Постот - најдобро средство за прочистување на телото и духот

Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Ако си преслаб, нема ни да постиш? Тука сам се контрираш. На слабите луѓе не им треба „духовно прочистување“?
А кажи ми телесниот пост значи духовно прочистување?
Ако барем малку се разбираш во овие работи, ќе знаеш дека доклоку физички не си способен да го издржиш телесниот пост нема да постиш без месо и млеко. Во тој случај духовниот отец ти дава благослов да постиш на млеко( и секакви млечни производи), јајца итн... се освен месо. Доколку не смееш ни месото да го изоставиш од оправдан и причини, тогаш не го држиш телесниот, него само духовниот пост и на крај можеш да идеш да си се причестиш (со благослов како што реков). Не можеш ти од болен човек да бараш да не пие млеко со апчињата или да бараш дете да не јаде се. Тие смеат да се причестат иако јаделе месо.

p.s Овде се работи за постот од здравствена гледна точка а не од религиска.
Не можеш вака да го поделиш. Ако не е од религиска гледна точка, тогаш не е пост. Тогаш е само режим на исхрана:smir:

Прво, околу болдот, иако одиме оф-топик. Верба? Да не почнуваме и овде да бараме доказ, ние кои се сметаме за освестени, и да не ве нервираме вас, кои не гледате како да сме слепи, бидејќи не веруваме во невидливото. Џорџ Карлин во една негова претстава, убаво кажа: „Не сме против религијата, сите сме пробале да веруваме. Ние сме против нејзиното наметнување“. Е така, и јас сум пробал, па кога сум го направил пресекот, сум продолжил да верувам само во една работа, која што на религиите им задава големи главоболки - логиката!
Значи никој не ти рече(никој на никого не рече) дека си слеп. Јас, напротив, сум многу open-minded личност која никогаш не суди на некого дали и зошто верува или не верува во нешто. Реков дека треба да имаш верба, зошто само тогаш можеш да кажеш дека постиш. Ако фатиш да постиш со очекување да видиш некој резултат како поубаво лице и коса тогаш не постиш. Не викам дека не е ок, фино е ти што бараш логика во режимот на исхрана ама не ми е јасно каков резултат во лицето, косата, телото сакаш да видиш од постот? Ти ако си религиозна личност (сосема е во ред ако не си) нема да пробуваш да бараш пресеци и логики во постењето, него на друг начин ќе го сфатиш постот. Ако не си религиозен, нема ни да постиш, него ќе земеш едно месец два нема да јадеш месо, ти ќе си го избереш периодот и начинот на кој се храниш. Е тука барај логика:)
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
А кажи ми телесниот пост значи духовно прочистување?
Ако барем малку се разбираш во овие работи, ќе знаеш дека доклоку физички не си способен да го издржиш телесниот пост нема да постиш без месо и млеко. Во тој случај духовниот отец ти дава благослов да постиш на млеко( и секакви млечни производи), јајца итн... се освен месо. Доколку не смееш ни месото да го изоставиш од оправдан и причини, тогаш не го држиш телесниот, него само духовниот пост и на крај можеш да идеш да си се причестиш (со благослов како што реков). Не можеш ти од болен човек да бараш да не пие млеко со апчињата или да бараш дете да не јаде се. Тие смеат да се причестат иако јаделе месо.
Многу компромиси значи попојве давале. Зошто? Зошто и сами се свесни за нелогичноста на постот. Значи? Треба да можеш да се причестиш тогаш, и само тогаш кога ти сам пред себе ќе си поставиш цел да на одреден начин се испоснуваш и да се откажиш од нешто, а не кога некоја книга го кажала тоа. Ако воопшто тоа е некаде и запишано.

А ако не сум способен да го издржам телесниот пост без секс, дали ќе можам да се причестам?

Духовен отец? За да не идеме овде оф-топик, би те замолил на поинаков начин да ми пишеш дефиниција за ова. Тоа доаѓа некако аналогно на матичен лекар? Значи, матичен лекар, матичен поп? :)

Значи никој не ти рече(никој на никого не рече) дека си слеп. Јас, напротив, сум многу open-minded личност која никогаш не суди на некого дали и зошто верува или не верува во нешто. Реков дека треба да имаш верба, зошто само тогаш можеш да кажеш дека постиш. Ако фатиш да постиш со очекување да видиш некој резултат како поубаво лице и коса тогаш не постиш. Не викам дека не е ок, фино е ти што бараш логика во режимот на исхрана ама не ми е јасно каков резултат во лицето, косата, телото сакаш да видиш од постот? Ти ако си религиозна личност (сосема е во ред ако не си) нема да пробуваш да бараш пресеци и логики во постењето, него на друг начин ќе го сфатиш постот. Ако не си религиозен, нема ни да постиш, него ќе земеш едно месец два нема да јадеш месо, ти ќе си го избереш периодот и начинот на кој се храниш. Е тука барај логика:)
Погледни го првото мислење. Авторот на темата сам има нагласено дека сака да го разработиме прашањето на постот од токму овој аспект. Јас се надоврзувам на тоа мислење, затоа таков е мојот одговор. Јас не сум очекувал поубаво лице од постење. Ни потенка линија. Но за жал, сум го добил спротивното :) Крај краева, ова е мое искуство, може некој станал манекен од постење :)

За вториот болд: разберете дека правилната консумација на месо не само што не дебелее, туку помага во одржувањето на висока активност на метаболизмот.

Мислам дека се сфативме што имаме да кажеме. На темава постот се разгледува главно од технички и медицински аспект (затоа е и во Здравје), а не од религиски. За тоа, има посебна тема.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Ja иам преку 2000 поста значи ок сум така? :vozbud:
недела дена максиммум иам издржано али со тенденција сум да зголемуем. у
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ja иам преку 2000 поста значи ок сум така? :vozbud:
недела дена максиммум иам издржано али со тенденција сум да зголемуем. у
:) да. ок си. а помеѓу постовите пиеш вино со мезе чварки и мајонез? :)))


сериозно: а бе каков краткотраен пост??? или тотално поинаков начин на исхрана и живот општо или ништо :) тоа што си таложиш со години, не можеш да го прочистиш за неколку дена.
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Многу компромиси значи попојве давале. Зошто? Зошто и сами се свесни за нелогичноста на постот. Значи? Треба да можеш да се причестиш тогаш, и само тогаш кога ти сам пред себе ќе си поставиш цел да на одреден начин се испоснуваш и да се откажиш од нешто, а не кога некоја книга го кажала тоа. Ако воопшто тоа е некаде и запишано.
Духовен отец? За да не идеме овде оф-топик, би те замолил на поинаков начин да ми пишеш дефиниција за ова. Тоа доаѓа некако аналогно на матичен лекар? Значи, матичен лекар, матичен поп? :)
Ај да не се повторувам, ќе ти објаснам во пп за ова, да не ме карате дека идам оф топик.


Нејсе, ги имам постено постите за Велигден, Петровите пости и Богородичните пости. Физички сум се осеќала подобро (никогаш не сум дошла до степен да бидам прејадена и цел ден да не може да ми спадне јадењето). Духовно - учам дека во животот може да се случи и да ги немаме задоволствата како чоколадо, торта, кременадли, па затоа треба да бидеме среќни со тоа што го имаме. Ете го моето искуство:smir:
 

sikice

tezok e zivotot
Член од
27 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
pozdrav do site eve i jas nesto da napisam od moja gledna tocka...veke 4 god unazad go pravam golemiot veligdenski post a toj e skoro 7 nedeli a ne samo 40 dena i vo toj period ne jadam ni maslo ,ni leb ni blago znaci nikako leb so marmelad ha ha, i navistina organizmot se^procistuva mislam deka imam pojke sila za se i sekogas vo toj period sum poaktivna sportski i imam pojke sila ,i vo glavno gubam bajagi kila...dobra rabota e postot malku verba vo boga malce zelba za pomalce kila i super e ..
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Јас сум на рандом,имено не постам,но и не јадам месо варено или печено...не можам,само салами такви работи јадам,а се чистам со матичен млеч и витамини+селен.

П.С селен-от е добар за потенцијата!!!



Какви режими на исхрана...диктатура,брат ми 3 месеци постеше(само патлиџан и краставици јадеше и тоа ретко)..па од 100 се намали на 80,за потоа нецели 3 недели при нормална исхрана доби 95....ама шала настрана стварно ламбичката му е прегорена...мислам човек кога јаде едноставно јаде за да го задоволи нагонот,и тоа полека,користиш виљушка...мај бруте...со рацете и сирење и компири и СЕ...и јаде ненормално..после офлеле..ее тапи тапи....јади и лежи-е не бива така.
Сега му велам дај салото бе у перу бизнис да правам:pos2:
hahaha mislam deka diktatura vo ishrana beter kg nosi...jadi se ama po malku a ne posle of lele tesko mi e...taka dapo nekogas i problemot e od glavata da se zadovolat potrebite i nagonite pred se :toe:
 
S

smart ass

Гостин
Ама брат ми има голема глава:pos2:...чудна работа,лејка,сега почна на бодибилдинг,инаку да диктатурата е неуспешна и штета е што многумина диетата ја сфаќаат како гладување,а всушност истата е начин на исхрана,каде се контролира количеството на маснотии,калории кои се внесуваат во организмот.
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
Најдобро средство да си најдеш девојка нестресна работа прошетка излет добри другари да си најдеш и хоби ))))
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Јас сум на рандом,имено не постам,но и не јадам месо варено или печено...не можам,само салами такви работи јадам,а се чистам со матичен млеч и витамини+селен.

П.С селен-от е добар за потенцијата!!!
Во саламите и таквите работи ти што викаш има се само месо не. Да има протеини ама од соја :) кога да видеш пак исто ти се фаќа
 
S

smart ass

Гостин
Јас сум на рандом,имено не постам,но и не јадам месо варено или печено...не можам,само салами такви работи јадам,а се чистам со матичен млеч и витамини+селен.

П.С селен-от е добар за потенцијата!!!
Во саламите и таквите работи ти што викаш има се само месо не. Да има протеини ама од соја :) кога да видеш пак исто ти се фаќа
Народски кажано да...има се само соја не,ама кога купувам не купувам од булшит производители,туку вообичаено салами од странство-има измешани со кашкавал и печурки,а купувам и свински врат-тоа само го јадам од месо,и туна....поради-бидејќи има Омега-3 и Омега-9 то е важно.

П.С има чај од гинко-од виталиа...многу добаре кога постите,не пијте кафе:vozbud:

а инаку Соја без ГМО не е штетна.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
да би рекла...јас постам една недела пред велигден и стварно ми е мн подобро после...и мислам тогаш вака се котролирам шо зборувам,нервоза и сл..добро е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom