Помош - сакам да градам!

Член од
8 ноември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
18
Ќерамиди Tondach Continental 9
јас ставив пред 2 месеци континетал 9ка антрацит
Значи кровот испадна екстра
капаците исто антрацит под нив специјална трака со бетомен која се лепи за керамидата
на секој капак кован и со жлеб
капакот е 225 денари а керамдата 85 денари
лентата 1000 ден за 10 мета
225кв кров-10.000 е
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
јас ставив пред 2 месеци континетал 9ка антрацит
Значи кровот испадна екстра
капаците исто антрацит под нив специјална трака со бетомен која се лепи за керамидата
на секој капак кован и со жлеб
капакот е 225 денари а керамдата 85 денари
лентата 1000 ден за 10 мета
225кв кров-10.000 е
Ова сосе рака ти испадна?
(А олуци?)
 
Член од
30 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво ми треба една информација, сигурно е некој запознаен,
Имам плац во близина на Охрид и ме интересира како се движат цениве моментално за изградба на куќа 9 на 9 на еден спрат со една плоча клуч на рака ?
фала
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.328
Поени од реакции
35.851
Здраво ми треба една информација, сигурно е некој запознаен,
Имам плац во близина на Охрид и ме интересира како се движат цениве моментално за изградба на куќа 9 на 9 на еден спрат со една плоча клуч на рака ?
фала
...ако земеш мајстори од таму до 25 000 Е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.328
Поени од реакции
35.851
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.882
Поени од реакции
35.708
Здраво ми треба една информација, сигурно е некој запознаен,
Имам плац во близина на Охрид и ме интересира како се движат цениве моментално за изградба на куќа 9 на 9 на еден спрат со една плоча клуч на рака ?
фала
Последно што имам чуено понудите се движеа во рангот на 625-750 евра за м2, ова беше за Пелагониски регион, али зависи од тоа какви материјали сакаш да ти вградат, каков е планот на самата куќа, и од тековната цена на материјалите.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.953
Поени од реакции
4.119
Здраво ми треба една информација, сигурно е некој запознаен,
Имам плац во близина на Охрид и ме интересира како се движат цениве моментално за изградба на куќа 9 на 9 на еден спрат со една плоча клуч на рака ?
фала
Прашањево ти е премногу површно, без никакво допрецизирање.

Колку нешто чини во градежништвото, зависи од куп фактори. Еден од членовите веќе ти одговори, а сосема е друго ако сакаш да градиш „на диво„, без проектна документација, без одобрение за градење, без саглам и легална градежна фирма и томе слично...

Пазарните цени за градење се „едно„ а градењето „на диво„ е „друго. Колкава е пазарната цена на градење се утврдува со барање на 3 понуди за градање, како што е и редот и законот.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Здраво ми треба една информација, сигурно е некој запознаен,
Имам плац во близина на Охрид и ме интересира како се движат цениве моментално за изградба на куќа 9 на 9 на еден спрат со една плоча клуч на рака ?
фала
Арно ти кажа некој, спреми 100к па колку испадне… испадне!
Испод 60 бона нема да биде куќата…
Ами кај се дозволи, комуналии, приклучоци..?
Па каква термо-фасада сакаш(?), па каков кров(?), па дали треба да се нивелира плацот(?) па дали треба потпорни ѕидови(?), па уште миљон ситници што можат без проблем по 10к да бидат…
 
Член од
30 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Прашањево ти е премногу површно, без никакво допрецизирање.

Колку нешто чини во градежништвото, зависи од куп фактори. Еден од членовите веќе ти одговори, а сосема е друго ако сакаш да градиш „на диво„, без проектна документација, без одобрение за градење, без саглам и легална градежна фирма и томе слично...

Пазарните цени за градење се „едно„ а градењето „на диво„ е „друго. Колкава е пазарната цена на градење се утврдува со барање на 3 понуди за градање, како што е и редот и законот.
прашањево беше конкретно! За комуналии и приклучок на вода и струја сум информиран веќе, сигурно имат некоја компетентна фирма со нашава северна што мојот да ти кажат кратко и јасно без вртење колку е цена за изградба по метар квадратен клуч на рака со средна цена на материјали.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
10.742
прашањево беше конкретно! За комуналии и приклучок на вода и струја сум информиран веќе, сигурно имат некоја компетентна фирма со нашава северна што мојот да ти кажат кратко и јасно без вртење колку е цена за изградба по метар квадратен клуч на рака со средна цена на материјали.
Друже мене спрат со плоча со површина 120м2 карабина со рамен кров и панел 27000евра
Ова е со арматура 12 и 16ка и игра голема улога во цената исто така плочата е од стиропорни монти
Вака грубо околу 500-600е ке биде квадрат за клуч на рака
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Друже мене спрат со плоча со површина 120м2 карабина со рамен кров и панел 27000евра
Ова е со арматура 12 и 16ка и игра голема улога во цената исто така плочата е од стиропорни монти
Вака грубо околу 500-600е ке биде квадрат за клуч на рака
Пред колку време ова? Оти последниве години збеснаа и цени и мајстори и инфлации…
Мој познаник почна спрат со буџет од 25к, на крај 40к плати.. инфлацијата го изеде!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
10.742
Пред колку време ова? Оти последниве години збеснаа и цени и мајстори и инфлации…
Мој познаник почна спрат со буџет од 25к, на крај 40к плати.. инфлацијата го изеде!
Лани во декември почнав :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom