Пораѓај!

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од exlexmk, 4 мај 2010.

1. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    16.105
    Допаѓања:
    23.806
    Било без анестезија, после тоа инфекции триста чуда.

Него многу заостанати сестри има вработено во државна. Еднаш ја носам на преглед, ама беше недела и мораше во државна. И објаснува каде ја боли и оваа одма ја прашува глупаво прашење"Имаш ли дечко?" :tapp:
    Некој нека и каже дека стомак не боли само од една работа.

На Agda Beata, Луси_Лу и Ilumious им се допаѓа ова.
  2. Луси_Лу

Луси_Лу extreme

Член од:
    17 септември 2008
    Мислења:
    4.678
    Допаѓања:
    8.594
    Ostaj i drugarka moja bez anastezija ja shijea gospod go vide sirota, mene me shijea so anastezija a i so publika, cela grupa studenti od medicinski fakultet :facepalm:

3. Agda Beata

Agda Beata (A)

Член од:
    12 февруари 2014
    Мислења:
    4.146
    Допаѓања:
    11.184
    Имаш ли дечко ја прашале. :pos::pos::pos:
    --- Споено дупло мислење, 19 октомври 2015 ---
    И што викаш? Доктурке, шиј троа појќе. :icon_lol:

На Луси_Лу му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Луси_Лу

Луси_Лу extreme

Член од:
    17 септември 2008
    Мислења:
    4.678
    Допаѓања:
    8.594
    Momentalno samo mazh ijam trebala da kaze :icon_lol:
    Da ke se kineme po drugi put, fati tro pojke :D

На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Agda Beata

Agda Beata (A)

Член од:
    12 февруари 2014
    Мислења:
    4.146
    Допаѓања:
    11.184
    Дињата, со Луси правиме муабет сега за мажите на пораѓај... Беше ли така како потресен малку после тоа? :D

6. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    16.105
    Допаѓања:
    23.806
    Ехе, а се чудам како не се онесвестив. :D

На Agda Beata и Луси_Лу им се допаѓа ова.
  7. Олимпија

Олимпија Македонија во срцето!!!

Член од:
    26 март 2008
    Мислења:
    5.602
    Допаѓања:
    9.036
    И тоа на 3 скалички за да се доближи до стомакот :icon_lol: Не боли ко ќе се качат на стомак само шо не можеш да дишиш и у наредните две недели е модар стомакот :pipi:
    И за време на пораѓај оставаат цело време ЦТГ само шо на мене у последни 15 минути ми паднал едниот дел меѓу нозе и не го слушав срцето на бебето :( Никој од тимот не го виде апаратчето дека е паднато а јас мислев дека не дај боже се случило нешто со бебето. Дури кога го извадија приметив дека е паднато делчето за ЦТГ и затоа не ги слушав отчукувањата на срцето на бебето.

Последно уредено: 19 октомври 2015
    На Луси_Лу и Ilumious им се допаѓа ова.
  8. Луси_Лу

Луси_Лу extreme

Член од:
    17 септември 2008
    Мислења:
    4.678
    Допаѓања:
    8.594
    Ete gledash kaj tebe cel poragjaj, mene me drzea na ctg i koa vekje trebase na boks da me nosat mi go izvadija i na boks cirkuz, te soblakaat gola, edna noga na racka druga si ja drzev so raka, i pazi dr Palchevski bese so mene na poragjajot i mi vika sega ke ti stavam uste edna inekcija za da dobies silna kontrakcija, jas vikam nema potreba mislam deka fudbalski teren od mene moze da izvadam so ovie veke so gi ijam, i se vrti vika sedi neznaes prvorotka si, samo so mi stavi injekcija napinjanje od prva celo bebe, ako nemase sestra na drugiot kraj jas mislam deka Marija ke mi letneshe na plochki :S i posle toa od koa se porodiv neznam kaj tebe mene so celo sise betadin rastvor me izmija choveche koa me isturi ali onaka otrpnata niso ne osekjas :D

На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Олимпија

Член од:
    26 март 2008
    Мислења:
    5.602
    Допаѓања:
    9.036
    Ја па цел пораѓај си бев со спавача, а откако ме породија се гушнавме со малото и ме успаа за шиење. Не знам ни шо ми ставија ни ништо. Битно знам дека кога ме однесоа во ссоба испив 3 литри течности, па пошо не можев да се измокрам у лопата си станав у ВЦ два саати после пораѓај си завршив работа па дури и се истуширав. Раната ме болеше една недела пошто распукав (епизиотомија) и седев на страна. Ама заглавивме у болница за жолтица и никој не те прашува дали можеш да стоиш/седиш ти викаат мора да доиш почесто и што е можно повеќе бебето на фототерапија. И тогаш ќе ти пројде све :icon_lol:
    Него со кичмата како стоиш?

10. Луси_Лу

Луси_Лу extreme

Член од:
    17 септември 2008
    Мислења:
    4.678
    Допаѓања:
    8.594
    Kichmata boli, i pazam mnogu da ne se zezam, dosega da ti kazam pravo me nema fateno neso opasno, znae da me boli onaka ubavo ama se izdrzuva, sea ponataka ke vidime :D Nekna sobiram lisja u dvor navedni se ispravise, i posle toa kenkav ispruzena dole na parket da se ispraam tro :D Ti?
    So zhutica znae da se kisne u bolnica, srekja mojve nemaa, ama pa sho dvete posledni carski si lezish i onaka 4-5 u bolnica dur se ispravis na noze ko covek.

11. Олимпија

Член од:
    26 март 2008
    Мислења:
    5.602
    Допаѓања:
    9.036
    И мене ме боли кичма пошо малово заспива само со думкање а не е баш лесен :icon_lol:

На Луси_Лу му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Moon Child

Moon Child

Член од:
    12 декември 2009
    Мислења:
    3.621
    Допаѓања:
    9.516
    Раѓал ли некој овде близнаци?
    Обично избегавам вакви теми за да не се преплашам, ама морам да си прашам. Ете читнав малку, боли едно да раѓаш, а камо ли две едно по друго... Се тешам дека може второто полесно ќе си излезе...
    Мислења, искуства, рекла-казала, шоидае?

Сподели преку: