Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Каде во Скопје можат да се најдат флеш драјвови од 128gb и да не се премногу скапи, не мора Sandisk само да не се ни кинески.
Имаш во АМЦ за 4000 и кусур 128гб Apacer.

http://amc.mk/Content.aspx?i=38&l=MK

Оди на 9та страна.


Еве ти од Нико исто
http://www.niko.com.mk/proizvodi/usb-stikovi/128-gb

И сигурен сум дека има уште многу само треба да расчепкаш по сајтовиве. :)

Поевтино поскапо, цените се тие. Пред да се одлучиш да купиш провери ги перформансите на секој флеш драјв на интернет. Read/Write брзина, коментари од други и сл.
 
Последно уредено:
G

garthok

Гостин
Имаш во АМЦ за 4000 и кусур 128гб Apacer.

http://amc.mk/Content.aspx?i=38&l=MK

Оди на 9та страна.


Еве ти од Нико исто
http://www.niko.com.mk/proizvodi/usb-stikovi/128-gb

И сигурен сум дека има уште многу само треба да расчепкаш по сајтовиве. :)

Поевтино поскапо, цените се тие. Пред да се одлучиш да купиш провери ги перформансите на секој флеш драјв на интернет. Read/Write брзина, коментари од други и сл.
А зошто овие се толку ефтини? $10.38 - 466 sold, хм... ептен чкарт да не се?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
А зошто овие се толку ефтини? $10.38 - 466 sold, хм... ептен чкарт да не се?
Тоа ти е усб стик, не е ссд. Кај нас најевтини варијанти што јас ги знам се kingston v300 во Anhoch, Crucial M500 (ако ги имаат на лагер) во DDcom, Patriot Blaze во Mebius.

Едит: сум прочитал погрешно, мислев дека бараш SSD :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
А зошто овие се толку ефтини? $10.38 - 466 sold, хм... ептен чкарт да не се?
Да си ми жив и здрав што праша.
Значи еднаш кога бев мал најдов на ибеј стикчиња од 16гб (тогаш беше многу тоа иначе) за џабе пари. Еве исто ко овие на линкот ти што ги прати. Нарачав две. :) Ми стигнаа. Едното другар го зема. Го брцам у компјутер, покажува 14.8 гб слободни, значи топ. Почнувам да го пунам со фајлови. (Филмчиња од по 2/3 гига). Го напунив фул. Пуштам првиот филм, тече супер. Пуштам вториот на пола ми заглави. Се укочи компјутерот. Мавнав рестарт се пали, брцам стикот пак, називот на првиот филм ок, останатите преименувани со хиероглифи. Кликам на нив пак се закочи компјутерот. Рестарт.
Во стил, палам Хром и куцам eBay flash drive stuck. Коментари куп.
Кинезите, зимаат стикчиња од по 2/4гб го вадат едниот од чиповите го репрограмираат во колку сакаат гб и го лажат оперативниот систем.
Сакаш верувај сакаш не, двете стикчиња од 16гб испаднаа дека се од 2гб. Со не памтам која програма тогаш го раздвоив на две партиции. Едната од 2 другата со остатокот. Употреблива беше само таа од 2гб.
Слободно расчепкај по интернет и ќе се увериш. Ја флеш драјв од eBay, никад више. :)
 
G

garthok

Гостин
Да си ми жив и здрав што праша.
Значи еднаш кога бев мал најдов на ибеј стикчиња од 16гб (тогаш беше многу тоа иначе) за џабе пари. Еве исто ко овие на линкот ти што ги прати. Нарачав две. :) Ми стигнаа. Едното другар го зема. Го брцам у компјутер, покажува 14.8 гб слободни, значи топ. Почнувам да го пунам со фајлови. (Филмчиња од по 2/3 гига). Го напунив фул. Пуштам првиот филм, тече супер. Пуштам вториот на пола ми заглави. Се укочи компјутерот. Мавнав рестарт се пали, брцам стикот пак, називот на првиот филм ок, останатите преименувани со хиероглифи. Кликам на нив пак се закочи компјутерот. Рестарт.
Во стил, палам Хром и куцам eBay flash drive stuck. Коментари куп.
Кинезите, зимаат стикчиња од по 2/4гб го вадат едниот од чиповите го репрограмираат во колку сакаат гб и го лажат оперативниот систем.
Сакаш верувај сакаш не, двете стикчиња од 16гб испаднаа дека се од 2гб. Со не памтам која програма тогаш го раздвоив на две партиции. Едната од 2 другата со остатокот. Употреблива беше само таа од 2гб.
Слободно расчепкај по интернет и ќе се увериш. Ја флеш драјв од eBay, никад више. :)
Мхм, претпостатував. Треба да архивирам некои работи (и продавам) и затоа неќев да ризикувам со кинескиве. Фала. И да, случајно ако налеташ/те на нешто поефтино а квалитетно цитирајте ме, негде до кај 50 евра да речеме.
 
Т

Триптико

Гостин
Мхм, претпостатував. Треба да архивирам некои работи (и продавам) и затоа неќев да ризикувам со кинескиве. Фала. И да, случајно ако налеташ/те на нешто поефтино а квалитетно цитирајте ме, негде до кај 50 евра да речеме.
А да си земеш надворешен од 500GB? Диск е диск, флеш е флеш. Размисли малку.
 
Член од
9 март 2015
Мислења
23
Поени од реакции
7
А зошто овие се толку ефтини? $10.38 - 466 sold, хм... ептен чкарт да не се?
Затоа што во опште не работтат еве еден пример .. а друго ако работтат се околу 10мб и кога копирас некој поголем фаил он саму си прави реплаце на секој 10 мб и ти мислиш дека си ставил податоците.. едно другарче си имаше порачено вакво и вакво беше..http://techcrunch.com/2015/03/12/this-usb-drive-can-nuke-a-computer/
 
Член од
5 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
6
Laptopot e lenovo do kolku pari bi izodil so ovaa konfiguracija ?
 

Attachments

Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Многу температура ми крева кујчиштево, пример играв battle field 4 на ултра 1 сат и 74 степени беше, ептен ми е страв да не има нешто штета?
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Многу температура ми крева кујчиштево, пример играв battle field 4 на ултра 1 сат и 74 степени беше, ептен ми е страв да не има нешто штета?
Отвори па види де. :)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Многу температура ми крева кујчиштево, пример играв battle field 4 на ултра 1 сат и 74 степени беше, ептен ми е страв да не има нешто штета?
Ако е тоа температура на графичката, во ред е. Пиши ја конфигурацијата.
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Ако е тоа температура на графичката, во ред е. Пиши ја конфигурацијата.
i5 4460 3.2 box
HDD 1TB
Corsair 8 GB 1600 Mhz
Asus H-81 PLUS
chassic k350
ASUS-R9280-DC2T-3GD5
Многу ми е страв сега ми е земен, да не можи нешто да изгори? и до колку би требало да биди макс температура?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom