Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ќе пробам со дискот, само треба да го отворам пц-то за да видам што марка е . :D Напојувањето е старо 4 години, рамот две плочки имам, ги извадив и ги стаив, исто така и CMOS батеријата.

Иначе нема некое универзално програмче се' да проверам наеднаш? :)
HD Tune имаш бесплатна верзија, во SMART табот ке си видиш и што диск имаш и дали има проблем или постирај скриншот од SMART.
S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology; often written as SMART) is a monitoring system for computer hard disk drives to detect and report on various indicators of reliability, in the hope of anticipating failures.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
HD Tune имаш бесплатна верзија, во SMART табот ке си видиш и што диск имаш и дали има проблем или постирај скриншот од SMART.
S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology; often written as SMART) is a monitoring system for computer hard disk drives to detect and report on various indicators of reliability, in the hope of anticipating failures.
Му праев тестови, џабе...Пишува This volume is clean. 20 саати ми одзема со се repair.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Му праев тестови, џабе...Пишува This volume is clean. 20 саати ми одзема со се repair.
Провери у БИОС на колку обртаи е кулерот да не ти се качени температурите нешо кулер да не ти цркнал у тој смисол, ке ти пишам и на ПП
 
М

мојќен

Гостин
преинсталирав пц-то,заедно со sata-драјвери,и сега ко че го пуштам одам во device manager ми покажува прашалник кај audio controller,драјверо очигледно го немам,не е од таму клаен заедно со другите драјвери пошто другото е ок се.
Ако инсталирам други драјвери,пц-то се исклучува и не се пушта ме тера пак да го пуштам да се преинсталира.
Некој шо се разбира нека ми кажи убо,не да ме шета лево-десно некој врска шо нема .
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Симнав зип фајл и го отварам со word ми искачаат хиероглифи,не кирилица наша..како да го сменам тоа зипуваниот фајл да го отворам на кирилица???

sadasdasdasdasd.JPG
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Симнав зип фајл и го отварам со word ми искачаат хиероглифи,не кирилица наша..како да го сменам тоа зипуваниот фајл да го отворам на кирилица???

Прегледај го приврзокот 78661
Дали ти е вака подесено?
Мора да стои FYRO Macedonian
Прегледај го приврзокот 78369
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Еве што ми дава..

untitled.JPG

Цд то со виндовсот го ставив,али не го чита воопшто..имав инсталирано виндовс и на стик исто не го регистрира.
Некое друго чаре да се подеси без цд/стик?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Еве што ми дава..

Прегледај го приврзокот 78667

Цд то со виндовсот го ставив,али не го чита воопшто..имав инсталирано виндовс и на стик исто не го регистрира.
Некое друго чаре да се подеси без цд/стик?
Sea ili od stik ili od CD ti e instalirano?, tie 2 ocigledno ne ti se isti XP verzii a u slucajov ti go bara bas toa od koe ti e instalirano ova XP sto go koristis....ako go imas uste toa na USB(valjda toa ti e instaliranoto) smeni go drajvot E od Cdto da ti e privremeno Z:, posle USBto smeni go vo E: od kaj sto bara da go procita.....posle vrati go CD drajvot da ti e E:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Sea ili od stik ili od CD ti e instalirano?, tie 2 ocigledno ne ti se isti XP verzii a u slucajov ti go bara bas toa od koe ti e instalirano ova XP sto go koristis....ako go imas uste toa na USB(valjda toa ti e instaliranoto) smeni go drajvot E od Cdto da ti e privremeno Z:, posle USBto smeni go vo E: od kaj sto bara da go procita.....posle vrati go CD drajvot da ti e E:
Од стик ми е снимено последен пат..само не те разбрав најубаво,како да го сменам Е во Z и обратно :confused:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ај вака, у регистри треба да смениш патека до инстлацијата...ископирај го I386 фолдерот од XP ЦД-то на C: (C:\i386 да имаш), и прати го упатствово кај да смениш во регистрите....смени рестартирај и пробај пак тоа со македонскиот.
Otkucaj vo Start/RUN regedit ке ти се појави Регистри едиторот и треба во левиот панел да дојдеш со кликање на плусчињата до тука: "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup"
(десно двоклик на SourcePath и смени го во C:\ што и да пишува таму (не го мењај во C:\i386 туку само C:\) )
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
А да го отвориш со Winrar?
Пробав,исто е.

Ај вака, у регистри треба да смениш патека до инстлацијата...ископирај го I386 фолдерот од XP ЦД-то на C: (C:\i386 да имаш), и прати го упатствово кај да смениш во регистрите....смени рестартирај и пробај пак тоа со македонскиот.
Otkucaj vo Start/RUN regedit ке ти се појави Регистри едиторот и треба во левиот панел да дојдеш со кликање на плусчињата до тука: "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup"
(десно двоклик на SourcePath и смени го во C:\ што и да пишува таму (не го мењај во C:\i386 туку само C:\) )
Од цд-то неможам,пошто не го отвара најверојатно е изгребано,ја пронајдов папката I386 од усбто..не те разбрав најубаво,да го ископирам на C: или во C: > Windows кај другите фајлови?
Откако ќе го ископирам да го слседам упатството со регистрите??
--- надополнето: 6 декември 2013 во 14:42 ---
Ај вака, у регистри треба да смениш патека до инстлацијата...ископирај го I386 фолдерот од XP ЦД-то на C: (C:\i386 да имаш), и прати го упатствово кај да смениш во регистрите....смени рестартирај и пробај пак тоа со македонскиот.
Otkucaj vo Start/RUN regedit ке ти се појави Регистри едиторот и треба во левиот панел да дојдеш со кликање на плусчињата до тука: "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup"
(десно двоклик на SourcePath и смени го во C:\ што и да пишува таму (не го мењај во C:\i386 туку само C:\) )
Средив тоа фала ти,сега имам друг проблем..Кога го отварам документот у ворд,ми дава следно....

word.JPG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom