Помош, софтверски проблеми и совети

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Кога одам стартувај нормално добивам плав екран на плавиот екран пишува''Τhe Bios in this system is not fully ACPI compliant''


Моментално ми е на raid он,ги ставив опциите Ахци,пак истиот проблем,а опција за ИДЕ немам.
Мора да има IDE раид не ти треба за еден хард диск така да исклучи го стави го на IDE мора да има ако не е под иде тогаш е под друго име ако не го управиш ке мора да правиш формат а пред да правиш формат ке го ставиш на AHCI
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Кога одам стартувај нормално добивам плав екран на плавиот екран пишува''Τhe Bios in this system is not fully ACPI compliant''


Моментално ми е на raid он,ги ставив опциите Ахци,пак истиот проблем,а опција за ИДЕ немам.
Не кажа дали е ХР или 7ца. Ако е XP, пробај следното.
Стави инсталационото ЦД и бутирај од него, кога ќе се појави плавиот екран, внимавај кога ќе појави порака, “притисни Ф6 за бла бла бла......“, стисни Ф7, внимавај ова е важно веднаш штом ќе го видиш, не покасно. И натака продолжи нормално.

Пробај и ова, види дали во биосот имаш некои вакви подесувања:
ACPI Configuration > Suspend to RAM --> Auto
ACPI Configuration > ACPI HPET Table --> Enabled
Треба да бидат вака.

Ако ни тоа не помогне пиши што компјутер имаш (ако е десктоп, точен модел на плочата и диск/ови) и кој Виндоус ти е инсталиран.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Заборавив и ова да го кажам пред да почнеш да правиш нешто првен извади ја батеријата и пак стави ја по неколку минути големи се шансите да се управи
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Мора да има IDE раид не ти треба за еден хард диск така да исклучи го стави го на IDE мора да има ако не е под иде тогаш е под друго име ако не го управиш ке мора да правиш формат а пред да правиш формат ке го ставиш на AHCI
Нема IDE сеа проверив,има Raid,AHCI,ATA и disable,пробав и на АТА и АΗCI и пак исто.

Не кажа дали е ХР или 7ца. Ако е XP, пробај следното.
Стави инсталационото ЦД и бутирај од него, кога ќе се појави плавиот екран, внимавај кога ќе појави порака, “притисни Ф6 за бла бла бла......“, стисни Ф7, внимавај ова е важно веднаш штом ќе го видиш, не покасно. И натака продолжи нормално.

Пробај и ова, види дали во биосот имаш некои вакви подесувања:
ACPI Configuration > Suspend to RAM --> Auto
ACPI Configuration > ACPI HPET Table --> Enabled
Треба да бидат вака.

Ако ни тоа не помогне пиши што компјутер имаш (ако е десктоп, точен модел на плочата и диск/ови) и кој Виндоус ти е инсталиран.
Сеа ке пробам баш,иначе 7мица 64 бит имам.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Нема IDE сеа проверив,има Raid,AHCI,ATA и disable,пробав и на АТА и АΗCI и пак исто.
Сеа ке пробам баш,иначе 7мица 64 бит имам.
Ете тоа ATA е IDE само ми се спие многу и не ми текна како беше нешто другар пробај уште со батеријата ако не ке мора формат да правиш пред да правиш формат ке го ставиш да биде на AHCI за подобри перформанси
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Фала ви момци многу за помошта,но ми пукна филм му реинсталирав Виндоус,ми падна жал за податоците што ги имав во Ц али тоа е :D
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
вака земав нов лаптоп и сеа сакам да инсталирам програмчето xbmc мислам дека го знаете е сеа јас на компјутерот го инсталирав со помош на @saskon и сеа за на лаптопов нејќе..го симнав ид страната на нет и го иснталирав ама за пуштање ми праи ерор- unable to create GUi. exiting- ве молам за помош...фала :)
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
вака земав нов лаптоп и сеа сакам да инсталирам програмчето xbmc мислам дека го знаете е сеа јас на компјутерот го инсталирав со помош на @saskon и сеа за на лаптопов нејќе..го симнав ид страната на нет и го иснталирав ама за пуштање ми праи ерор- unable to create GUi. exiting- ве молам за помош...фала :)
Имаш проблем со драјверите на графичката. Дали графичката ти подржува DirectX9.
Ако се работи за нова генерација лаптоп, можно е да е до самата програма xbmc, односно треба да излезе закрпа на самата програма за понова генерација компјутери.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Имаш проблем со драјверите на графичката. Дали графичката ти подржува DirectX9.
Ако се работи за нова генерација лаптоп, можно е да е до самата програма xbmc, односно треба да излезе закрпа на самата програма за понова генерација компјутери.
ахам....за тоа директх9 да видам да проверам...иначе мислам дека демек од поновите е..али незнам
у секој случај пробам ја нешто да видам ---сепак фала :unsure::)
 
П

Паган-др

Гостин
Вака сега. Имам Windows 7 x64, Blue Screen ми се појавуваше подолго време, ама со рестарт се палеше компјутерот и немаше никаков проблем. Ама сега (изглеа не требаше да го игнорирам тоа), дава blue screen ама со рестарт пак стига до блу скринот. Секој пат дава различни бројки во еророт, пробав да го упалам со сејф моуд, блу скрин, пробав со тој repair шо го дава, пак блу скрин. Последен блу скрин ми е овој (коа пробав startup repair да му напраам)



Чаре?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ај и тука да прашам
Зашо ме зезаат филмовиве што ги симнувам со 1080п? Некои сецкања, каснење на слика, несинхронизираност на гласот со сликата, итн итн...
Дали има нешто врска тоа што ги симнувам директно на екстерен ХДД?
Гледам со БС плеер, досега на ниеден филм не ми барало кодеци, а симнувам од вообичаените страни, кат, исохунт, пирате бау, јифи и слични.
Исто така сум приметил дека и кога пуштам јутуб видеа со 1080п, сецка по малце и не е синхронизирано...
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Да прашам овде пошо едниот проблем го решив е сега веројатно имам проблем како овој зато шо неможам да видам шо графичка иам наидвам на ова а незнам шо да напрам пошо од шо гуглав сегде пишит да не се прајт uninstall на VGA save
Го форматирав пред некој сат компјутеров му стаов ХР проблем иам со сликава ко ке отворам нешто еве на пример форумов ко го отворам цела слика се мешат и како линија се тргат една нагоре еве вака изгледат од шо можев да сликам
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Мислам дека е за во софтвер проблемов. До вчера си работење одлично компјутов, денес кога го путив му требаа 10 - 15 мин. за да се дигне windows-от и да се стабилизира. Игрите што ми идеа супер до вчера ми се кочат. За инсталација на Chrome ми требаше повеќе од 20 мин. и сл. Читав на нет пишува System restore било решение ама неможам да направам зашто нема Restore point, свежо е форматиран.
Ако има некој идеја што може да е нека каже, фала однапред.
Конфигурација:
Windows 7 (32bit)
3gb ram
Geforce 8600gt ddr 3 - графичка
процесор - intel pentium dual cpu 2.20 ghz.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Вака сега. Имам Windows 7 x64, Blue Screen ми се појавуваше подолго време, ама со рестарт се палеше компјутерот и немаше никаков проблем. Ама сега (изглеа не требаше да го игнорирам тоа), дава blue screen ама со рестарт пак стига до блу скринот. Секој пат дава различни бројки во еророт, пробав да го упалам со сејф моуд, блу скрин, пробав со тој repair шо го дава, пак блу скрин. Последен блу скрин ми е овој (коа пробав startup repair да му напраам)



Чаре?
блу скрин е направен да ти каже дека има сериозен проблем компјутерот, или софтверски (во помал број случаеви) или хардверски. Добро си приметил дека не требаше да го игнорираш блу скринот, јас би ти препорачал сервис или ако имаш познавања, да си набавиш дијагностичко СЦ (Хиренс) и направиш тест на меморија, хард диск....
--- надополнето: 1 декември 2013 во 00:42 ---
Мислам дека е за во софтвер проблемов. До вчера си работење одлично компјутов, денес кога го путив му требаа 10 - 15 мин. за да се дигне windows-от и да се стабилизира. Игрите што ми идеа супер до вчера ми се кочат. За инсталација на Chrome ми требаше повеќе од 20 мин. и сл. Читав на нет пишува System restore било решение ама неможам да направам зашто нема Restore point, свежо е форматиран.
Ако има некој идеја што може да е нека каже, фала однапред.
Конфигурација:
Windows 7 (32bit)
3gb ram
Geforce 8600gt ddr 3 - графичка
процесор - intel pentium dual cpu 2.20 ghz.
провери кои исе сервиси и програми ти се подигаат со компјутерот, исклучи ги непознатите и сомнителните, кој антивирус користиш? направи дијагностика на РАМ и ХАРД
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
провери кои исе сервиси и програми ти се подигаат со компјутерот, исклучи ги непознатите и сомнителните, кој антивирус користиш? направи дијагностика на РАМ и ХАРД
Напраив disable на скоро сите програми што се подигаат, 2 остаив само. Антивирус не користам, никогаш не сум користел, иначе исчистив registry и напраив check на hard disk - от со Тune Up. Registy си избриша, а на hard disk - от не најде проблеми. По нет што чепкав спомнуваа нешто грешки во updates, ама не памтам дека сум апдејтирал нешто свежо е форматиран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom