Помош: SQL и останати бази на податоци

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
е ова ми треба
почнавме прв час со база на податоци ,и ни даде домашна проф .ама неаме книги и така бледо објаснето на слепо
Задачата е ---да се креира база на податоци за водење на библиотека...---
ништо незнам како треба да се напраи ....прееска на час не работев зашто комјпутерот не ми работеше ...ЧС
може ли некој да ми помогне да ми напраи ова ? јас сам у тетратка напишав само шема а тоа е следнава :
1-УЧЕНИК : -име и презиме ;-адреса ;-клас
2-КНИГИ : -наслов ;- автор ; - жанр
3. Примопредавање :-датум на изнајмување и секако напишав датум за враќање ...

добро ли е ова вака ? тоа е поентата у глобала ? нормално на програм да се сработи табела би било друго али дали ова вака е ок ?

фалаа
Првите две табели се генерално ок. Во табелата примопредавање ќе евидентираш кога некоја книга е земена а кога вратена, така? Но како ќе знаеш која книга е земена и кој ја зелам? Како ќе знаеш кој корисник да го бараш ако задржал многу долго некоја од книгите? Значи мора некако да ја прошириш таа табела ...
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
домашната била да се направи цела табела ,да се нарцта све тоа ...имаа некои деца . Јас баш чекав и предадов последен и и кажав според моја логика нешто викам вака краток алгоритам а исто имаше и уште едно девојче слично како мене нмв
важно домашната ми ја прифати мислам дека стави плус со точка ли незз :D небитноо
сепак фала на помошта и сугегестијата @pLaToOn :)
 
M

MrckoMKD

Гостин
Дечки има некој да ми прати пример у ексел за база на податоци ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom