Потеклото на Албанците

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Нормално дека е спорно се во историјата, но тоа не значи дека спорноста значи апсолутна негација на било какво постоење.
Во денешно време спорно е прашањето Дали постои Господ, ама никој со 100 постотна сигурност не може да ти гарантира дека Господ не постои.
Сфаќаш?
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
17
Мхм па до некаде. Само реков дека Албанците според мене и според некои други луѓе немаат потекло од Илирите. А тоа е клучен аргумент во дебатата за автохтоноста на овие простори на тој народ.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Илирите не биле народ. Илирите биле племиња. Тоа е клучното. :) А од сите племиња преостанале неколку, и за на крај да се влеат во Албанци.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.583
StormAngel напиша:
Илирите постоеле. За тоа има и научни и археолошки факти и фосили. Тоа за прво. За второ, за да се демантира една теза, треба да се достави друга која што во себе ќе содржи обемен број на точни аргументи кои што се потврдени од високи институции и повеќе од еден број. :)
Ilirskiot jazik e odamna mrtov bidejkji Ilirite bile romanizirani po podpadjanjeto na rimska vlast. Ona sto ostanalo ukazuva deka pripadja vo CENTUM grupata na indo-evropski jazici. Albanskiot spadja vo SATEM grupata.

Podelbata na indo-evropskite jazici na CENTUM i SATEM е izvrsena vrz osnova na gramaticki i drugi karakteristiki i NEVOZMOZNO e eden SATEM jazik da se razvil ako pripagjam vo grupata CENTUM.

Eve eden ilirski natpis od Juzna Italija od 149 godina ''Messapi inscription'' narecen po ilirskoto pleme Mesapi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Messapian_language

Ilirski:

"klohi zis thotoria marta pido vastei basta veinan aran in daranthoa vasti staboos xohedonas daxtassi vaanetos inthi trigonoxo a staboos xohetthihi dazimaihi beiliihi inthi rexxorixoa kazareihi xohetthihi toeihithi dazohonnihi inthi vastima daxtas kratheheihi inthi ardannoa poxxonnihi a imarnaihi" (Corpus Inscriptionum Messapicarum 149)


Albanski:

"DIJEDON DJALI PASARDHES ESHTE TERMI I DUHUR DE JURE POR JO DE FACTO.FRANCEZET E MBAJNE VETEN PER PASARDHES TE GALEVE,ITALIANET TE ROMAKEVE EGJIPTIANET TE FARAONEVE MGJTHS FLASIN ARABISHT ETJ.THUAJ GJITHMONE ILLYRIAN ALBANIAN.P.S KEMI ARDHUR NGA KAUKAZI PARA4500 VJETSH"
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.583
Eve ja kartata na rasprostranetost ns Ilirskite pleminja:

http://www.kosovo.com/history/kosovo_origins/map3.jpg

Iminjata na ovie pleminja ne nalikuvaat na albanski, nitu pak Albancite gi spomenuvaat vo svojata istorija ili folklor: Agron, Bardylis, Bato, Birkenna, Epicadus, Epidius,Gentius, Glaukias, Grabus, Kleitos, Monounios (Monunius)Pinnes (Pinnius, Pinneus), Plator, Pleuratus, Skerdilaidas, Temus, Teuta, Verzo, Zanatis...
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Месапите биле племе во јужна Италија.

Она што ме чуди е тоа што ти си првиот кој што успеал да ја дешифрира од почеток до крај напишанава фраза погоре. :)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Misirkov напиша:
Eve ja kartata na rasprostranetost ns Ilirskite pleminja:

http://www.kosovo.com/history/kosovo_origins/map3.jpg

Iminjata na ovie pleminja ne nalikuvaat na albanski, nitu pak Albancite gi spomenuvaat vo svojata istorija ili folklor: Agron, Bardylis, Bato, Birkenna, Epicadus, Epidius,Gentius, Glaukias, Grabus, Kleitos, Monounios (Monunius)Pinnes (Pinnius, Pinneus), Plator, Pleuratus, Skerdilaidas, Temus, Teuta, Verzo, Zanatis...
Агрон е албанско име
Теута исто така
Гент исто така
Клеид исто така
Брикена исто така
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Абе паметни луѓе, ама кој да ги слуша. Ко што кажав на темата за догмите, лагата е секогаш поприфатлива од вистината.
Вистината знае многу, многу да боли.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Извините, ама не можам да се суздржим:

Албанците потекнуваат од јајца, исто како сите нас.

Једина разлика је што њима остало капче од јајца на глава, а на нас не. Ама и ми викамо "то је неправда" исто.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
17
За имињата треба докази дека постоеле низ историјата. А ако ти се базира само на Агрон Буџаку и Теута Арифи ништо не праимне. А башка општо познато е дека Теута била Илирска кралица а и не тврдам дека Албанците паднале од Марс! Живеат на територијата на некогашното Илирско кралство т.е. на дел од илирското кралство но немаат директна врска со нив.
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
120
Поени од реакции
7
Некаде читав, ама тоа е одамна кога бев занесен по Александар Македонски и неговиот поход во Азија. Па така при гонењето на Дарии II, една чета или како се викала тогаш доаѓо во контакт со племе Шкипи или така накако беше кои доста се спротиставувале на нашите, и после нивното покорување ,Александар ги раселува и ги населува на балканот нешто като тампон зона меѓу Илирите и МАкедонците, баш таму пишуваше западно од пајонија. 3начи денепна Албанија. Сигурно е било од тогашната глобализација и побратување на Европа и Азија.

Знам дека звучи доста лаички ама ви обекам дека ке се потрудам да ви ги најдам фактите и официални цитати.

Поздрав
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
17
Па дај најди нешто поконкретно оваа теза ми е малце неверојатна. И што па Александар би се плашел од Илирите...
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Дариј 2 бил наречен Scipionum Africanum, што во превод немам блага врска што значи, но сигурен сум дека нема врска со Илирите па ниту со денешните Албанци. Пајоните не го населувале местото на денешна Албанија но биле населени крај реката Дрим, или во просторите на Античка Македонија. Тезава која што ја спомна е ептен интересна, само што не знам дали е баш научно поткрепена. Како и да е, ќе почекаме.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
17
Скипион Африканецот колку што се сеќавам беше римски војсководец.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Токму, и се борел против Каргтагенците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom