Португалија

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Вие што сте биле нема да е лошо да ставите и некоја слика од плажите. :D Се мислам ова лето дали во Грција - Санторини или Португалија - Алгавре.

Praia da marinha

Praia da marinha.jpg
 
R

Redhead

Гостин
Вие што сте биле нема да е лошо да ставите и некоја слика од плажите. :D Се мислам ова лето дали во Грција - Санторини или Португалија - Алгавре.

Praia da marinha

Прегледај го приврзокот 120508
Ќе побарам јас после, ако воопшто и имам слика од плажа. Еднаш отидовме на саат време само, бевме отидени во Португалија со цел повеќе да шетаме. А и водата е многу ладна, плус јас од сонце бегам како вампир така да не се жалам што само еден саат седевме, немав ни потреба да седам подолго. :oops:
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Јас не сум била, но од локалци кои ги познавам, Лагош било прекрасно место. Во јули/август, температурата на водата била 23-24 степени. Јас едвај чекам да отидам.
 
R

Redhead

Гостин
Јас не сум била, но од локалци кои ги познавам, Лагош било прекрасно место. Во јули/август, температурата на водата била 23-24 степени. Јас едвај чекам да отидам.
Јас во Лагош кога бев температурата на водата беше 17 степени, јули месец. Во базен си пливкав само. :X3:
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Треба да си изберам хотел за смештај. Во кој дел да бирам така што за шетање ќе изгубам најмалку време во транспорт? На Трипадвајзор го препорачуваат Tivoli Oriente Hotel, кој изгледа пристојно и има и спа центар со базен(што ми е еден од условите).
https://www.google.com/maps/place/Hotel Tivoli Oriente/@38.7374886,-9.0658107,12z/data=!4m6!1m3!3m2!1s0xd1931888f2be82b:0xddc4a08226752818!2sHotel Tivoli Oriente!3m1!1s0xd1931888f2be82b:0xddc4a08226752818

Ќе треба ли да рентам кола или пак можам и со градски превоз да шетам? И има ли убава плажа во близина на хотелов?
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Прв впечаток е дека е убав и мирен град каде би дошол да живеам со фамилија. Не е богато изграден како извиканите европски метрополи, но за разлика од многу од нив е неспоредливо почист, покултурен и погостопримлив. Населението ми остави особено впечаток, сите се културни и љубезни и расположени да помогнат на странци. Се осеќам добредојдено.
Покрај тоа, цените се многу пристојни и прифатливи, малку повисоки од Скопје. Хрната е фантазија, посебно морските работи, драма е. Во традицонална кафана каде јадат мештаните, две пристојни оради со убав прилог на зеленчук, салата од морски плодови, флаша бело вино (купаж поквалитетен од Александрија Куве бела) и флаша вода коштаат 50 евра. Рибите и морските плодови беа свежи и безпрекорно спремени, драстично подобри отколку во Водница во Скопје, каде истово ова чини горе–долу исто.
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Momentalno ziveam vo Portugalija, na jugot.
Imav prilika da setam i niz severot i dobiv vpecatok ko da stanuva za dve razlicni drzavi.
Portugalcite se mnogu gostoprimlivi, fini i prijatni.
Za stiganje do Lisabon, Porto i Faro e malku komplicirano. So ryanair ima dosta evtini kombinacii, so tap portugal preku Belgrad e dosta poskapo, a od Sofija kolku sto znam nema letovi.
Se sto ve interesira, povelete prasajte.

P.s. ne me ubivajte za latinicata.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Momentalno ziveam vo Portugalija, na jugot.
Imav prilika da setam i niz severot i dobiv vpecatok ko da stanuva za dve razlicni drzavi.
Portugalcite se mnogu gostoprimlivi, fini i prijatni.
Za stiganje do Lisabon, Porto i Faro e malku komplicirano. So ryanair ima dosta evtini kombinacii, so tap portugal preku Belgrad e dosta poskapo, a od Sofija kolku sto znam nema letovi.
Se sto ve interesira, povelete prasajte.

P.s. ne me ubivajte za latinicata.
Португалците гледам какви се во Лондон. Башка не знаат ни добро англиски. Не можеш асално да се разбереш
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Јас не допишав на темава...Дефинитивно е сиромашна западно-европска земја. Зградите имаат стари фасади кои уште од поодамна требале да бидат реновирани, што е показател дека сеуште Португалија е во рецесија...
Местата каде се излегува се некако ѓупски...Тесни улички, малки куќи и не средени, малку е нечисто за разлика од други делови...На улици каде што се излегува, но и низ центарот секаде има улични дилери кои нудат разни дроги. Дрогата е декриминализирана, значи ако не дилаш полиција ништо не ти прави, може само да ти ја земат дрогата која ја имаш со себе (за сопствена потреба). По кафичи навечер дозволуваат деца(15-16 години) да се пијанчат до алкохолно труење, плус веднаш во пресрет им излегуваат улични дилери. Ова не ми се допаѓа и дефинитивно не е град каде што би сакал децата да ми растат. Инаку има убав ноќен живот за време на викенди и во среда. Но има и многу бразилци и други доселеници кои некако го нарушуваат чувството дека сте излегле во западно-европска метропола. Жените се многу поолабаени во однос кај нас, но не се ко русинки или украинки.

Плажи нема(тие што ги има се полоши од Преспанското и Дојранското крајбрежје), океанот е камен ладен, нечист и матен и невозможно е човек да се бања.

Од знаменитости нема што да се види. Пред 300 и нешто години имало земјотрес кој го разурнал градот, па така сите битни места за посета биле уништени. Денес има неколку места(некоја црква каде живеел Васко Дегама, па друга црква најскапа купола или слично, неколку паркичња и толку) за посета за оние на кои приоритет им е посета на цркви, музеи и знаменитости. Сепак градот има дух, и ако човек се наоѓа во близина вреди да појде на два дена да го прошета, можда како дел од некоја поголема тура. Специјално некој да оди до таму за шетање не би препорачал. Има многу поубави европски дестинации за прошетка.

Што се однесува до патот до таму, не сваќам што е комплицирано. Јас летав преку Рим. Вкупниот пат траеше нешто под 6 часа на одење, нешто под 8 на враќање, Скопје - Рим со Аириталија, Рим - Лисабон со ТАП. Цената на повратна карта беше околу 500 евра.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Momentalno ziveam vo Portugalija, na jugot.
Imav prilika da setam i niz severot i dobiv vpecatok ko da stanuva za dve razlicni drzavi.
Portugalcite se mnogu gostoprimlivi, fini i prijatni.
Za stiganje do Lisabon, Porto i Faro e malku komplicirano. So ryanair ima dosta evtini kombinacii, so tap portugal preku Belgrad e dosta poskapo, a od Sofija kolku sto znam nema letovi.
Se sto ve interesira, povelete prasajte.

P.s. ne me ubivajte za latinicata.
Препорачај места за одмор, каде што не врие од туристи. По можност села покрај брегот.
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Препорачај места за одмор, каде што не врие од туристи. По можност села покрај брегот.
Pa, mislam deka sega recisi sekade ima dosta turisti. Do selata mozes da stignes samo so kola. Vo Algarve gi preporacuvam Fuzeta, Tavira, Albufeira, Olhao. Ovie se gratcinja i ima dobra konekcija so feri do ostrovite. Plazite se preubavi i vodata e super.[DOUBLEPOST=1436281761][/DOUBLEPOST]
Јас не допишав на темава...Дефинитивно е сиромашна западно-европска земја. Зградите имаат стари фасади кои уште од поодамна требале да бидат реновирани, што е показател дека сеуште Португалија е во рецесија...
Местата каде се излегува се некако ѓупски...Тесни улички, малки куќи и не средени, малку е нечисто за разлика од други делови...На улици каде што се излегува, но и низ центарот секаде има улични дилери кои нудат разни дроги. Дрогата е декриминализирана, значи ако не дилаш полиција ништо не ти прави, може само да ти ја земат дрогата која ја имаш со себе (за сопствена потреба). По кафичи навечер дозволуваат деца(15-16 години) да се пијанчат до алкохолно труење, плус веднаш во пресрет им излегуваат улични дилери. Ова не ми се допаѓа и дефинитивно не е град каде што би сакал децата да ми растат. Инаку има убав ноќен живот за време на викенди и во среда. Но има и многу бразилци и други доселеници кои некако го нарушуваат чувството дека сте излегле во западно-европска метропола. Жените се многу поолабаени во однос кај нас, но не се ко русинки или украинки.

Плажи нема(тие што ги има се полоши од Преспанското и Дојранското крајбрежје), океанот е камен ладен, нечист и матен и невозможно е човек да се бања.

Од знаменитости нема што да се види. Пред 300 и нешто години имало земјотрес кој го разурнал градот, па така сите битни места за посета биле уништени. Денес има неколку места(некоја црква каде живеел Васко Дегама, па друга црква најскапа купола или слично, неколку паркичња и толку) за посета за оние на кои приоритет им е посета на цркви, музеи и знаменитости. Сепак градот има дух, и ако човек се наоѓа во близина вреди да појде на два дена да го прошета, можда како дел од некоја поголема тура. Специјално некој да оди до таму за шетање не би препорачал. Има многу поубави европски дестинации за прошетка.

Што се однесува до патот до таму, не сваќам што е комплицирано. Јас летав преку Рим. Вкупниот пат траеше нешто под 6 часа на одење, нешто под 8 на враќање, Скопје - Рим со Аириталија, Рим - Лисабон со ТАП. Цената на повратна карта беше околу 500 евра.
Lisabon vrie od turisticki atrakcii. Samo za Sintra ti trebaat nekolku dena ako sakas da gi vidis site zamoci.
Po ova sto si napisal, pretpostavuvam zboris za plazite vo Lisabon.
Plazite na jugot se mnogu ubavi i cisti. Okeanot e laden na severot, primer vo Porto, kajsto odat poveke za surfanje.[DOUBLEPOST=1436281987][/DOUBLEPOST]
Португалците гледам какви се во Лондон. Башка не знаат ни добро англиски. Не можеш асално да се разбереш
Ne znam, druze. Ne sum bila vo London da gi vidam kakvi se.
Tuka bas se opusteni i ne sakaat da bidat mnogu pod stres.
A za angliski, generalno imaat nekoi osnovni poznavanja, barem kajsto sum jas, zasto non stop ima turisti.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Може некој да ми каже која локација е најдобра за сместување во близина на плажите на Алгавре брегот. Вака по она што го гледам на интернет Лагош ми е најпривлечна за да барам смештај, а и блиску ми се плажите. Инаку имам букирано лет Софија-Милано-Лисабон, за човек ми излезе 150 евра тотал, за тоа ми се чудни цените на карти ваши нагоре пред три години што сте ги зборувале. Ако се сака, може да се најде доста ефтини карти, е сега за куфер не се исплаќа плус да чекираш ама пак во рачен багаж можеш да си собериш најбитни работи за цел одмор, летна гардероба и слично.

Исто ќе спијам два дена во Лисабон пред да одам во Лагош, доволно се само два дена за во Лисабон?
 
R

Redhead

Гостин
Може некој да ми каже која локација е најдобра за сместување во близина на плажите на Алгавре брегот. Вака по она што го гледам на интернет Лагош ми е најпривлечна за да барам смештај, а и блиску ми се плажите. Инаку имам букирано лет Софија-Милано-Лисабон, за човек ми излезе 150 евра тотал, за тоа ми се чудни цените на карти ваши нагоре пред три години што сте ги зборувале. Ако се сака, може да се најде доста ефтини карти, е сега за куфер не се исплаќа плус да чекираш ама пак во рачен багаж можеш да си собериш најбитни работи за цел одмор, летна гардероба и слично.

Исто ќе спијам два дена во Лисабон пред да одам во Лагош, доволно се само два дена за во Лисабон?
Сум пишала пред три години на претходната страна. Бев Лагош, Лисабон и Порто. Три дена во Лисабон и некако таман ни беа.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Сум пишала пред три години на претходната страна. Бев Лагош, Лисабон и Порто. Три дена во Лисабон и некако таман ни беа.
А за смештај во Лагош, која алтернатива би ми ја препорачале, Airbnb?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom