Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 19:40 ---
На Shut down има извичник и пише

Installs updates and then shut down your computer.

А вчера правеше апдејт...сега гледам само 13 има ама 600 мб е цел апдејт да се напрае..кој кур му е секоа ден нови апдејти..?
Батка а Ти да исклучеш update и да не се замараш - и сите среќно да си живееме ;)
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
start- control panel- action center-windows update ( лево доле) -change settings(горе лево)- на паѓачкото мени избери NEVER CHECK FOR UPDATES
И веќе ќе немаш кошмари со надградбите :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Не е ова, инсталирав исто. Го инсталирав и макрото LSKonvertMak, кое нели врши конерзија од мак фонт во македонска подршка и обратно. Не вроди со плод. Си останаа коцкичките...
Мислам дека те зеза енкодингот, имав сличен проблем со txt документче во нотпад.
Ако не ти е проблем дај еден документ на ПП да ѕирнам
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.247
Мислам дека те зеза енкодингот, имав сличен проблем со txt документче во нотпад.
Ако не ти е проблем дај еден документ на ПП да ѕирнам
Не можам да ти пратам документ, осетливи информации се. Ми текна дека имам верзија од пред 2-3 дена пратена по меил, таа ја симнав на мојов компјутер на 8ката исто, ја слегов на друг компјутер со 7ка и постар офис во ред беше. Се намачив малку денес, беше застарена верзија, па дур ја средив, сега ок е.

Туку, за у будуче, до што е ова. Треба да средам нешто на мојов лаптоп или?
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Ај ако може некој да ми прати проверено тестирано испробано кракче за xp за genuine, сеуште не ми се појавува тоа дека не ми е оригинален, ама да го средам пред да почне да ме нервира.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
http://www.wgaremover.com/

Овие програми функционираат одкога кје се појави This copy of Windows is not genuine.... т.е. ги бришат фајловите wgatray.exe и wgalogon.old

Како превентива исклучи Automatic Updates
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Дечки знаете како да апдејтирам BIOS на матична? ASUS M2V-MX-SE е матичната, DDR2 постара е, гледав некој процедури на YouTube али ни една не бидвит, а и да напоменам немам опција во BIOS-от да го апдејтовам од таму :) Едино што знам е од каде да го симнам, и само некој .ROM фајл е симнува а нзм како да го стартовам :/
 
Член од
30 август 2009
Мислења
262
Поени од реакции
78
Дали можам да вратам документ од Notepad ? т.е прво буквите беа со македонска подршка, сега ми е вака òåðè:eek:
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
173
Поени од реакции
331
Најбрзо со која програма правите бутабилно усб за XP или 7?
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Најбрзо со која програма правите бутабилно усб за XP или 7?
Yumi, SARDU......
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 09:48 ---
Дечки знаете како да апдејтирам BIOS на матична? ASUS M2V-MX-SE е матичната, DDR2 постара е, гледав некој процедури на YouTube али ни една не бидвит, а и да напоменам немам опција во BIOS-от да го апдејтовам од таму :) Едино што знам е од каде да го симнам, и само некој .ROM фајл е симнува а нзм како да го стартовам :/
Ако немаш навистина потреба од нов биос не фаќај!
Имаш неколку програмички кои ќе ти завршат работа:
Asus EZ Flash- го надградува биосот користејки FDD, USB или цд-то за подршка на матичната. Се стартува со alt+F2 во POST.
Asus AFUDOS-го надградува биосот користејки бутабилно флопи во DOS

Asus CrashFreeBIOS2-го апдејтува Биосот од флопи или цд-то за матичната но кога биосот ќе откаже или ќе стане корумпиран.
Аsus Update-го апдејтува биосот во Windows

За тебе најдобра опција ќе е Asus Update инсталираш asus update дали од цд-то или ја симнеш од интернет сеедно, стартуваш ја програмата селектираш Update Bios from file лоцираш кај ти е биос фајлот и open и ги следиш инструкциите.
Воглавно е тоа.
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
173
Поени од реакции
331
Сакав да инсталирам XP и да го форматирам 7kaта и да ми остане само XP ама не ми ги покажа партициите, дали треба да најдам сега XP со најнови raid drivers?
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Користам аutokeyboard 9.0 и кога ќе го уклучам сите букви да ги пишува автоматски(од q do м) и кога ќе заврши одма ми излегува help and support на апликацијата. Помош? Се нервирам многу, не сакам да ми излегува хелп на апликациите :mad:
Едит: Го наместив. Дека и ф1 копчето сум го имал направено и затоа. СЕга го избришав и нема хелп. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom