После разделба... пријатели нели?

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Најчесто после раскинување ја слушаме таа реченица "Ке останеме пријатели нели?"... Но колку е тоа така? Дали можете да останете со бившиот/бившата пријатели? Дали тоа пријателство е вештачко или искрено?
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Prasanje e kako prvo dali ke ostani i prijatelstvo.Da,sekogas postoi taa recenica:Ke ostaneme drugari neli? Ama retko koj ja ispolnuva i ostanuvaat drugari,retki se tie slucaevi ili zenskoto ili maskoto ke se protivi na toa,nema da saka,ke mu smeta ili pak i da ste ostanale drugari po izvesno vreme nema da ostanete nitu na edno Zdravo go znam ova od iskustvo.I pokraj to ..ako vrskata e prekinata a vo edniot partner seuste postoi ljubovta,seuste go custvuva toa sto go custvuval i porano kon partnerot/partnerkata navistina tesko e da ostanes samo drugar/ka so nekoj sto go sakas..koga ke go poglednes v oci nekoj sto go sakas,ne mozis da go smetas samo kako drugar i da se pravis kako nisto da ne bilo.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
CuCeNcE напиша:
Најчесто после раскинување ја слушаме таа реченица "Ке останеме пријатели нели?"... Но колку е тоа така? Дали можете да останете со бившиот/бившата пријатели? Дали тоа пријателство е вештачко или искрено?
Ја мразам реченицава!!!!
Многу ми е дебилна и несватлива!
Зависи каков ни бил односот додека сме иделе..начинот на кој сме раскинале..бла бла..али тоа дали ќе останеме пријатели е спонтана работа,а не А ќе останеме пријатели...а важи дојди утре кај мене на кафе да ти кажам кој ми следен на листа?!:lud:
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Да да дефинитивно е дебилна и несфатлива реченицава.Како е можно да сме пријатели ако до пред два дена сме се карале, или не може да бидеме пријатели ако во врска не сме се согласувале ,како ке биде кога ке бидеме пријатели исто пак нема да се согласуваме.
Не викам дека не е можно али многу мали шанси има. Мене ми успеало само еднаш зш човекот стварно ми значеше како карактер и останавме другари, најдобри :)
И пријателството сигурно нема да биде вештачко ако после сфе пак сме останале пријатели.Јебига али што више се нафаќаш да бидеш пријател со бившиот ако е вештачко или не иде,а?Готово поминало нашето и нема што пријатели ако не се согласуваме :toe:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Тука постои и принудно пријателство..доколку имате исто друштво!
Многу лоша работа али тоа е!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Пријатели во смисла не непријатели,да не бегаш кога ќе го видиш,кога ќе се видиш на улица да се поздравиш да размениш два три збора, во најмала рака, а за повеќе од тоа, тоа се веќе исклучоци.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Во принцип, пријателство не останува, но убаво е да нема непријателство, во смисла оговарање, ова она... Едноставно, човек (жена) кој го(ја) познаваш, и толку.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Не можам да бидам другарка со бившиот дечко. Едно здраво преку сила, чисто од култура. Толку.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Сум имала,и сеуште имам искрено пријателство со бивш.

Всуштност,тој ми беше првиот дечко,и иако раскинавме (заеднички договор) си останавме многу блиски другари.

Мислам дека понатамошното пријателство во голема мера зависи од начинот на раскинување.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Очајно, али шо знам.
Ако едниот има потреба од другиот, било каква, предлага пријателство.
Ако се во едно исто друштво, не е згодно, па се цртат пред сите ко демек пријатели.
Чисто ради општ риспект, да покажат дека се демек модерни, а уствари нејкат да се погледнат.

Во секој смисол, целава појава е тотално очајна и патетично болна. Дај еден добар поздрав и батали. Ако е потребно, времето ќе излечи се. И ако во иднина се среди, на „пријателско” ниво, сепак би било поради неминати желби на еден од нив.
Фројд многу би зборел за ова. Долга и широка.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Само ова ќе кажам: КЛИШЕ!
Кога некој не знае како да му раскине на другиот,ама сакам да сме пријатели...Клише,креативност нула,стари и излитени фрази.Глупост.
Не дека нема да останеме другари откако ќе се разделиме,само глупава е фразата.Посекако ако го видиш на улица ќе му праеш муабет,а за нешто повеќе стварно не знам...Значи и без таа глупава реченица се би било исто!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
CuCeNcE напиша:
Најчесто после раскинување ја слушаме таа реченица "Ке останеме пријатели нели?"... Но колку е тоа така? Дали можете да останете со бившиот/бившата пријатели? Дали тоа пријателство е вештачко или искрено?
Toа се кажува само додека не се разделите после раскинувањето, ама после тоа .. ни здраво ни ништо. Барем кај мене било така со неколкумина. Со едниот дури и муабет цела една година немав .. додека не му отидов еден ден и додека не расчистивме некои работи. Можам со бивши да останам пријател .. ама ништо од тоа пријателство..:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
sch00lGirL напиша:
Сум имала,и сеуште имам искрено пријателство со бивш.

Всуштност,тој ми беше првиот дечко,и иако раскинавме (заеднички договор) си останавме многу блиски другари.

Мислам дека понатамошното пријателство во голема мера зависи од начинот на раскинување.
За да се случи ова, двајцата треба или да не се сакаат и да им е гајле еден за друг, или премногу да се сакаат.
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
најчесто ми се дешава да останам пријател со бивша, многу се ретки оние со кои не разговарам после врска .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom