Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
1 јули 2008
Мислења
2.030
Поени од реакции
2.045
Плав екран (BSOD)

Тоа е грешка која што се случува кога некоја програма, драјвер или хардвер предизвикува проблем и оперативниот систем не може да ја реши при што за да не станат дополнителни компликации се исклучува системот, или доколку го оневозможите директното ислучување грешката ќе остане за да ја проследите, но не би можеле да работите на оперативниот систем.
Постојат различни ситуации со Плав Екран некои се комплексни предизвикани од хардверскиот дел некои се полесни и може да бидат од постари драјвери или програми.
-Тоа што треба да го направите е да ја прочитате и да ја запишете грешката прикажана на сликата и врз основа на тоа да побарате дополнителна помош или на Интернет страните и пребарувачите, да најдете информации што ја предизвикува истата. (Откако ќе ја лоцирате грешката, за решение или дополнително прашање обратете се во темата за Софтверски проблеми).

Ми се случи ова. Автоматски си се рестартира компјутерот неколку пати и потоа се си е во ред. Тоа што се појавува со плава позадина не можам да прочитам што пишува, не можам дури ни да сликам, премногу брзо го снемува. Користам ХР и појма немам од кај би можел да дојде овој проблем. Побарав некои можни решенија ама ми излегоа 360, за секој проблем различно. Да не знае некој друг начин да дознаам што проблем е ова, бидејќи стварно трае дел од секундата и како што кажав не може ни да се слика, не пак да се прочита... ? :)
 
П

Паган-др

Гостин
Го симнав Grown Ups од замунда, ама нема звук. Го пуштив и преку Винамп, Медиа Плеер и Пауер ДВД. Што читав коментари на торентот никој се нема пожалено дека нема звук. Чаре?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.566
Поени од реакции
82.201
Го симнав Grown Ups од замунда, ама нема звук. Го пуштив и преку Винамп, Медиа Плеер и Пауер ДВД. Што читав коментари на торентот никој се нема пожалено дека нема звук. Чаре?
Чаре - батали го и не троши време на глупиов филм.*

*IMO
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
310
Поени од реакции
79
П

Паган-др

Гостин
Во истиот тој формат ги гледам Everybody Hates Chris со звук. Само за овој филм не ми дава звук.

Инаку се снајдов, од интернет го пуштив само звукот и ги ускладив со мојата слика. :)
 
Член од
11 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
mi se vkoicanuva kompjuterot ....pomagajte ..

imam eden golem problem i nikako da go resam ve molam koj znae da mi kaze sto da napravam.problemot e sto kompjuterot mi se vkocanuva na 10 - 15 min,ke go resetiram i pak posle nekolko minuti mi se vkocanuva.go formatirav 3 pati i pakisto.neznam sto bi mozelo da bide.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
310
Поени од реакции
79
imam eden golem problem i nikako da go resam ve molam koj znae da mi kaze sto da napravam.problemot e sto kompjuterot mi se vkocanuva na 10 - 15 min,ke go resetiram i pak posle nekolko minuti mi se vkocanuva.go formatirav 3 pati i pakisto.neznam sto bi mozelo da bide.
Измери му температурата.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Имам проблем ... не секогаш, ама еве веќе почесто кога ќе го пуштам компјутерот, се ми е укочено и неможам ништо да направам, морам да го рестартирам и дури тогаш си е нормално. Што може да е работата? :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom