Пораѓај!

Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.229
Поени од реакции
36.073
Да не ја зашиле лошо? Мајка ми така со мене, лошо ја зашиле и не можела да седи месец - два ама со сестра ми трчала уште утредента :D
Aman be, shto i storile ili pa kolkavo bebe rodi? Jas sledniot den si stanuvav si setav im pomagav na zenickite u soba, kako sestra isto :)
Било без анестезија, после тоа инфекции триста чуда.

Него многу заостанати сестри има вработено во државна. Еднаш ја носам на преглед, ама беше недела и мораше во државна. И објаснува каде ја боли и оваа одма ја прашува глупаво прашење"Имаш ли дечко?" :tapp:
Некој нека и каже дека стомак не боли само од една работа.
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.943
Поени од реакции
10.047
Било без анестезија, после тоа инфекции триста чуда.

Него многу заостанати сестри има вработено во државна. Еднаш ја носам на преглед, ама беше недела и мораше во државна. И објаснува каде ја боли и оваа одма ја прашува глупаво прашење"Имаш ли дечко?" :tapp:
Некој нека и каже дека стомак не боли само од една работа.
Ostaj i drugarka moja bez anastezija ja shijea gospod go vide sirota, mene me shijea so anastezija a i so publika, cela grupa studenti od medicinski fakultet :facepalm:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.159
Било без анестезија, после тоа инфекции триста чуда.

Него многу заостанати сестри има вработено во државна. Еднаш ја носам на преглед, ама беше недела и мораше во државна. И објаснува каде ја боли и оваа одма ја прашува глупаво прашење"Имаш ли дечко?" :tapp:
Некој нека и каже дека стомак не боли само од една работа.
Имаш ли дечко ја прашале. :pos::pos::pos:[DOUBLEPOST=1445268082][/DOUBLEPOST]
Ostaj i drugarka moja bez anastezija ja shijea gospod go vide sirota, mene me shijea so anastezija a i so publika, cela grupa studenti od medicinski fakultet :facepalm:
И што викаш? Доктурке, шиј троа појќе. :icon_lol:
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.943
Поени од реакции
10.047
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.608
Поени од реакции
16.159
Ние за второто го избравме Јован Ефремовски во Ремедика. За првото бевме неискусни и отидовме во државна, а таму мора да имаш врски за се да биде во ред. Цела недела трчање по доктори, но за среќа имаше добар крај.

Ме интересира како е од машка гледна точка, од женска веќе знам.

За второто бев присутен и времето ми изгледаше како цела вечност. Цел ден бевме на шетање по снегот и вечерта во болница. Двата животи ги оставив во нивни раце и цело време гледав во ѕидовите. Четири часа бевме таму, немаше сила и ми побара да и купам хамбургер. :ROFLMAO: Ајде купив и пак се вратив.
Кога видов сестрата како се качува врз стомакот, во глава ми се свртеа еден куп филмови. Си викам што прави оваа... o_O
Се појави главчето и се слушна: "Малиов има долга црна коса." Се насмеав и во себе си зборувам: "И ова ли не е како мене?" :D

Се појави малото глувче и ја пресеков папочната врвца. Првиот плач не се заборава, солзи ми течеа од очите. Си го гушнавме, а тоа ги отвори очињата и гледаше во нас. Копија на првото.

Жена ми ми шепна: Сега сме комплетни, трето само ако ти ако го раѓаш. По што беше 4.3 кг. :D
Дињата, со Луси правиме муабет сега за мажите на пораѓај... Беше ли така како потресен малку после тоа? :D
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
wtf качување :icon_lol: :icon_lol:
И тоа на 3 скалички за да се доближи до стомакот :icon_lol: Не боли ко ќе се качат на стомак само шо не можеш да дишиш и у наредните две недели е модар стомакот :pipi:[DOUBLEPOST=1445273369][/DOUBLEPOST]
Kaishi na stomak, srceto i kontrakcii merat so pomos na aparat, i slusas dodeka lezhis kako mu cuka srcenceto na bebeto.
И за време на пораѓај оставаат цело време ЦТГ само шо на мене у последни 15 минути ми паднал едниот дел меѓу нозе и не го слушав срцето на бебето :( Никој од тимот не го виде апаратчето дека е паднато а јас мислев дека не дај боже се случило нешто со бебето. Дури кога го извадија приметив дека е паднато делчето за ЦТГ и затоа не ги слушав отчукувањата на срцето на бебето.
 
Последно уредено:

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.943
Поени од реакции
10.047
И тоа на 3 скалички за да се доближи до стомакот :icon_lol: Не боли ко ќе се качат на стомак само шо не можеш да дишиш и у наредните две недели е модар стомакот :pipi:[DOUBLEPOST=1445273369][/DOUBLEPOST]
И за време на пораѓај оставаат цело време ЦТГ само шо на мене у последни 15 минути ми паднал едниот дел меѓу нозе и не го слушав срцето на бебето :( Никој од тимот не го виде апаратчето дека е паднато а јас мислев дека не дај боже се случило нешто со бебето. Дури кога го извадија приметив дека е паднато делчето за ЦТГ и затоа не ги слушав отчукувањата на срцето на бебето.
Ete gledash kaj tebe cel poragjaj, mene me drzea na ctg i koa vekje trebase na boks da me nosat mi go izvadija i na boks cirkuz, te soblakaat gola, edna noga na racka druga si ja drzev so raka, i pazi dr Palchevski bese so mene na poragjajot i mi vika sega ke ti stavam uste edna inekcija za da dobies silna kontrakcija, jas vikam nema potreba mislam deka fudbalski teren od mene moze da izvadam so ovie veke so gi ijam, i se vrti vika sedi neznaes prvorotka si, samo so mi stavi injekcija napinjanje od prva celo bebe, ako nemase sestra na drugiot kraj jas mislam deka Marija ke mi letneshe na plochki :S i posle toa od koa se porodiv neznam kaj tebe mene so celo sise betadin rastvor me izmija choveche koa me isturi ali onaka otrpnata niso ne osekjas :D
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Ete gledash kaj tebe cel poragjaj, mene me drzea na ctg i koa vekje trebase na boks da me nosat mi go izvadija i na boks cirkuz, te soblakaat gola, edna noga na racka druga si ja drzev so raka, i pazi dr Palchevski bese so mene na poragjajot i mi vika sega ke ti stavam uste edna inekcija za da dobies silna kontrakcija, jas vikam nema potreba mislam deka fudbalski teren od mene moze da izvadam so ovie veke so gi ijam, i se vrti vika sedi neznaes prvorotka si, samo so mi stavi injekcija napinjanje od prva celo bebe, ako nemase sestra na drugiot kraj jas mislam deka Marija ke mi letneshe na plochki :S i posle toa od koa se porodiv neznam kaj tebe mene so celo sise betadin rastvor me izmija choveche koa me isturi ali onaka otrpnata niso ne osekjas :D
Ја па цел пораѓај си бев со спавача, а откако ме породија се гушнавме со малото и ме успаа за шиење. Не знам ни шо ми ставија ни ништо. Битно знам дека кога ме однесоа во ссоба испив 3 литри течности, па пошо не можев да се измокрам у лопата си станав у ВЦ два саати после пораѓај си завршив работа па дури и се истуширав. Раната ме болеше една недела пошто распукав (епизиотомија) и седев на страна. Ама заглавивме у болница за жолтица и никој не те прашува дали можеш да стоиш/седиш ти викаат мора да доиш почесто и што е можно повеќе бебето на фототерапија. И тогаш ќе ти пројде све :icon_lol:
Него со кичмата како стоиш?
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.943
Поени од реакции
10.047
Ја па цел пораѓај си бев со спавача, а откако ме породија се гушнавме со малото и ме успаа за шиење. Не знам ни шо ми ставија ни ништо. Битно знам дека кога ме однесоа во ссоба испив 3 литри течности, па пошо не можев да се измокрам у лопата си станав у ВЦ два саати после пораѓај си завршив работа па дури и се истуширав. Раната ме болеше една недела пошто распукав (епизиотомија) и седев на страна. Ама заглавивме у болница за жолтица и никој не те прашува дали можеш да стоиш/седиш ти викаат мора да доиш почесто и што е можно повеќе бебето на фототерапија. И тогаш ќе ти пројде све :icon_lol:
Него со кичмата како стоиш?
Kichmata boli, i pazam mnogu da ne se zezam, dosega da ti kazam pravo me nema fateno neso opasno, znae da me boli onaka ubavo ama se izdrzuva, sea ponataka ke vidime :D Nekna sobiram lisja u dvor navedni se ispravise, i posle toa kenkav ispruzena dole na parket da se ispraam tro :D Ti?
So zhutica znae da se kisne u bolnica, srekja mojve nemaa, ama pa sho dvete posledni carski si lezish i onaka 4-5 u bolnica dur se ispravis na noze ko covek.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Kichmata boli, i pazam mnogu da ne se zezam, dosega da ti kazam pravo me nema fateno neso opasno, znae da me boli onaka ubavo ama se izdrzuva, sea ponataka ke vidime :D Nekna sobiram lisja u dvor navedni se ispravise, i posle toa kenkav ispruzena dole na parket da se ispraam tro :D Ti?
So zhutica znae da se kisne u bolnica, srekja mojve nemaa, ama pa sho dvete posledni carski si lezish i onaka 4-5 u bolnica dur se ispravis na noze ko covek.
И мене ме боли кичма пошо малово заспива само со думкање а не е баш лесен :icon_lol:
 
M

Moon Child

Гостин
Раѓал ли некој овде близнаци?
Обично избегавам вакви теми за да не се преплашам, ама морам да си прашам. Ете читнав малку, боли едно да раѓаш, а камо ли две едно по друго... Се тешам дека може второто полесно ќе си излезе...
Мислења, искуства, рекла-казала, шоидае?
 
На врв Bottom