Постпородилен абортус

Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
И следен чекор, еутаназија.... оти е зависно од тебе, а тебе не ти се допаѓа скалата во која плаче кога има висока температура
Ако не ти е по ќеиф од било која причина, еутаназија. Нема свест додека не наполни една година, и еутаназијата е исто како да си згазил мравка или јадел виршли (заради кои некој заклал свиња).
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.258
Ако не ти е по ќеиф од било која причина, еутаназија. Нема свест додека не наполни една година, и еутаназијата е исто како да си згазил мравка или јадел виршли (заради кои некој заклал свиња).
Речиси исто.... има некои разлики напишано во Кривичен законик, ама тоа се ситници
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Речиси исто.... има некои разлики напишано во Кривичен законик, ама тоа се ситници
Ако случајно го прочита почетокот на тредот ќе видиш дека целата поента е во промена на законот.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.894
Поени од реакции
29.361
Не, секој родител треба да одлучува кој ќе биде еутанизиран. Особено треба да се замислат оние кои немаат пари.
Родителите де факто го поседуваат животот на детето. Бебето до 1 година е потполно зависно од родителите и не прави никаква разлика дали тие го еутанизирале со некаков агенс или од немање ум/знаење/пари им умрело детето или се здобило со трајни последици.
Никој не треба да одлучува за животот на некој, освен доколку тој некој самиот не посака и дозволи да биде одлучувано за него, за негово добро (зборувам за тешка болест пример), каде маките би биле скратени макар што и тоа е малку спротивно од она за кое се залагам и стојам јас.
Животот на човекот не е во поседство на никој, па ни на самиот него, животот му е даден само за да го користи(една од клучните реченици во кривичната теорија). Па така не се согласувам дека родителите го поседуваат животот на бебето, бебето не е материја обична, како маса, кревет, столче, која креаторот на истата ја поседува, бебето е нешто над ваквата материја, па не можи за него да биде одлучувано како за обичен предмет. Крај краева не мора да е потполно зависно, остави го во институција, па тогаш ќе зависи од неа, не од родителите.
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Животот на човекот не е во поседство на никој, па ни на самиот него, животот му е даден само за да го користи(една од клучните реченици во кривичната теорија).
Този е многу длабока мисла. Треба на доживотен затвор да се осудат сите самоубијци.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.258
Ако случајно го прочита почетокот на тредот ќе видиш дека целата поента е во промена на законот.
Законот е само еден аспект, кој во случајов е променлив... она што не е променливо е убиениот живот кој не би можел да се врати назад
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
Законот е само еден аспект, кој во случајов е променлив... она што не е променливо е убиениот живот кој не би можел да се врати назад
Не знам дали ти текнало, но целата поента на еутаназијата е да го терминираш животот за да не може да се врати назад.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.059
Ги разглабавте етичниве дилеми со еутаназииве!
Само што ова не е етична дилема! Ова е обезвреднување на човечкиот живот!
Екстремизам, истребување на слабите и малфункционалните единки на општеството! Остануваат само најсилните и најспособните! Се чудам како женава дошла до титулата Етичар!
Само тежината на таа титула не се мери во тоа како да стигнеш до неа, туку како да ја задржиш! А оваа “етичаркава“ верувам дека си подпиша професионална капитулација, а нешто што најдобро го постигна е “популарноста’’ со ваква одвратна филозофија!
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Немало голема разлика меѓу абортус и убивање бебе?!
Па, ако е мала разлика тоа што бебето е оформено човечко суштество, кое е способно да чувствува болка и кое се бори за себе....
Жалосно.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.258
Не знам дали ти текнало, но целата поента на еутаназијата е да го терминираш животот за да не може да се врати назад.
Јас, пак, мислев тоа е исто како да згазиш мравка или изедеш виршла.... веројатно погрешно сум сфатил....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.741
Поени од реакции
179.347
Имате тема за тоа дали сте против абортус или не сте. Клуч.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.813
Поени од реакции
25.386
Сепак темава е отворена. Продолжете со дискусија.
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
114
Ако не ти е по ќеиф од било која причина, еутаназија. Нема свест додека не наполни една година, и еутаназијата е исто како да си згазил мравка или јадел виршли (заради кои некој заклал свиња).
Се надевам дека се шегуваш...Споредуваш човечко суштество со виршли и мравки? И да, свињите ги колат за да произведат виршли за да можеш ти да преживееш, да се храниш...каде ја гледаш сличноста со еутаназија врз бебиња што не ни се по ќеиф од било која причина???
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
16.537
Поени од реакции
1.843
Во случај да го еутанизирале бебето, за таа една година луѓето ќе заштеделе нерви, здравје, време и пари и можеби и ќе завршеле со ново здраво и право бебе. Иншалах, за брзо време ќе дојдеме до можноста за "дизајнирани бебиња".
Извини ме на францускиов ама... од кај к*р имаш ти право да кажеш или судиш дека животот на новороденче е помалку вреден од тој на тие кои го направиле? Од кај на нив повеќе право да штедат нерви, здравје, време и пари? Се читаш ли бре што пишуваш??? Ќе убиеш ли ти твое дете така бре? Абе луѓе сте вие или бесчуствителни стоки? Нема оправдување за вакви ставови. Вие што размислувате вака треба да се преиспитате и сами во истиот момент да си пресудите. Не тоа да го правите на други, само затоа што мочате стоечки или имате право на глас за време на избори. Се` можам да разберам, но вакви постови и луѓе... неможам да го опишам гневот кој ми го стварате!!!

Ако не ти е по ќеиф од било која причина, еутаназија. Нема свест додека не наполни една година, и еутаназијата е исто како да си згазил мравка или јадел виршли (заради кои некој заклал свиња).
Ти си играш курташак или си озбилен? Т.е. ова ни на шала не се кажува, затоа верувам дека си озбилен. Од било која причина, АКО НЕ ТИ Е ЌЕЈФ, еутаназија? Јас болна легнав кога морав да гледам како усмртуваат улично и неизлечиво кученце пред мене, а не па бебе? БЕБЕ??? Како бре не се решиле и од тебе од било која причина. Онака ради шо си се родил грд или си имал многу крв, па да се згаделе од тоа и без да те измијат да те еутанизираат. Како? Ич не ми е гајле како звучам, го извади најлошото од мене! Срам да ти е!!! Тоа што пишуваш, тоа да ти се врати. Тогаш пак дојди овде и кажи ми колку ти е убаво на душата, ако воопшто ја имаш.

На страна бездушников... ставот на таа насмеаната е последното нешто што мислев дека некогаш ќе го прочитам или слушнам. Т.е. секако не сум ни помислила на нешто такво. Подзинав кога прочитав и уште не можам да поверувам како глатко си е напишано. Леле до кај дојде светов...
И после луѓе, човештво, зелени полиња? Абе ајде...
Додека ве читав, се сетив на други работи. Па има луѓе (верувам повеќето) кои не се решаваат за еутаназија на стари и болни лица на кои им нема спас. Има такви кои не се решаваат да исклучат од апарати свои блиски, кои се во кома и за кои нема надеж дека ќе се повратат. Некои и тоа не го можат, иако веројатно има моменти кога за болната личност можеби тоа е најдобро, а оваа мисли дека докторите бебиња треба да убиваат. Ни хендикепирано дете не смее да заврши така. Ако им е мака на родителите да го чуваат затоа што не е најубаво и има проблем, тогаш да им се плукнам нив и нека не прават дополнителен грев, па нека го дадат некаде. А имам една комшивка која 30 години во раце го носи синот. Тотално е неподвижен и цел живот не успеа да прозбори. Изгледа претерано од страна, но ќе се дрзне некој да ја осуди таа мајчинска љубов? На долното прсте од стапалото можат да и се фатат повеќето. Тоа е мајка, а не лиглите кои пред да се родат децата мислат како побрзо да ослабат и какви најк патичиња да купат... со плав или црвен знак. Гнасен механички свет.:facepalm:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.845
Поени од реакции
7.498
Па го имало тоа кај нас доктори го имаат правено, ако има некој инвалидитет ќе го земат и ќе речат умре.

Па се имаат продавано на црн пазар деца, еве знам личност медицинска сестра за нејзе викаат дека го има правено тоа.

Ајде мала едукација: http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenics

 
На врв Bottom