Помош: SQL и останати бази на податоци

Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Имам голем проблем.
Симнувам Microsoft SQL сервер ама run time, за да работи апликацијата само. Го немам линкот само беше од мајкрософт еден фајл беше околу 35МВ а друг што симнав околу 50МВ. Проблемот е што добивам Blue Screen of Death при инсталација на било кој од двата и не само на мојот компјутер. Што е проблемов ?

еве еден од линковите

http://www.microsoft.com/downloadS/details.aspx?familyid=220549B5-0B07-4448-8848-DCC397514B41&displaylang=en#filelist
 
S

smart ass

Гостин
ајде и од мене нешто кое ке им помогне на почетниците

Your file has been saved and can now be downloaded 10 times. It will be deleted after 90 days without download. If you would like to enable more people to download your file, please transfer it to a free Collector's Account or a Premium Account.

1. Download Link:Click here to download file http://rapidshare.com/files/278388364/SimpleSolverZIP.exe.html
MD5: E300D672A527D637AEE70DF299F6C05F

едностано маестрално дело кое мора да се има:vozbud:
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Има ли некој искуство со внесување на кирилица во MySql база ? Кога ги внесувам преку PHPMyadmin ок си е , и истите добро ги листа. Но кога внесуавам со (PHP) код во база ги внесува како прашалници.
Едит после конекцијата имам

mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
mysql_query("SET CHARACTER SET 'utf8'");

но не помага.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Има ли некој искуство со внесување на кирилица во MySql база ? Кога ги внесувам преку PHPMyadmin ок си е , и истите добро ги листа. Но кога внесуавам со (PHP) код во база ги внесува како прашалници.
Едит после конекцијата имам

mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
mysql_query("SET CHARACTER SET 'utf8'");

но не помага.
SET character_set_client = utf8;
SET character_set_results = utf8;
SET character_set_connection = utf8;
Исто така гледај табелите во базата да ти се со колација utf8_general_ci и ќе немаш гајле :)
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
SET character_set_client = utf8;
SET character_set_results = utf8;
SET character_set_connection = utf8;
Исто така гледај табелите во базата да ти се со колација utf8_general_ci и ќе немаш гајле :)
Вака ке му дојде синтаксички?
PHP:
mysql_query("SET character_set_client = utf8");
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
Едно прашање имам база во MS SQL 2008 Express која ја користи мојата програма напишана во vb.net е сега дали клиентот треба да го симни серверот од микрософт и да го инсталира, или пак можи некако да вметнам во setup и со само инсталирање на програмата да се инсталира и sql express дали е можно ова.??
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Едно прашање имам база во MS SQL 2008 Express која ја користи мојата програма напишана во vb.net е сега дали клиентот треба да го симни серверот од микрософт и да го инсталира, или пак можи некако да вметнам во setup и со само инсталирање на програмата да се инсталира и sql express дали е можно ова.??
Вклучи го серверот во инсталацијата оти е неопходно за да работи програмата, ако инсталираш локална база а компјутерот нема интернет пристап си се зафркнал.
Само едно предупредување, на мајкрософт има за симнување две верзии и двете мене ми појавуваа блу скирн оф дет, зборувам за експрес едишн не за тие со пари. Во краен случај инсталирај вб.нет кај што ќе се инсталира апликацијата и ќе има сервер без блус скирн бла бла.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Вклучи го серверот во инсталацијата оти е неопходно за да работи програмата, ако инсталираш локална база а компјутерот нема интернет пристап си се зафркнал.
Само едно предупредување, на мајкрософт има за симнување две верзии и двете мене ми појавуваа блу скирн оф дет, зборувам за експрес едишн не за тие со пари. Во краен случај инсталирај вб.нет кај што ќе се инсталира апликацијата и ќе има сервер без блус скирн бла бла.
Зато го замразив цел пакет Visual Studio, MSSQL и се шо е поврзано со мајкрософт... упм нека фатат.
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
Вака незнам кај мене се е во ред чини sqlexpress 2008 тој што е 200мб баш го пробувава на vmware(виртуелен windows) ги пробав сите пакети и немаше никаков проблем. А кога инсталирав vs 2008 се инсталира i sql2005 ама на него нема menagment и не можам да и направам attach на базата па затоа го користам sqlexpress 2008. А иначе тоа што викаш да вметнам во инсталација едноставно само да го вметнам па потоа да го инсталира userot кој ја користи програмата, или пак има некоја аутоматсцка опција со самото инсталирање да се инсталира и sqlexpress 2008 без никакви подесувања од корисникот?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Вака незнам кај мене се е во ред чини sqlexpress 2008 тој што е 200мб баш го пробувава на vmware(виртуелен windows) ги пробав сите пакети и немаше никаков проблем. А кога инсталирав vs 2008 се инсталира i sql2005 ама на него нема menagment и не можам да и направам attach на базата па затоа го користам sqlexpress 2008. А иначе тоа што викаш да вметнам во инсталација едноставно само да го вметнам па потоа да го инсталира userot кој ја користи програмата, или пак има некоја аутоматсцка опција со самото инсталирање да се инсталира и sqlexpress 2008 без никакви подесувања од корисникот?
Во инсталацијата вметни го сетап фајлот за SQL и ќе се инсталира исто како да инсталираш само SQL ... некст некст некст ...

П.С: ај линк тоа што викаш 200МБ. фала
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
ве јас овај го симнав од оваа страна:
Код:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=7522a683-4cb2-454e-b908-e805e9bd4e28
Оди негде подолу на странава и имаш за 32bit win и 64bit win.
Jas imam 32 bit win и го симнав ова:
SQLEXPRWT_x86_ENU.exe 218.6 MB
А на виртуелен windows ја испробав и таа што е 546 MB и не ми правеше никакви проблеми. Тој го симнав од оваа страна:
Код:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=b5d1b8c3-fda5-4508-b0d0-1311d670e336
Еве можи да видиш кој се разликите:
Код:
http://www.microsoft.com/express/sql/download/
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
А зашто уствари не си земете MySQL база на податоци ? :/
Бесплатна, не прави глупости како што тоа го знае MS SQL и скоро според повеќето статистики поквалитетна база е MySQL за разлика од MS SQL :toe:
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
Баш за тој чекор размислувам да се префрлам на MySql али треба целосна измена да правам на програмата а можи и мала потполно немам основа од страна на mysql ќе размислам :D:).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom