Помош, софтверски проблеми и совети - II дел

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Si instalirav nov windows ama nemam zvuk. Ova prvpat mi e da go pravam ova. Kade da si najdem drajver ili kade se gleda koja marka mi e zvucnata?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Shorty напиша:
Si instalirav nov windows ama nemam zvuk. Ova prvpat mi e da go pravam ova. Kade da si najdem drajver ili kade se gleda koja marka mi e zvucnata?
Симни си Тјун Ап. Оди во систем информејшн. Таму има детални информации за компјутерот. Ако случајно ти е интегрирана картицата, тогаш најверојатно драјверот за нејзе се наоѓа во цд-то на матичната плоча.
Поздрав.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Toto_ напиша:
Aj koj ke uspee da mi go resi problemov go castim!.
imam internet wireless i oni zemaa internet od mtnet izglea. e sea rabotata e sto ima nekoj portooj potocno tcp 2300-2400, tcp 47624 i udp 2300-2400 sto izglea se zatvoreni a mene mi trebaa za multiplayer igranje Age of Empires 2. bev tamu i mi rekoa deka od kaj niv sve e otvoreno i deka moze da e od mt-net. sega baram alternativno resenie kako na pr. prefrlanje od eden na drug port ili slicno. ako nekoj e poiskusen od taa tema neka kaze
ако имаш во рутер треба во рутерот да ја подесиш адресата,ако немаш рутер тогаш провери некој firewall да не имаш активирано.
 

Toto_

P.H.D
Член од
27 април 2007
Мислења
65
Поени од реакции
1
немам рутер тоа е проблемот на wifi се поврзуам. немам пристап до рутерот. затоа барам алтернативно решение.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Toto_ напиша:
немам рутер тоа е проблемот на wifi се поврзуам. немам пристап до рутерот. затоа барам алтернативно решение.
чим немаш рутер тогаш firewall прави проблеми исклучиго windows firewall или ако имаш некој друг инсталирано.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
TonInter напиша:
Симни си Тјун Ап. Оди во систем информејшн. Таму има детални информации за компјутерот. Ако случајно ти е интегрирана картицата, тогаш најверојатно драјверот за нејзе се наоѓа во цд-то на матичната плоча.
Поздрав.
ок решив ова. Драјверот беше во цд-то на матичната . За ѓабе изгубив пола саат барајќи драјвер за Саунд Макс
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Toto_ напиша:
Aj koj ke uspee da mi go resi problemov go castim!.
imam internet wireless i oni zemaa internet od mtnet izglea. e sea rabotata e sto ima nekoj portooj potocno tcp 2300-2400, tcp 47624 i udp 2300-2400 sto izglea se zatvoreni a mene mi trebaa za multiplayer igranje Age of Empires 2. bev tamu i mi rekoa deka od kaj niv sve e otvoreno i deka moze da e od mt-net. sega baram alternativno resenie kako na pr. prefrlanje od eden na drug port ili slicno. ako nekoj e poiskusen od taa tema neka kaze
Значи ако они зимаат интернет од мт-нет или од било кој друг, а ти имаш wireless од истиот, значи мора да има рутер (или пц што игра улога на рутер, сеедно). Така да твојот проблем е во рутерот и најнормално, тие не ти дозволиле да имаш пристап до рутерот. А што не отидеш до "тие" и не им речеш да направат Port Forwarding на рутерот и да ги насочат тие портови кон IP адресата на твојот PC?
 
Член од
23 август 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
При стартување на Windows ми се појавува следниот error.

Од што може да е предизвикан? Решение? :se_ molam
 

Attachments

  • 8,6 KB Прегледи: 44
P

Princ

Гостин
Некој од оние досаднине барови кој нешто го избришало ама не целосно.
Препорака: антивирус + антиспам.
 
Член од
23 август 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
Па имам kaspersky антивирус и GIANT AntiSpyware ама не наоѓаат ништо.
Ако можеш постирај некој линк за download на некоја од програмиве.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
А највероватно е од некоја програма која се стартувала на старт ап и си ја избришала делумно. Сега виндоусот ја бара да ја стартова и пошо ја нема дава порака за грешка.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Кате** напиша:
Па имам kaspersky антивирус и GIANT AntiSpyware ама не наоѓаат ништо.
Ако можеш постирај некој линк за download на некоја од програмиве.
Ти пуштив антивирус по ПП.
 

IsusHristos

Bojan CPU
Член од
1 март 2007
Мислења
256
Поени од реакции
1
Кате** напиша:
При стартување на Windows ми се појавува следниот error.

Од што може да е предизвикан? Решение? :se_ molam
Start->Run-> ке пишеш msconfig
ке кликнеш на startup и не треба да биде штиклиран програмот со command од кој ти јавува грешка.
Мислам разбра како да го отстраниш.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Кате** напиша:
При стартување на Windows ми се појавува следниот error.

Од што може да е предизвикан? Решение? :se_ molam
Или, да се надоврзам на IsusHristus, инсталирај ја TuneUp Utilities 2007, и од таму провери кои програми се стартуваат со Windows-от. Најдобро ке ти објасни за што служат и дали се штетни програмите што стартоваат со него. И одштиклирај ги сите, па кажи дали тогаш ти ја јавува грешката.
 
Член од
23 август 2006
Мислења
16
Поени од реакции
0
Инсталирав Nod32 и не се појавува грешката после упатствата од IsusHristus.

Фала ви на сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom