Помош, софтверски проблеми и совети

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
mi se javuva bluescreen na laptop hp 6720s . se javuva random i se isklucuv za 2 sec nemozam ni da procitam. go formatiravme skroz full format. i pak istoto. ili ako ne javi bluesreen zakocuva skroz maus nema i ne prima nikakvi kontroli. moram da go isklucam. i cesto crash-uvat programi. msn,chrome, nemozam da instaliram antivirus... ne znam so e ama premnogu! me nervira... pomosh?
 
I

InF3cTeD

Гостин
mi se javuva bluescreen na laptop hp 6720s . se javuva random i se isklucuv za 2 sec nemozam ni da procitam. go formatiravme skroz full format. i pak istoto. ili ako ne javi bluesreen zakocuva skroz maus nema i ne prima nikakvi kontroli. moram da go isklucam. i cesto crash-uvat programi. msn,chrome, nemozam da instaliram antivirus... ne znam so e ama premnogu! me nervira... pomosh?
шо оперативен систем користиш?
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
а да пробаш со друго cd со друг windows 7....можеби е до него...
probav drugar so 3 razlichni. davase erori so instalacijata. na site .pa edvaj posle go formatiravme so xp cd. pa instaliravme win 7 i taman se izraduvav - dnk bluescreen pak. i programive se otepaa crashuvnje. :(((
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Луѓе како можам да инсталирам МАК ОС Леопард на мојон процесор интел пентиум Д??
 
Член од
1 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Pomos za Convert X to DVD

Прашање до сите,
Имам две прашања:
1. Дали знае некој како се става хрватски субтајтл во Convert X to DVD верзија 4? Кога ќе го одам на add subtitle го одбирам хрватскиот субтајтл, меѓутоа кога ке заврши конвертирањето преводот е без карактерите како што се ш, ќ, ѓ, ж.
2. Која големина на фонт да ја одберам и кој фонт да го одберам за преводот да биде во два реда и да не ги дели зборовите како на пример (во првиот ред има 2-3 букви од зборот а во вториот ред останатите).
Поздрав до сите
Леа
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Прашање до сите,
Имам две прашања:
1. Дали знае некој како се става хрватски субтајтл во Convert X to DVD верзија 4? Кога ќе го одам на add subtitle го одбирам хрватскиот субтајтл, меѓутоа кога ке заврши конвертирањето преводот е без карактерите како што се ш, ќ, ѓ, ж.
2. Која големина на фонт да ја одберам и кој фонт да го одберам за преводот да биде во два реда и да не ги дели зборовите како на пример (во првиот ред има 2-3 букви од зборот а во вториот ред останатите).
Поздрав до сите
Леа
Code PAge:
01251 (ANSI - Cirillic) ako prevodot ti e na makedonski
01250 (ANSI - Central European) za latinicen prevod na srpski/hrvatski
Font Size: 22 e dovolen za normalen vid
Line wraping Style : No word wrapping ( za da ne ti gi deli zborovite mada ova retko se slulcuva zatoa sto vo programite vo koj sto se pisuva prevod ima limit koga se predolgi liniite, a mozes i so Subtitle Workshop da go sredis toa, za font 20,21,22 ne bi trebalo da gi deli vo povekje od 2 reda)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
768
Поени од реакции
372
Win XP SP3 i Partition Magic 8

Дали Norton Partition Magic 8 работи со Win XP SP3 ?
Кај мене не сака да зголеми ниту да смали ниедна од партициите :S
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
probav drugar so 3 razlichni. davase erori so instalacijata. na site .pa edvaj posle go formatiravme so xp cd. pa instaliravme win 7 i taman se izraduvav - dnk bluescreen pak. i programive se otepaa crashuvnje. :(((

ne sum siguren dali e softverski problemov. ova e vednash posle format
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Треба повеќе информации.
Прво дали имаш надоградувано хардверски делови во скоро време? Од кога прави вака?
Само на win 7 ти крашува си пробал си со XP?
Драјвери имаш ли инсталирано пример за графичка или ништо не си инсталирал до сега?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
768
Поени од реакции
372
работи, ама кажи нешто повеќе за проблемот шо го имаш, ај
Сега сватив дека дисковите ми се преполни и изгледа затоа зафркава. :uvo:
Инаку, дискот ми е поделен на ц, д и е.
C - primary

Extended
D - logical
E - logical

Кога сакам да го променам Ц ми вели: This partition crosses the 1024 cylinder boundary and may not be bootable.
А бутабилен ми е Ц. На него имам Win XP.
Не сака на ниеден од дисковиве да му смени големина.
 
T

Tetro

Гостин
Сега сватив дека дисковите ми се преполни и изгледа затоа зафркава. :uvo:
Инаку, дискот ми е поделен на ц, д и е.
C - primary

Extended
D - logical
E - logical

Кога сакам да го променам Ц ми вели: This partition crosses the 1024 cylinder boundary and may not be bootable.
А бутабилен ми е Ц. На него имам Win XP.
Не сака на ниеден од дисковиве да му смени големина.
ај прочитај ТУКА и ТУКА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom