Помош, Nikon 70-300mm VR или 55-300mm VR

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Сакам да купам телезум леќи па се двоумам меѓу овие две (добредојдени се секакви сугестии за други)

Ме интересира, 70-300mm е фул фрејм а јас ќе ја користам на DX (Nikon D3100). Прочитав дека таа леќе во кроп моде е еквивалентна на 105-450mm. Точно е ова?

Повеќе инфо за 55-300mm http://www.kenrockwell.com/nikon/55-300mm.htm
Повеќе инфо за 70-300mm http://www.kenrockwell.com/nikon/70-300-vr.htm

Иначе разлика во цена е околу 200 евра. Поскапа е 70-300mm
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
70-300mm земај ако можеш да си дозволиш. Објективот е топ. Иначе да, точно е тоа дека добиваш 105-450мм поради crop factor-от. Еве на оваа тема, сите слики што ги сликав се со 70-300мм на Никон Д300 (DX формат).
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
70-300mm земај ако можеш да си дозволиш. Објективот е топ. Иначе да, точно е тоа дека добиваш 105-450мм поради crop factor-от. Еве на оваа тема, сите слики што ги сликав се со 70-300мм на Никон Д300 (DX формат).
Пре-солидни се фотките и зумот кој е изваден.
Иначе ми се пружи шанса од странство да ми го донесат па ми доаѓа околу 400 евра, иначе во МК е 540 евра.

Е сега гледав и Сигма и Тамарон има доста солидни и малце се поевтини.
Пример Sigma 70-300 mm F/4.0-5.6 DG OS Nikon.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Ако можеш да си дозволиш Nikkor користи си Никор, а не Сигма или Тамрон.
Постои разлика во цена, ама постои и разлика во квалитет.

Тоа со кроп факторот зависи од сензорот на апаратот. Си има предности но си има и маани :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ако можеш да си дозволиш Nikkor користи си Никор, а не Сигма или Тамрон.
Постои разлика во цена, ама постои и разлика во квалитет.

Тоа со кроп факторот зависи од сензорот на апаратот. Си има предности но си има и маани :)
Сигмата е 300 евра, 100 евра разлика се некаде шо не е малце...е сега колку ќе е разлика во квалитет?
Сигмата на дигиталрев тв доста ја фалеа за "Bokeh" што го ваѓа, ама не беше овој модел.
Како и да е многу пофални зборови за Никорот 70-300 прочитав, ама нормално дека ќе има повеќе од таа леќа пошто е малце постара, 55-300 излезе лани. Имам време до Јуни да се одлучам.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
22
До јуни собери си пари и купи си 70-200 2.8 Никоново парче и ич да не се секираш :) , а ако имаш среќа да ја смениш верата во Канонска тогаш уште поубај има за канон :)
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Бите советувал, пред да се одлучиш за било кој од овие два објективи, провери на нет технички спецификации од типот на сферична аберација, ме мрзи да сурфам, ама мислам дека на таа карта 55-300 е послаб пошо има поголем распон во агол,а со самото тоа се јавува поголема деформација
 

CBB

Член од
13 август 2010
Мислења
24
Поени од реакции
4
Ако парината не ти се проблем тогаш советите од погоре за купување Никор се на место, особено 70-200mm на F2,8 (како супер инвестиција ако планираш понатаму тело повисока класа).
Но ако сакаш/мораш најефтино да поминиш тогаш ќе си ја земиш таа Сигмата, но пази - има три модели 70-300mm, а најдобар би требало да е APO верзијата која користи поквалитетни стакла: Sigma AF 70-300mm f/4-5.6 DG APO macro
Јас лично отидов на трета исто така поефтина варијанта од Никор, Тамрон. Размисли и види како ќе ти е со добавливост овој производител, а за оптичкиот и квалитетот на изработка е далеку над Сигмите, а можеби подобар и од никонските. И тука Тамрон има два модели 70-300, конкретно зборам за Tamron SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD, бла-бла да не го фалам сеа тука, ќе си истражуваш по форуми и ривјуа. Мене ми го донесоа од УСА за 400$, така да ако имаш можност некој да ти донеси од странство, види размисли.
Се надевам помогнав околу дилемата :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ако парината не ти се проблем тогаш советите од погоре за купување Никор се на место, особено 70-200mm на F2,8 (како супер инвестиција ако планираш понатаму тело повисока класа).
Но ако сакаш/мораш најефтино да поминиш тогаш ќе си ја земиш таа Сигмата, но пази - има три модели 70-300mm, а најдобар би требало да е APO верзијата која користи поквалитетни стакла: Sigma AF 70-300mm f/4-5.6 DG APO macro
Јас лично отидов на трета исто така поефтина варијанта од Никор, Тамрон. Размисли и види како ќе ти е со добавливост овој производител, а за оптичкиот и квалитетот на изработка е далеку над Сигмите, а можеби подобар и од никонските. И тука Тамрон има два модели 70-300, конкретно зборам за Tamron SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD, бла-бла да не го фалам сеа тука, ќе си истражуваш по форуми и ривјуа. Мене ми го донесоа од УСА за 400$, така да ако имаш можност некој да ти донеси од странство, види размисли.
Се надевам помогнав околу дилемата :)
70-200 2.8 e 1800 евра :) Така да тој одма го отфрлам. Има иста сигма е 1000 евра, ипак прескапо за мене. Е сеа интересно има Тамарон (AF 70-200 mm F/2.8 Di LD (IF) Macro) за 600 евра :)

Ова е веќе добра понуда
 

CBB

Член од
13 август 2010
Мислења
24
Поени од реакции
4
Браво бе, Тамрон 70-200 на 2,8 не го зедовме во предвид. А ако пазиш на цената тогаш интересна понуда е ова стакло, најефтин е од сите. Ем најефтин, ем има најјако макро (1:3), ем е најлесен во споредба со другите а имал солидна изработка, и има одлични оптички перформанси ко шо читам лево-десно. Како минус му бил бучниот и за нијанса поспор автофокус мотор, али не куца магарето од то :) А нема ни оптичка стабилизација (нема ни Сигмата, па шо). Ми се гледа како добар дил..
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Браво бе, Тамрон 70-200 на 2,8 не го зедовме во предвид. А ако пазиш на цената тогаш интересна понуда е ова стакло, најефтин е од сите. Ем најефтин, ем има најјако макро (1:3), ем е најлесен во споредба со другите а имал солидна изработка, и има одлични оптички перформанси ко шо читам лево-десно. Како минус му бил бучниот и за нијанса поспор автофокус мотор, али не куца магарето од то :) А нема ни оптичка стабилизација (нема ни Сигмата, па шо). Ми се гледа како добар дил..
Да да доста добра понуда е, ама и Сигмата ја симнаа на 660 евра гледам денес :)
Сега е уште поинтерсно, мислам дека сигмата е малце подобра од Тамронот. Како и да е имам уште неколку месеци додека одлучам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: CBB

Kajgana Shop

На врв Bottom