Пораѓај!

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од exlexmk, 4 мај 2010.

 1. exlexmk

  exlexmk

  Член од:
  8 април 2008
  Мислења:
  6.356
  Допаѓања:
  619
  Не се пронајдени слични теми. Слободно отворете нова тема. а и темава заслужува посебно место :)

  Каков може да биде пораѓајот ..
  сигурно повеќето би се уплашиле, стравот дефинитивно ќе надвладее во повеќето случаи и болката е првото нешто шо ќе ве асоцира ..

  Но дали ... дали е можно сето тоа да е стеротип, наметнат, психички тоа се очекува и тоа го добиваш ...

  Еве нешто интересно ... па идни мајки :) Open ur mind :smir:
  изгледајте го цело видео задолжително :) ова е стварно нешто прекрасно :)

   
 2. lemurijanka

  lemurijanka

  Член од:
  19 ноември 2009
  Мислења:
  499
  Допаѓања:
  84
  Ништо ново, ова го практикуваа Русите уште пред 20 години, и сигурна сум дека ваквото пораѓање е значително полесно и понормално, а пред се покултурно. Но бидејќи ова е во интерес на пациентот, а е дополнителна обврска за персоналот кај нас нема шанси да го воведат.Штета
   
 3. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.994
  Допаѓања:
  7.587
  I almost jizzed watching them having orgasms.
  I WANNA GIVE BIRTH TO A CHILD!
  :pos:
   
 4. exlexmk

  exlexmk

  Член од:
  8 април 2008
  Мислења:
  6.356
  Допаѓања:
  619
  можеби за тебе не е ново ... но и те како е ново за некого ...

  клипот и те како вреди да се види :) да се просветлат малце оние кои не се запознаети дека и ваака може :)
   
 5. VoniVaraS

  VoniVaraS Искусен :)

  Член од:
  20 април 2009
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  326
  Екслекс ти вака планираш да се породиш? :pos2::pos2:
  Кај ти текна на ваква тема.

  Шала на страна породувањето во вода одамна се применува во светот а најблиску до нас мислам дека во Словенија се практикува, по желба на пациентката. Во Мк. тешко во скоро време, едино ако не се реши некој на свој ризик дома да си проба, што секако не би препорачал. Има доста експлицитни видеа на нет кој сака може да си ги погледне. Исто така интересно е дека освен што е полесно (побезболно) за мајката се тврди родените деца во вода можат подолго да издржат под вода бидејќи им доаѓа ко природна средина. :toe:
  Јас двапати се “пораѓав“ и сеа за сеа доволно ми е, кој е заитересиран нека се информира. :smir:
   
 6. exlexmk

  exlexmk

  Член од:
  8 април 2008
  Мислења:
  6.356
  Допаѓања:
  619
  :tv: кај ми текна де :tv: (насабајле во 04.00 на се му текнуе на човек) инаку се „пораѓав“ и јас двапати :)

  патем не е пораѓај во вода само ...
  туку чувствата какви можат да бидат за време на чинот ... жениве доживеале оргазам човече :) не зборувам за помалце бол во вода ...
   
 7. Princ

  Princ Гостин

  Тврдењево не е тврдење :)
  Бебињата 9 месеци се во вода, во стомакот на мајката, не верувам да им мења многу тоа што уште 30 секунди ќе останат во вода...
  Инаку досега се немам "пораѓано" (кај ви текна на терминов :icon_lol:) ама интересно изгледа ова иако тешко веројатно би било да се постигне. Барем според муабетите жениве што ни ги прават, у стилу полошо од пораѓај не е ни шлепер да те прегази.
   
 8. exlexmk

  exlexmk

  Член од:
  8 април 2008
  Мислења:
  6.356
  Допаѓања:
  619
  Си се разбравме ние :) (вероватно Вони мислеше а знам дека јас мислев на жена ми :) )

  Да да :) баш затоа и темава ... да се опуштат :smir:
   
 9. smart ass

  smart ass Гостин

  Значи није све тако црно...хејј оргазам при породување...која шема е ем детенце ем оргазамче...види бе ти жениве аздисуваат :wink:

  На првиот роденден:vozbud:

  Синее фала за најдобриот оргазам...бев окезена до ушииии:pos2::pos2:

  Туку што се однесува до издржливоста под вода-вршени се експерименти,но не на бебиња туку кај луѓе кои се како мене т.е не пливаат туку само нуркаат со маска и помеѓу ллуѓе кои пливаат-резултатите се навистина интересни,имено лицата кои повеќе се подвода без воздух организмот се адаптира и праќа повеќе крв до мозокот,додека пак ова не е случај со стандардните пливачи.
   
 10. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.698
  Допаѓања:
  7.216
  ОК. роден сум со царски рез оти не сум можел да излезам по природен пат :icon_lol:.
  Некни таму на пауза собрани жени и јас случајно тука во близина и едната им раскажуваше на другите за пораѓајот нејзин со царски рез осум саати, па после другарка и и викала е ко се ебаше арно ти беше :icon_lol:, толку многу описно раскажуваше за случката што јас посакав да не морав да го слушам тоа :icon_lol:.
   
 11. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116
  Според сето тоа што го имам поминато, и во океан да ме стават болката е тука. Освен ако се применува анестезија во рбет PDA која ти го отрпнува стомакот (и тоа го имам пробано) што е многу ризично и во многу случаи 90% каде сум и јас завршува на царски рез. По што болката после царски рез е уште понеподнослива (препорака за нормално породување).

  Има секакви методи, со акупунктура (испробано) лекови за смирување на болка (испробано)...мене ништо не ми помогна, па бев како на почетокот на видеото :pos: Но! Болката е неколку мин, саатови...сетоа тоа исчезнува кога ќе го видите малото бебуленце :)

  А оргазам, на кој да му текнеше :pos:
   
 12. HITCH

  HITCH Гостин

  Ајдеееее уште ова го немав видено :pos: и сега најдоа нов начин да се полнат пари :pos: :pos:
   
 13. Dream

  Dream

  Член од:
  27 јуни 2007
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  49
  Bogami za vtoriot pat ke znam :))))
  a prviot ne pomina bas kako sto ocekuvav, celo vreme se spremav na normalno poroduvanje, rekov carski rez ne sakam i na kraj ispadna gi imav dvete, 10 saati me ostavija vo bolki i posle toa vidoa deka ne ide rabotata i morav na carski rez, kao ni doktorite ni babicite ne primetile deka deteto e pregolemo i nemalo sansi da dojde po normalen pat(4925gr). a kako ekstra na se dobiv uste zapalenie na belite drobovi pa moze da si zamislite kolku e "super" da imate rana od carski a da morate da kashlate celo vreme. taka da ne bi bilo loso za sleden pat eden goollllleeeeeemmmmm orgazam kako nadomest za prviot pat :))))
   
  На delfybuba му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Луси_Лу

  Луси_Лу extreme

  Член од:
  17 септември 2008
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  8.605
  Sega ima raznorazni metodi za polesno, de epiduralini de neznam kakvi anastezii, jas prvoto go rodiv na priroden nacin i si pominav najubavo i najlesno, drugite dve mi se so cesarea i gospod go vidov, zatoa jas licno koga ke me prasaat za sovet si preporacuvam priroden poragjaj ne za dzabe vikaat prirodno si e prirodno i nema so poveke diskusii so cest na isklucoci.
   
  На Dream му/ѝ се допаѓа ова.
 15. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  1001.jpg

  E ova se vika BREMENA


   
  На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: