Пораѓај!

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од exlexmk, 4 мај 2010.

 1. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.496
  Допаѓања:
  31.997
  Било без анестезија, после тоа инфекции триста чуда.

  Него многу заостанати сестри има вработено во државна. Еднаш ја носам на преглед, ама беше недела и мораше во државна. И објаснува каде ја боли и оваа одма ја прашува глупаво прашење"Имаш ли дечко?" :tapp:
  Некој нека и каже дека стомак не боли само од една работа.
   
  На Agda Beata, Луси_Лу и Ilumious им се допаѓа ова.
 2. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  8.605
  Ostaj i drugarka moja bez anastezija ja shijea gospod go vide sirota, mene me shijea so anastezija a i so publika, cela grupa studenti od medicinski fakultet :facepalm:
   
 3. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  5.072
  Допаѓања:
  13.603
  Имаш ли дечко ја прашале. :pos::pos::pos:
  --- Споено дупло мислење, 19 октомври 2015 ---
  И што викаш? Доктурке, шиј троа појќе. :icon_lol:
   
  На Луси_Лу му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  8.605
  Momentalno samo mazh ijam trebala da kaze :icon_lol:
  --- Споено дупло мислење, 19 октомври 2015 ---
  Da ke se kineme po drugi put, fati tro pojke :D
   
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  5.072
  Допаѓања:
  13.603
  Дињата, со Луси правиме муабет сега за мажите на пораѓај... Беше ли така како потресен малку после тоа? :D
   
 6. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.496
  Допаѓања:
  31.997
  Ехе, а се чудам како не се онесвестив. :D
   
  На Agda Beata и Луси_Лу им се допаѓа ова.
 7. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.606
  Допаѓања:
  9.067
  И тоа на 3 скалички за да се доближи до стомакот :icon_lol: Не боли ко ќе се качат на стомак само шо не можеш да дишиш и у наредните две недели е модар стомакот :pipi:
  --- Споено дупло мислење, 19 октомври 2015 ---
  И за време на пораѓај оставаат цело време ЦТГ само шо на мене у последни 15 минути ми паднал едниот дел меѓу нозе и не го слушав срцето на бебето :( Никој од тимот не го виде апаратчето дека е паднато а јас мислев дека не дај боже се случило нешто со бебето. Дури кога го извадија приметив дека е паднато делчето за ЦТГ и затоа не ги слушав отчукувањата на срцето на бебето.
   
  Последно уредено: 19 октомври 2015
  На Луси_Лу и Ilumious им се допаѓа ова.
 8. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  8.605
  Ete gledash kaj tebe cel poragjaj, mene me drzea na ctg i koa vekje trebase na boks da me nosat mi go izvadija i na boks cirkuz, te soblakaat gola, edna noga na racka druga si ja drzev so raka, i pazi dr Palchevski bese so mene na poragjajot i mi vika sega ke ti stavam uste edna inekcija za da dobies silna kontrakcija, jas vikam nema potreba mislam deka fudbalski teren od mene moze da izvadam so ovie veke so gi ijam, i se vrti vika sedi neznaes prvorotka si, samo so mi stavi injekcija napinjanje od prva celo bebe, ako nemase sestra na drugiot kraj jas mislam deka Marija ke mi letneshe na plochki :S i posle toa od koa se porodiv neznam kaj tebe mene so celo sise betadin rastvor me izmija choveche koa me isturi ali onaka otrpnata niso ne osekjas :D
   
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.606
  Допаѓања:
  9.067
  Ја па цел пораѓај си бев со спавача, а откако ме породија се гушнавме со малото и ме успаа за шиење. Не знам ни шо ми ставија ни ништо. Битно знам дека кога ме однесоа во ссоба испив 3 литри течности, па пошо не можев да се измокрам у лопата си станав у ВЦ два саати после пораѓај си завршив работа па дури и се истуширав. Раната ме болеше една недела пошто распукав (епизиотомија) и седев на страна. Ама заглавивме у болница за жолтица и никој не те прашува дали можеш да стоиш/седиш ти викаат мора да доиш почесто и што е можно повеќе бебето на фототерапија. И тогаш ќе ти пројде све :icon_lol:
  Него со кичмата како стоиш?
   
 10. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  8.605
  Kichmata boli, i pazam mnogu da ne se zezam, dosega da ti kazam pravo me nema fateno neso opasno, znae da me boli onaka ubavo ama se izdrzuva, sea ponataka ke vidime :D Nekna sobiram lisja u dvor navedni se ispravise, i posle toa kenkav ispruzena dole na parket da se ispraam tro :D Ti?
  So zhutica znae da se kisne u bolnica, srekja mojve nemaa, ama pa sho dvete posledni carski si lezish i onaka 4-5 u bolnica dur se ispravis na noze ko covek.
   
 11. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.606
  Допаѓања:
  9.067
  И мене ме боли кичма пошо малово заспива само со думкање а не е баш лесен :icon_lol:
   
  На Луси_Лу му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Moon Child

  Moon Child Гостин

  Раѓал ли некој овде близнаци?
  Обично избегавам вакви теми за да не се преплашам, ама морам да си прашам. Ете читнав малку, боли едно да раѓаш, а камо ли две едно по друго... Се тешам дека може второто полесно ќе си излезе...
  Мислења, искуства, рекла-казала, шоидае?
   
 13. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.496
  Допаѓања:
  31.997
  Сега сите може во приватна со кредит без камата. :D

  DWUFL2YW0AAlaa4.jpg
   

Сподели преку: