Помош, софтверски проблеми и совети - III дел

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Nemam nisto briseno.Moze li nekako da se sredi ova?I koga go isklucuvam pc-to mi se pojavuva plav ekran (pisuva nesto so mnogu sitni bukvi) i ne se isklucuva tuku pak me vraka nasad mi pravi kako restart i da se logiram odnovo.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Aj nekoj ako moze da mi kaze sto e ova sto da pravam.Mi se pojavuva na sekoe vklucuvanje na pc-to.

Start -> Run -> msconfig -> Startup -> дештиклирај ако има winservices...

Инаку ова е некој црв по се изгледа тројанец....еве овде моеш да напраиш free scan ако сакаш и д аго избришеш тоа под хитно!!!
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Го скенираше да не има некој вирус/тројанец ? Скоро да не си инсталирал некој нов драјвер/софтвер па сега да ти прави проблем ?
Го имаш реинсталирано ?
Аваст не покажува ништо , не сум инсталирал софтвер ни драјвер .Можам да приметам кога ке пуштам да гледам тв на компјутер дека вентилаторот врти подолго и после тоа се рестартира.Иначе компјутерот не е полн со глупости , за да го оптеретува нешто.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Аваст не покажува ништо , не сум инсталирал софтвер ни драјвер .Можам да приметам кога ке пуштам да гледам тв на компјутер дека вентилаторот врти подолго и после тоа се рестартира.Иначе компјутерот не е полн со глупости , за да го оптеретува нешто.
Можеби ти не си му ставал безврска програми па да се оптерети, но друже со аваст антивирус... Сигурно имаш вируси/тројанци што го предизвикуваат рестартирањето. Пробај со касперски 09 скенирај
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
па аваст е најтапа антивирус.. и нод исто срање се kaspersky си е најбоље и нортон.. земи најди нешто таков и мука ќе немате сите само зезнати се за лиценци
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Можеби ти не си му ставал безврска програми па да се оптерети, но друже со аваст антивирус... Сигурно имаш вируси/тројанци што го предизвикуваат рестартирањето. Пробај со касперски 09 скенирај
Абе што знам , тоа ми се случува на лап топот , на овој стационарниов имам 3000 глупости , и каде ли не влегувам , нон стоп го користам , имам исто аваст и немам никаков проблем:toe: Ај ке пробам.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Мојот ред сега пак...
Вака нели си имав пред недела дена проблем со boot скринот убаво го оправивме стартираШЕ се нормално. Сега друг проблем ми се јави вклучувам комјутерот и понекогаш не стартира или стартира па се исклучува и пишува ова
Reboot and select proper Boot device or insert boot Media in selected Boot device and press a key

По неколку обида со рестарт или целосно исклучување некако ке се вклучи пак АРНО ама пред малку ми се исклучи и во син екран пишуваше ова..цела верзија за секој случај

A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer.
A process or thread crucial to system options has unexpectedly exited or been restart your computer.
If this screen appears again, follows theses steps:
Check to make sure any new hardwer or softwer is propr;y nstalled. If this is a new installation, ask your ardwer or sofwer manufacturer for any windows updates you might need.
If prblems continiue disable or remove any newly installed hardwer or softwer. Disabele BIOS memory optiones such ascachng or shudowing.
If you need to use Safe mode to remove or disable compnents, restart your compouter, pres F8 to select advanced startup optiones and then select safe mode
Technical nformations
***0x000000F4 (0x00000003, 0x822A82F0, 0x822A8464, 0x805C8BFC)
Beginig dmp of physical memory

P.S Сори ако имам грешки во англискиот набрзина го напишав со нозете та и сама едвај го разчитав

П.С.2 Го однесов на мајстори овде во градов ми зедоа 300 ден за чистење вируси! Демек полни ми бил компјутерот со вируси смениле антивирусна от авг на аvаст(глупавата) и толку...и пак проблеми.
Има шанс да се отсрани ова или додека стартира да си соберам важните податоци и да преинсталирам Windows?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Start -> Run -> msconfig -> Startup -> дештиклирај ако има winservices...

Инаку ова е некој црв по се изгледа тројанец....еве овде моеш да напраиш free scan ако сакаш и д аго избришеш тоа под хитно!!!

Nemozam da go otvoram koga ke kliknam na instant scan.Isto taka i se sto e povrzano so microsoft download nemozam da napravam.A vo msconfig nema nisto takvo winservices.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Ника кој ти е наместен како first boot device.....првин на ова помислив...треба да ти е харддискот на кој т ие инсталиран виндовсот....потоа влези како што ти вели во Сејф Моде со стискање на Ф8 и од таму направи System Restore и избриши ако имаш инсталирано нови драјвери.....ако и ова не помогне најверојатно харддискот ти е на смртна постела и викај поп додека уште имаш време да ти ги собере информациите!!!



Линукс ај ти направи скриншот на msconfig -> startup и стави тука.....
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Мојот ред сега пак...
Вака нели си имав пред недела дена проблем со boot скринот убаво го оправивме стартираШЕ се нормално. Сега друг проблем ми се јави вклучувам комјутерот и понекогаш не стартира или стартира па се исклучува и пишува ова
Reboot and select proper Boot device or insert boot Media in selected Boot device and press a key

По неколку обида со рестарт или целосно исклучување некако ке се вклучи пак АРНО ама пред малку ми се исклучи и во син екран пишуваше ова..цела верзија за секој случај

A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer.
A process or thread crucial to system options has unexpectedly exited or been restart your computer.
If this screen appears again, follows theses steps:
Check to make sure any new hardwer or softwer is propr;y nstalled. If this is a new installation, ask your ardwer or sofwer manufacturer for any windows updates you might need.
If prblems continiue disable or remove any newly installed hardwer or softwer. Disabele BIOS memory optiones such ascachng or shudowing.
If you need to use Safe mode to remove or disable compnents, restart your compouter, pres F8 to select advanced startup optiones and then select safe mode
Technical nformations
***0x000000F4 (0x00000003, 0x822A82F0, 0x822A8464, 0x805C8BFC)
Beginig dmp of physical memory

P.S Сори ако имам грешки во англискиот набрзина го напишав со нозете та и сама едвај го разчитав

П.С.2 Го однесов на мајстори овде во градов ми зедоа 300 ден за чистење вируси! Демек полни ми бил компјутерот со вируси смениле антивирусна от авг на аvаст(глупавата) и толку...и пак проблеми.
Има шанс да се отсрани ова или додека стартира да си соберам важните податоци и да преинсталирам Windows?
Ако можеш да влезеш преку safe mode, тогаш ќе ги префрлиш податоците. Мислам дека и преинсталација на виндоус не би ти помогнала ( сепак, не го исклучувај како опција де ). Мое мислење е дека имаш проблеми со дискот.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
First boot ми е наместен норамлниот мислам не оној новиот што се инсталирал со стајл експи.
Проблем значи со дискот:vozbud:..хард дискот или?Каков друг диск имаше...

И да тоа со бројките да ти се барем тоа е јасно напишано
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
First boot ми е наместен норамлниот мислам не оној новиот што се инсталирал со стајл експи.
Проблем значи со дискот:vozbud:..хард дискот или?Каков друг диск имаше...
И да тоа со бројките да ти се барем тоа е јасно напишано
За хард дискот збориме :)

Е како нема ? Ај види го убаво она последното WINDOWS SERVICE HELP и погледни дека локацијата му е во Recycler т.е. избришано е. Исклучи го тој процес, рестартирај компјутер и би требало да е во ред
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom