Помош - сакам да градам!

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.116
Поени од реакции
10.871
Здраво екипа
Нуб сум на форумов, глеам споделувате инфо за градење, па да ве прашам:

Сакам да дигам спрат, колку би ме коштала квалитетна карабина од околу 130m2 (се околу изградбата, без дозволи и такви чуда) ?

Фала на сите
Имаш плоча или сега ке ставаш?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
200 еури од м2 нека те фане, да ти гради фирма. Плус минус тие се цените.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.100
Поени од реакции
2.068
Нема плоча, ќе треба да се става.
1/Бетонски работи...шаловање и бетонирање на темелна плоча цм ,
..Ш и Б на цокле
..Ш и Б на подна плоча и Х против влага
...Ш и Б столбови ,носачи ,парапети и црклажи
2/ Армирачки работи
3/Sидарски работи надвор з и внатрешни з
4/кровопокривачки работи....шо како,олуци,лимарски работи,снегобрани ти реков ми рече
5/бетонски работи на кошуљица...
6/гипсени работи.....
7/ малтерисвење и мољерај комплет
8 фасада
изработка стреи
....
керамички работи
хидроизолатарски работи
греење?
гледај да најдиш добра фирма не по 2 шо работет.....карабина се прајт од 3 недели до 8 макс
со среќа
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.116
Поени од реакции
10.871
Нема плоча, ќе треба да се става.
Мене 120м2 карабина со рамен кров (панел од 5см) ме фати 28.500евра, со се мајстори.
Плочата ми е од стиропорни монти малку поскапи се од обичните, арматура се ми е 12 и 16ка и отиде околу 5 тона, ама ова забиси дали ти ке вадиш столбови на веќе постоечкиот објект, јас несакав да ми се копа внатре па така имам распон на греди од 7,5метра
 
Член од
2 април 2024
Мислења
4
Поени од реакции
0
Мене 120м2 карабина со рамен кров (панел од 5см) ме фати 28.500евра, со се мајстори.
Плочата ми е од стиропорни монти малку поскапи се од обичните, арматура се ми е 12 и 16ка и отиде околу 5 тона, ама ова забиси дали ти ке вадиш столбови на веќе постоечкиот објект, јас несакав да ми се копа внатре па така имам распон на греди од 7,5метра
Искрено, не се разбирам премногу во делов со градење карабина, ама мислам дека ќе има потреба од надворешни столбови, секако доколку нема некој компромис, наместо столб, нешто друго
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.116
Поени од реакции
10.871
Искрено, не се разбирам премногу во делов со градење карабина, ама мислам дека ќе има потреба од надворешни столбови, секако доколку нема некој компромис, наместо столб, нешто друго
Затоа ти треба проект со статика со се зашто мајстори ко мајстори на се се нафаќаат а старата градба штом нема плоча значи не е предвидена да носи спрат што значи треба стопи и столбови плус ги врзуваат и доле со темели столбовите за да спречат ширење при ерозија и земјотреси
Види ако си спремен да фрлиш едно 60к евра за спратот ондак одвој уште 1500е за проект + комуналии во зависност кадет градиш ама барем си раат и од безбедност и од впишување на спратот во имотен лист
Што и да одлучиш со среќа нека ти е а богами и трпение ке ти треба :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
јас несакав да ми се копа внатре па така имам распон на греди од 7,5метра
:eek:
(знам дека е лесно возможно, ама и носечките стубови и гредите треба машала проектирани и изведени да се за ова.. па уште и велиш надградба е, па претпоставувам на веќе постоечки столбови се наддавани!?)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.116
Поени од реакции
10.871
:eek:
(знам дека е лесно возможно, ама и носечките стубови и гредите треба машала проектирани и изведени да се за ова.. па уште и велиш надградба е, па претпоставувам на веќе постоечки столбови се наддавани!?)
Не бе друже какво наддавано се од ново од надвор, столбовите 40х40 ми се :D Дефакто можам старата да ја турнам сега ако сакам
Искрено и претерано е ама за себе кога правиш не жалиш
 
Член од
2 април 2024
Мислења
4
Поени од реакции
0
Не бе друже какво наддавано се од ново од надвор, столбовите 40х40 ми се :D Дефакто можам старата да ја турнам сега ако сакам
Искрено и претерано е ама за себе кога правиш не жалиш
Замислата ми е да биде исто како кај тебе (горе-доле), да има надворешни столбови, добро инкорпорирани со долниот спрат, да не пречат, горе плоча и да се гради на нејзе. Знам дека треба статичари и проект, па у општина и после да се почне... коа ќе се заврши со градбата, да се стави фасада и долната да се обнови (барем иста боја) како горната. Значи викаш околу 60к € (плус минус 5к€) за 130м2 ?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.116
Поени од реакции
10.871
Замислата ми е да биде исто како кај тебе (горе-доле), да има надворешни столбови, добро инкорпорирани со долниот спрат, да не пречат, горе плоча и да се гради на нејзе. Знам дека треба статичари и проект, па у општина и после да се почне... коа ќе се заврши со градбата, да се стави фасада и долната да се обнови (барем иста боја) како горната. Значи викаш околу 60к € (плус минус 5к€) за 130м2 ?
Па така некако ма да секад излегува повеќе а крајната цена зависи и од тоа дали ке праиш луксуз или ке уредуваш со поефтини работи (плочки, под-ламинат,паркет, врати, дограма итн итн)
Јас искрено на подот доста заштедив бидеејќи правев микроцементен под сам, кој иначе иде по 50евра за м2
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.143
Поени од реакции
806
Да прашам некој што е работил на кров со т.н. капаци , смесата која се става за да се залепат убаво на ќерамидите е од цемент,песок и гасена вар, е сега мене ме интересира соодносот меѓу овие материјали, на пример 3 лопати песок, 1 лопата цемент и колку лопати вар?
Покривот ми е релативно нов од пред 15-тина години а на некои места смесата се изрони и падна ќерамида долу што е и опасно, затоа и прашувам за што побрзо да си го решам проблемот, однапред благодарам на одговорите
Капаци.jpg Капаци 2.jpg
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
435
Поени од реакции
619
Да прашам некој што е работил на кров со т.н. капаци , смесата која се става за да се залепат убаво на ќерамидите е од цемент,песок и гасена вар, е сега мене ме интересира соодносот меѓу овие материјали, на пример 3 лопати песок, 1 лопата цемент и колку лопати вар?
Покривот ми е релативно нов од пред 15-тина години а на некои места смесата се изрони и падна ќерамида долу што е и опасно, затоа и прашувам за што побрзо да си го решам проблемот, однапред благодарам на одговорите
Прегледај го приврзокот 419219Прегледај го приврзокот 419221
Капаците од покривот веќе никој не ги лепи со цименто да знаеш, мајстор што ќе ти каже дека ги лепат со цименто капаците не го бива за мајстор, смесата е таа како што кажа, но доколку си во можност да ги извадиш сите капаци нормално мајстори да ти го направат тоа, и да ти го нивелираат со дрво, оди фолија да не пропушта вода па потоа оди алуминиумски приклучоци што се штрафат на самото дрво и се додаваат капацитe

 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.116
Поени од реакции
10.871
Капаците од покривот веќе никој не ги лепи со цименто да знаеш, мајстор што ќе ти каже дека ги лепат со цименто капаците не го бива за мајстор, смесата е таа како што кажа, но доколку си во можност да ги извадиш сите капаци нормално мајстори да ти го направат тоа, и да ти го нивелираат со дрво, оди фолија да не пропушта вода па потоа оди алуминиумски приклучоци што се штрафат на самото дрво и се додаваат капацитe

Плус мислам тешко се наоѓа и боја за да нели малтерот биде што приближен до бојата на капаците
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, почна да ми се лупи абрипот од таванот па да прашам со што може најлесно да се извади а да не е чекан и шпакла(хемиска солуција барам )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom