Португалија

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.983
Поени од реакции
35.346
Прошетав летово низ Португалија, па еве еден пост што може да им биде од помош на сите што планираат да одат таму на одмор. :)

Прво бев во Лисабон на два дена пред да тргнам накај Алгарве, каде поминав една недела. Во Порто не отидовме, пошто е северно од Лисабон и многу пат ќе дојдеше од Порто до Алгарве после тоа. Бевме до Синтра, преубаво планинско место до Лисабон, ама бевме ограничени на време, па направивме само еден круг по планината, но не влеговме ниту на Пења Палас, ниту во замокот, ниту во градините. Така да, еден совет, ако веќе планирате да одите на Синтра испланирајте си еден цел ден за таму.

За Алгарве конкретно, бевме сместени во Албуфеира. Топ туристично место, преполно со Британци. :D По кафичи и ресторани е релативно евтино, можеш убаво да се најадеш и да пиеш пиво/вино/сангрија за 10тина евра. Имаат happy hours и разни промоции нон стоп, плус има ноќен живот, од рок свирки, акустик свирки, до диџеи и традиционална Фадо музика.

Maлце облачно е на сликава, па затоа е малце потемна, плус неам кој знае каква камера. :D

20190704_121954.jpg


20190704_183047.jpg

20190706_125727.jpg

Е сеа погоре на првата слика е главната плажа во Албуфеира, Praia dos Pescadores. На втората слика поглед кон Praia do Inatel - источно од Пескадореш, на третата слика имае поглед од Praia do Peneco кон Пескадореш и Инател најдоле.

Еден ден бевме до Praia do Oura, некои си пола саат пеш од стариот град, кај што бевме сместени. Поинтересен дел од градот у секој случај, пошто има многу мали заливчиња и плажички, кои излегуваат на површина кога се повлекува водата, а на вечер при плимата поголем дел од нив е под вода.


Последните 3 дена изнајмивме кола и го прошетавме скоро цел регион. Eден ден бевме до Мариња и Бенажил, на некои си 25-30 километри од Албуфеира - must visit се местава, па и ден-два да поминете на нив, посебно на Мариња.Тука бевме до Benagil Caves, така и ми е сликана плажата. Ама неам убава слика од пештерата. Може да пробате да пливате, 200 метри е од плажата ама водата е ептен немирна пошто нон стоп поминуваат бродови па не е препорачливо. Имате опција и со кајак ако сте двајца, така пак малце ќе се измачите ама бар ќе може да се симнете во пештерата, кај што исто така има мала плажичка, може да изгуглате слободно, ама ние бевме 3ца па затоа отидовме со бродче. Пола саат тура за 15 евра, не однесоа до уште некоја пештера и до Мариња по океанот, што беше интересно како искуство.

Нареден ден бевме прво до Лагош, кај што посетивме неколку места и до Кабо де Сао Висенте - нај југо-западната точка да гледаме зајдисонце демек, ама имаше облаци, па ништо не видовме. :D

Ponta da Piedade
20190709_102220.jpg

Paia do Camilo
20190709_113237.jpg

20190709_112713.jpg

Praia Dona Ana
20190709_153359.jpg

Cabo de Sao Vicente
20190709_195828.jpg

Последен ден бевме накај Фаро, источно од Албуфеира има послаби плажи. Од денешна перспектива, пошто последен ден ни беше можда попаметно ќе беше да одиме пак до Мариња или да останеме на Пенеко плажата, ама небитно, секако имавме у план да одиме на исток. Бевме до една мало местенце Тавириа, и посетивме 2-3 плажи од кои Praia do Barril ми остави најмногу впечаток.


25-6 степени беше температурата во главно, така да водата беше прилично ладна. Мислам дека 10тина минути најмногу издржав, влегуваш онака колку да се разладиш и тоа е тоа, нема плавање како на Хакидики. :D
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.647
Поени од реакции
3.209
Прошетав летово низ Португалија, па еве еден пост што може да им биде од помош на сите што планираат да одат таму на одмор. :)

Прво бев во Лисабон на два дена пред да тргнам накај Алгарве, каде поминав една недела. Во Порто не отидовме, пошто е северно од Лисабон и многу пат ќе дојдеше од Порто до Алгарве после тоа. Бевме до Синтра, преубаво планинско место до Лисабон, ама бевме ограничени на време, па направивме само еден круг по планината, но не влеговме ниту на Пења Палас, ниту во замокот, ниту во градините. Така да, еден совет, ако веќе планирате да одите на Синтра испланирајте си еден цел ден за таму.

За Алгарве конкретно, бевме сместени во Албуфеира. Топ туристично место, преполно со Британци. :D По кафичи и ресторани е релативно евтино, можеш убаво да се најадеш и да пиеш пиво/вино/сангрија за 10тина евра. Имаат happy hours и разни промоции нон стоп, плус има ноќен живот, од рок свирки, акустик свирки, до диџеи и традиционална Фадо музика.

Maлце облачно е на сликава, па затоа е малце потемна, плус неам кој знае каква камера. :D

Прегледај го приврзокот 213137


Прегледај го приврзокот 213138

Прегледај го приврзокот 213140

Е сеа погоре на првата слика е главната плажа во Албуфеира, Praia dos Pescadores. На втората слика поглед кон Praia do Inatel - источно од Пескадореш, на третата слика имае поглед од Praia do Peneco кон Пескадореш и Инател најдоле.

Еден ден бевме до Praia do Oura, некои си пола саат пеш од стариот град, кај што бевме сместени. Поинтересен дел од градот у секој случај, пошто има многу мали заливчиња и плажички, кои излегуваат на површина кога се повлекува водата, а на вечер при плимата поголем дел од нив е под вода.


Последните 3 дена изнајмивме кола и го прошетавме скоро цел регион. Eден ден бевме до Мариња и Бенажил, на некои си 25-30 километри од Албуфеира - must visit се местава, па и ден-два да поминете на нив, посебно на Мариња.Тука бевме до Benagil Caves, така и ми е сликана плажата. Ама неам убава слика од пештерата. Може да пробате да пливате, 200 метри е од плажата ама водата е ептен немирна пошто нон стоп поминуваат бродови па не е препорачливо. Имате опција и со кајак ако сте двајца, така пак малце ќе се измачите ама бар ќе може да се симнете во пештерата, кај што исто така има мала плажичка, може да изгуглате слободно, ама ние бевме 3ца па затоа отидовме со бродче. Пола саат тура за 15 евра, не однесоа до уште некоја пештера и до Мариња по океанот, што беше интересно како искуство.

Нареден ден бевме прво до Лагош, кај што посетивме неколку места и до Кабо де Сао Висенте - нај југо-западната точка да гледаме зајдисонце демек, ама имаше облаци, па ништо не видовме. :D


Последен ден бевме накај Фаро, источно од Албуфеира има послаби плажи. Од денешна перспектива, пошто последен ден ни беше можда попаметно ќе беше да одиме пак до Мариња или да останеме на Пенеко плажата, ама небитно, секако имавме у план да одиме на исток. Бевме до една мало местенце Тавириа, и посетивме 2-3 плажи од кои Praia do Barril ми остави најмногу впечаток.


25-6 степени беше температурата во главно, така да водата беше прилично ладна. Мислам дека 10тина минути најмногу издржав, влегуваш онака колку да се разладиш и тоа е тоа, нема плавање како на Хакидики. :D
Џабе се плаживе. Ништо, како во Дојран да се бањаш. Грчка си е Грчка.
 
На врв Bottom