други, не.
 

Поздрав_од_Бугарија

Питат ли ме деj зората...
Член од
9 јануари 2022
Мислења
142
Поени од реакции
131
Живеам сам. Просторот на мојот апартман изнесува околу 55-60 квадратни метри. Правам што сакам, кога сакам. Но како секој современ млад човек, ми се потребни само 2 лаптопи - еден за работа, еден личен, телевизор и телефон. Работам од дома. Така ми е многу добро.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.777
Излегов од дома уште во прва средно. Во текот на сите 4 години средно живеев со цимери прво во интернат потоа во стан. На факултет една година во стан потоа сум седел во сите студентски домови во Скопје. Според мене најдобро се оспособува човек за живот кога ќе излезе од дома. Сам си го бериш гајлето за се. Ја нема мајка ти да ти го спреми креветот, да ти ја постави масата за јадење и да ти ги собере расфрланите алишта. Затоа немав никаков проблем кога после дипломирањето живеев со цимери се додека не се оженив. Ни јас а ни мојата сопруга не сакавме да живееме со нејзините. Од почеток сме си посебна фамилија. Така е нај убаво. Можеби е потешко на почеток ама откако ќе му го земеш редот нема проблеми.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom