Потеклото на Албанците

Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Само да прашам, кога Македонија и Рим се во период пред војна ,рим стационира голема војска на територијата ан денешна Хрватска , т.е Далмација и е во сојуз со Илирските кралеви...Друго прашање после преземањето на власта Александар има пошод во Тракија и таму научува за движење на Илирски ‘банди‘ накај Македонија и има забрзан марш директно преку Пајонија (денесна Скопска котлина) и излегува на патот на бандите и има голема битка. Па и Филип 5 и Персеј имамт гоелми битки со Илирите така да неможе да се говори за претопување на овие 2 народа.

А за Албанците , па тоа е како што го рече Мисирков, близо Кафказ , можи и да сум згрешил може да е Византија, важно е дека потекнуваат од тај предел на светот.

Поздрав на сите.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Видовме и?
А јас што сум бил во земјата која се нарекувала Албанија пез историјата? Сегашен Азербејџан? Што прајме или велика Албанија (со спрскиот синдром) од Драч до Токио?
 
Член од
17 февруари 2006
Мислења
38
Поени од реакции
5
Azerbejxan? Aj citiraj nekoj seriozen historican sho veli deka Arbancite se od kavkaz Albania...Nie ne se vikame Albanici tuku Arbanci, i po moderno ime e Shqiptar! ;)

A shto prajme so Ptolemy i "Albani" od Ilirija?! ;)
 
S

Svetovid

Гостин
Shipo i kjor gleda deka vie shipcite ste ko od Mars padnati na Balkanov. Apsolutno site Balkanski narodi imaat isti, ili slichen mentalitet, kultura i civilizaciska pripadnost (tuka gi vkluchuvam i grchinjata i chuvashkiot nakot i Romancite) osven vas! Se dodeka ne proshetash po Kavkazot malku i kje vidish kade pripagjate spored gorespomnatite tri kategorii. Duri na Kavkazot isto si chuchat ko vas na sred ulica i si pazat onaka bez nekoja osobena prichina ama bre! Isto ko vas :) Se petelchat i se kurchat isto ko vas, pelivanstvoto e najpopularen sport, si pukaat sekoja vecher onaka kolku da ne projde badijala nokjta, lopovlukot im e u krvta, ama apsolutno na site (sve kachaci toa kavkazcite be sinko). Zhenite, duri i kaj pravoslavnite mora da chuvaat nevinost do brak, dodeka muzhite idat i se ebavaat so kurvi. Miluvaat da gi ograduvaat kukjite so zidini, isto ko vas. Soobrakjajnata kultura, da recheme vo Tbilisi, ili Vladikavkaz e ista ko na Jaja pasha. I ushte neshto. RUZHNI SE BE BRAT ISTO KO VAS! :icon_lol: Zakluchok: Nemate vie shipcite nishto so Ilirite be brat, koi patem kazhano se najbliski so Trachanite, koi pak se SLOVENI!!! I nishto ne mozhe da go izmeni toj fakt, a vie pak ne mozhete da ubedite nikogo u sprotivnoto, pa makar i site kosovski ulici Bil Klinton da gi imenuvate!
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Skipion Afrikanecot bil vo punskite vojni protiv Kartagina,imal zhena Aurelija koja mu bila sestra na Aurelius~ koj ja ograbil Makedonija.Sinot na Skipion go spomnuva Polibij kako umeren i koj ne go izgubil moralot i ne vlegol vo razvratnosti kako drugite koj bile opieni od plenot shto go imale i vo Drzhavna i vo privatna sopstvenost od Makedonskite vojni.I posle ke se prashuvate za prichinite za propasta na Rim,za Neron,za Kaligula.Rimjanite se pobudalile bukvalno od Makedonskoto bogatstvo shto go ograbile.
Onoj shto go vikate Darius ili Darios nikogash ne se vikal taka.Grcite od staro vreme ja iskrivuvaat vistinata i gi menuvale iminjata na drzhavi,imperatori carevi i shto li ne.Darajavaush e titula koja ja imal sekoj imperator na Persa i znachenjeto e: "bog niz "(nego) ,i na mestoto na nego se dodava pravoto ime
koe bilo Artashata za imperatorot Darius 3.
Znachi ako im veruvame na Grcite...Darius 2 (Koj veze nemal so Aleksandar3)pokraj ona Darajavaush si dodal i ime Nothos shto znachi Kopile.Grchka rabota...ama mnogu e rashirena.Kaj nas eve sekade se spomenuva Vizantija i Vizantiska umetnost,crkvi i shto li ne
a vo stvarnost takvo ime i termin e pojava od 18 i 19 vek koga bila otkriena edna mala iskopina blizu Carigrad od kade se doznalo za postoenje na grad Bizant isklesan na Koine.Godini podocna se doznava i pravata trakiska priroda na ovoj grad...osnovan od Trakiski knez Bizant i nema vrska so Carigrad i Grci.No prashaj nekoj na zapad za terminot odma ke ti opali Ortodox Greek.
Za potekloto na Albancite ne mozhe da se zboruva...mozhe za etnogeneza.Albanci ne bile narod pred formiranje na nacii na Balkanot i ne mozhat da se sledat kako takvi.Nikogash porano ne postoela Albanska nacija nitu Albanija .Toa shto se plasiraat teorii za naslednosti na drugi narodi spagja vo etnogeneza,koja kaj Albancite e kompleksna.Postojat golem broj na razlichni antropolshki tipovi vo denehnata Albanska populacija i sekoja teorija mozhe da ima udel vo nivnata etnogeneza.Najdobar nachin da se spoznae nivnata etnogeneza e so izuchuvanje na plemenskite obichai,iminja,obredi i sl.
No sigurnoantropoloshki po pleminja ima Crnogorski,Srpski,Vlashki,Rimjanski,Grchki,Epirski i Makedonski crti,no ima i Chechenski i Turski crti i ima i del vo primorskiot
pojas Ilirski crti no ne tolku masovni za da se kazhe deka ete cela populacija e od Ilirite.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Sto nema da citas ,sto nema da slusas vo ovoj zivot. I ova citam ...hahahahh
Albancite od Kakvaz hhahihihih...Vidi gi ti istoricarite ,naucniicite sto otkrile ..pa pa pa..Za vas ke ima nagrada od trite podolgoto..Nemojte da se rastrcite ke ima za site po edno..

p.s Za ovoj historicar naucnik Resul sto e koje e...prv pat slusam no citav deka Enver Hoxha go drzel v zatvor ..Pa ne znam kako Enver Hoxha napravil greska majka mu site vakvi kako nego gi ubil ama eve ovoj go promasil ili mozebi e od onie post Enveriani koga umrel Enver pocnale da pisuvaat i da kazuvaat sve i svesto..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никотинче пријателе, ти реков, не летај како прасе пред маторица, сум бил во таа земја која сеуште со старото име се нарекува Албанија, на Капсиско море излегува, граничи со Иран, Ерменија и РФ и Грузија и се вика денес -- ај пооди -- Азербејџан.

Инаку, сум живеел на Кавказ, исти сурати, исти манири култура и традиција имаат и Грузините, Азерите, Ерменците, дагестанците, Ингушетите и Чеченците, нешто помалку Осетјаните. Ама тие сте бе батка у целост.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
A dali tie tamu sto si gi videl vikaat deka imaat doselenici ovde na balkan?
Dali ti kazal nekoj tebe koga si bil tamu deka imaat slicnosti so nas ?
Dali nivnite akademici ,istoricari i naucnici pisuvale nesto vo vrska so ovaa ?

Hitler : Albanskata rasa e najcista posle germanskata ....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Да, кажуваат дека племињата, дивите орди, биле искористени во битките против завојувачите (Ацо 3-ти македонски) бидејќи биле крвожедни, потоа, Аце ги разбил, раселил да не се скотат на едно место и да му прават бељи, насекаде. Кажуваат, не бери гаље. Азерите велат дека имаат браќа на Балкан.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Abe vidi---The Historical Atlas, W. R. Shepherd, 1923 map
Go znae li nekoj Shepherd,ja ne go znam a toj ne znae majku mu jebem ne napisal Macedon-jako pleme sme bile u picku mater-on nas zna a mi njega neznamo


Abe NIKI NIKI Macedonia e poim be bachko,ja sakaat site,se sladat so nejzinata istorija ama na kraj kako so vikas ti pravdata ke stigne
USA si ja prepozna pravdata sega i ti treba da ja prepoznaes so vikas a?
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
13
Поени од реакции
0
Iliri -> Albanci

Proveri za teritorijata na nekogasnite Iliri i ce vidis deka se protega kaj denesna Hrvatska (Dalmacija) Bosna, Crna Gora, Albania i.t.n. Nema apsolutno nikakva vrska so "vasata" taka narecena "Ilirida"(Golema albanija)
Nemora da si pameten da go vidis ova.

Pozdrav
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Тоа Хитлер нема шанса да го рекол. Какво чисто племе кога албанскиот јазик има основа од латински и од јазиците од Кавказот. Плус сменети три верувања (пагани - христијани - муслимани). И како може да бидете Ариевци кога фаците на повеќето Албанци имаат арапски црти само што сте ми нешто бледи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom