Помош - сакам да градам!

Член од
20 септември 2008
Мислења
11.574
Поени од реакции
7.993
За 50.000 евра можеш да изградиш прекрасна куќа во Велес. За тие пари можеш да изградиш и во Скопско одлична куќа :)
Aха абе сунѓер не лупај бе мил. :pos: Прекрасна куќа ќе изградел,како оние на Малибу или Мајами бич.Со 50к евра може да изгради само скромна куќа,ништо повише,пошто пола пари ќе му отидат на плац и комуналии,едино ако не ја гради куќата у некоја вукојебина кај што никој не живее и плацот е 1 евро по квадрат.. Нормална цена за плац на пристојна локација е од 30-50 евра квадрат,зборам нормална во близина на некој пат,подобро место и тоа во некоја населба,за во град малце тешко...Да купи плац од скромни 300 квадрата ете ти 10.000 евра.Па плус пренос,комуналии,легализација,данок..Па комуналии,водовод,струја,канализација ѓавол ипол,само струја за приклулучок сигурно е над 1000 евра ако не и 2000.Ете ти ги отишле 15-20 бона.Карабина со добра изолација и покриена измачкана со фасада уште 12-15 евриќи.За внатре да среди ако му останат чисти 10к треба да биде среќен.А каде е тука ограда,гаража,стази околу куќата и уште милион скриени трошоци.Ех бе така лесно мислиш се прави куќа.:)

1. Значи планирам куќата некој 100 квадрата да биде. И двор да има колку да си изнесес маса да си поседиш летоска, кола да паркираш и сл. децата да си играат колку без ич. Верувам некој 300-400 квадрата ке ми се доволни, ако не и многу?

2. Фирма тешко да ке изнајмам бидејки ко што читав дупло повеке ке ме кошта него ли да бркам мајстори сам. А пошто имам двајца пензионери (ex градежници) кој што немаат попаметна работа нема да ми биде проблем и да ги бркам сам мајсторите т.е. они да и бркаат. Али шо знам, ако е подобро да изнајмам фирма и тоа ке направам. Мислам се едно ми е. Што и да биде подобра опција. За тоа и се распрашувам.
Да изнајмиш фирма ти е нормално подобра но и поскапа опција.Е сега ти да бркаш мајстори,да купуваш материјали и сл. ти е голема главоболка.Па со среќа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Aха абе сунѓер не лупај бе мил. :pos: Прекрасна куќа ќе изградел,како оние на Малибу или Мајами бич.Со 50к евра може да изгради само скромна куќа,ништо повише,пошто пола пари ќе му отидат на плац и комуналии,едино ако не ја гради куќата у некоја вукојебина кај што никој не живее и плацот е 1 евро по квадрат.. Нормална цена за плац на пристојна локација е од 30-50 евра квадрат,зборам нормална во близина на некој пат,подобро место и тоа во некоја населба,за во град малце тешко...Да купи плац од скромни 300 квадрата ете ти 10.000 евра.Па плус пренос,комуналии,легализација,данок..Па комуналии,водовод,струја,канализација ѓавол ипол,само струја за приклулучок сигурно е над 1000 евра ако не и 2000.Ете ти ги отишле 15-20 бона.Карабина со добра изолација и покриена измачкана со фасада уште 12-15 евриќи.За внатре да среди ако му останат чисти 10к треба да биде среќен.А каде е тука ограда,гаража,стази околу куќата и уште милион скриени трошоци.Ех бе така лесно мислиш се прави куќа.:)
Да изнајмиш фирма ти е нормално подобра но и поскапа опција.Е сега ти да бркаш мајстори,да купуваш материјали и сл. ти е голема главоболка.Па со среќа.
Разликата помеѓу прекрасна и луксузна куќа е огромна.

Луксузна куќа претставува голема куќа, богато средена и внатре и од надвор.

Прекрасна куќа може да биде куќа од 50 - 100м2, но да биде со добар стандард и да биде средена за тие пари добро.

Како рекле, секогаш твоето мислење за некого ќе биде грешка ;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.574
Поени од реакции
7.993
Разликата помеѓу прекрасна и луксузна куќа е огромна.

Луксузна куќа претставува голема куќа, богато средена и внатре и од надвор.

Прекрасна куќа може да биде куќа од 50 - 100м2, но да биде со добар стандард и да биде средена за тие пари добро.

Како рекле, секогаш твоето мислење за некого ќе биде грешка ;)
Ти си имал двојна дефиниција за прекрасно..ја па имам друга :icon_lol:
Може да изгради,не викам не,али ја тоа го замислив како куќа тип-топ средена од А до Ш.Од ограда па до пвц прозор,од подрум па до паркет.Една најобична железна ограда да направиш ти отидоа 2000 евра,пошто железово денес е изгор..едно купатило добро средено исто над 2000 па мисли му.Една мајсторска дневница е 20-25 евра,рачунај месец работаза 3 ца мајстори плус 2 ца амали ете ти 3000 евра.За електричарите,водоводџиите молерите муабет не правам,дерат.Само за работна рака 5000 евра минимум.Башка и општината кога ќе си го собере кајмакот..песна :icon_lol:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Ти си имал двојна дефиниција за прекрасно..ја па имам друга :icon_lol:
Може да изгради,не викам не,али ја тоа го замислив како куќа тип-топ средена од А до Ш.Од ограда па до пвц прозор,од подрум па до паркет.Една најобична железна ограда да направиш ти отидоа 2000 евра,пошто железово денес е изгор..едно купатило добро средено исто над 2000 па мисли му.Една мајсторска дневница е 20-25 евра,рачунај месец работаза 3 ца мајстори плус 2 ца амали ете ти 3000 евра.За електричарите,водоводџиите молерите муабет не правам,дерат.Само за работна рака 5000 евра минимум.Башка и општината кога ќе си го собере кајмакот..песна :icon_lol:
За 50.000 евра може да се направи добра куќа и . :):D
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Не не, 50 000 реков само за куќата, значи внатре да не биде воопшто средена, тоа мебел ово оно ке купувам отпосле, тоа не е вкалкулирано во тие пари. И да, реков нормална куќа, а не у барок стил, посто реално мене ме боли кур за тоа како ке изгледа однадвор и што ке речат комшиите, ја сакам мене да ми биде внатре комотно и пријатно. :)

Aха абе сунѓер не лупај бе мил. :pos: Прекрасна куќа ќе изградел,како оние на Малибу или Мајами бич.Со 50к евра може да изгради само скромна куќа,ништо повише,пошто пола пари ќе му отидат на плац и комуналии,едино ако не ја гради куќата у некоја вукојебина кај што никој не живее и плацот е 1 евро по квадрат.. Нормална цена за плац на пристојна локација е од 30-50 евра квадрат,зборам нормална во близина на некој пат,подобро место и тоа во некоја населба,за во град малце тешко...Да купи плац од скромни 300 квадрата ете ти 10.000 евра.Па плус пренос,комуналии,легализација,данок..Па комуналии,водовод,струја,канализација ѓавол ипол,само струја за приклулучок сигурно е над 1000 евра ако не и 2000.Ете ти ги отишле 15-20 бона.Карабина со добра изолација и покриена измачкана со фасада уште 12-15 евриќи.За внатре да среди ако му останат чисти 10к треба да биде среќен.А каде е тука ограда,гаража,стази околу куќата и уште милион скриени трошоци.Ех бе така лесно мислиш се прави куќа.:)Да изнајмиш фирма ти е нормално подобра но и поскапа опција.Е сега ти да бркаш мајстори,да купуваш материјали и сл. ти е голема главоболка.Па со среќа.
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 07:02 ---
За ограда имам човек што ке ми направи бесплатно, и тоа многу близок, не жена ми татко.

За струја и вода имам исто така што ке ми направат бесплатно и тоа многу блиски луге, на жена ми вујковците. Дури имам и мебел кој да ми направи, мојот вујко, ама тој е во Америката последниве 20 години .... така да тука ке морам да дадам некоја пара. :)

А материјали знам дека ке морам да купам ама барем на работна рака ке заштедам, што и не е баш малку.

Ти си имал двојна дефиниција за прекрасно..ја па имам друга :icon_lol:
Може да изгради,не викам не,али ја тоа го замислив како куќа тип-топ средена од А до Ш.Од ограда па до пвц прозор,од подрум па до паркет.Една најобична железна ограда да направиш ти отидоа 2000 евра,пошто железово денес е изгор..едно купатило добро средено исто над 2000 па мисли му.Една мајсторска дневница е 20-25 евра,рачунај месец работаза 3 ца мајстори плус 2 ца амали ете ти 3000 евра.За електричарите,водоводџиите молерите муабет не правам,дерат.Само за работна рака 5000 евра минимум.Башка и општината кога ќе си го собере кајмакот..песна :icon_lol:
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.765
Не не, 50 000 реков само за куќата, значи внатре да не биде воопшто средена, тоа мебел ово оно ке купувам отпосле, тоа не е вкалкулирано во тие пари. И да, реков нормална куќа, а не у барок стил, посто реално мене ме боли кур за тоа како ке изгледа однадвор и што ке речат комшиите, ја сакам мене да ми биде внатре комотно и пријатно. :)


--- надополнето: 30 јануари 2014 во 07:02 ---
За ограда имам човек што ке ми направи бесплатно, и тоа многу близок, не жена ми татко.

За струја и вода имам исто така што ке ми направат бесплатно и тоа многу блиски луге, на жена ми вујковците. Дури имам и мебел кој да ми направи, мојот вујко, ама тој е во Америката последниве 20 години .... така да тука ке морам да дадам некоја пара. :)

А материјали знам дека ке морам да купам ама барем на работна рака ке заштедам, што и не е баш малку.
Брат,не е важно,како ќе изгледа куќата и колку ќе потрошиш ... важно е да ти одговара на тебе и твоето семејство,сепак таа останува понатаму на твоите ... и јас се согласувам со тебе дека не мора надвор да е средена,можеш и за понатаму да оставиш кога ќе се подобриш финансиски .. Твоја куќа,твои пари,твој личен простор на живеење и ние не можеме да ти влеземе внатре,наша задача е да ти помогнеме и толку,план план,каде има да земе,неѓа проблем,таму таму ќе одговориме ... важно е само почит да се има е критичното :)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Како и да е, во станот од 50 квадрата во кој што живеам сега сигурно ке ми биде многу многу подобро и по комотно.

Брат,не е важно,како ќе изгледа куќата и колку ќе потрошиш ... важно е да ти одговара на тебе и твоето семејство,сепак таа останува понатаму на твоите ... и јас се согласувам со тебе дека не мора надвор да е средена,можеш и за понатаму да оставиш кога ќе се подобриш финансиски .. Твоја куќа,твои пари,твој личен простор на живеење и ние не можеме да ти влеземе внатре,наша задача е да ти помогнеме и толку,план план,каде има да земе,неѓа проблем,таму таму ќе одговориме ... важно е само почит да се има е критичното :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Не не, 50 000 реков само за куќата, значи внатре да не биде воопшто средена, тоа мебел ово оно ке купувам отпосле, тоа не е вкалкулирано во тие пари. И да, реков нормална куќа, а не у барок стил, посто реално мене ме боли кур за тоа како ке изгледа однадвор и што ке речат комшиите, ја сакам мене да ми биде внатре комотно и пријатно. :)


--- надополнето: 30 јануари 2014 во 07:02 ---
За ограда имам човек што ке ми направи бесплатно, и тоа многу близок, не жена ми татко.

За струја и вода имам исто така што ке ми направат бесплатно и тоа многу блиски луге, на жена ми вујковците. Дури имам и мебел кој да ми направи, мојот вујко, ама тој е во Америката последниве 20 години .... така да тука ке морам да дадам некоја пара. :)

А материјали знам дека ке морам да купам ама барем на работна рака ке заштедам, што и не е баш малку.
Врти сучи мојот совет највеќе ти одговараше:):D

Го виде ли плацот? Што направи со плац? :)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Не бе, немав време, прошлиот викенд ми стигна некоја роба што морав да ја средувам овој викнед бев за Србија, али викендов ке идам 100%.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Да не знае некој која е процедурата плац (со назнака нива) да се трансформира во градежно земјиште?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
468
Поени од реакции
291
Да не знае некој која е процедурата плац (со назнака нива) да се трансформира во градежно земјиште?
Отиди во општина и побарај потврда за карактер на земјиште, и таму треба да пишува дали нивата е градежно земјиште.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Отиди во општина и побарај потврда за карактер на земјиште, и таму треба да пишува дали нивата е градежно земјиште.
Аха, ама во имотниот лист пишува дека е нива...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
468
Поени од реакции
291
Нема врска што ти пишува во имотниот, општината е таа што пропишува кои делови од општината се опфатени со градежно урбанистичкиот план без разлика дали се ниви, а имотниот лист го издава катастер.
И цел аеродром пред 30-40 години бил ниви со бостан и зелка а сега има 500 згради :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.574
Поени од реакции
7.993
Не не, 50 000 реков само за куќата, значи внатре да не биде воопшто средена, тоа мебел ово оно ке купувам отпосле, тоа не е вкалкулирано во тие пари. И да, реков нормална куќа, а не у барок стил, посто реално мене ме боли кур за тоа како ке изгледа однадвор и што ке речат комшиите, ја сакам мене да ми биде внатре комотно и пријатно. :)


--- надополнето: 30 јануари 2014 во 07:02 ---
За ограда имам човек што ке ми направи бесплатно, и тоа многу близок, не жена ми татко.

За струја и вода имам исто така што ке ми направат бесплатно и тоа многу блиски луге, на жена ми вујковците. Дури имам и мебел кој да ми направи, мојот вујко, ама тој е во Америката последниве 20 години .... така да тука ке морам да дадам некоја пара. :)

А материјали знам дека ке морам да купам ама барем на работна рака ке заштедам, што и не е баш малку.
То е друго.Ако со тие пари не планираш внатре да средуваш можеш убава куќа да направиш,што вика сунџерот прекрасна.Прв корак ти е најди добар плац,на убаво место и распрашај се за комуналии што колку,како..Штом удри тесла после полесно е..
 
Член од
22 ноември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите најверојатно се обракам на право место за совет искуство . Сакам да реновирам имам кука изградена 63 год со носечи 3 цидови куката нема столбови, приземје и спрат измегу спратовите имам греди 55 квадрат а 30 е на времето плоча поставено . Изводливо е да се стави плоча без да вадам кров и такви работи врз гредите и пархетот со потирачи од приземјето . Сакам да прашам колку би ми искочило цената + - за 55 квадрати плоча 12 см од прилика со рака без со изведувачи или со ангажирање на мајстори од прилика би отишле 7-8 кубика бетон па ме интересира дали некој знае која е од прилика цената на бетонот на кубик или ако ставал некој таа дебелина плоча колку му искоцило само плоча .Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom