Помош, проблеми, прашања, совети...

Urban_Mover

Madridista
Член од
31 октомври 2005
Мислења
2.160
Поени од реакции
125
Дечки имам проблем со мониторот...поточно со Acer AL1916W , 19 инчен монитор како на сликата:



Напојување има, кога ќе го уклучам во струја си светнува сијаличето...меѓутоа не дава слика...од кога ќе се подигне компјутерот, мониторот не мрда...си стои цел црн екранот...компјутерот е исправен, пробано е со друг монитор, функционира...што би можело да му е на мониторот...и дали вреди да се прави, или подобро е нов? :)

Поздрав!
:)
 
G

Gjoksi

Гостин
Дечки имам проблем со мониторот...поточно со Acer AL1916W , 19 инчен монитор како на сликата:



Напојување има, кога ќе го уклучам во струја си светнува сијаличето...меѓутоа не дава слика...од кога ќе се подигне компјутерот, мониторот не мрда...си стои цел црн екранот...компјутерот е исправен, пробано е со друг монитор, функционира...што би можело да му е на мониторот...и дали вреди да се прави, или подобро е нов? :)

Поздрав!
:)
Мислам дека подобро е нов, само да не биде повторно од ACER! Поздрав.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дечки имам проблем со мониторот...поточно со Acer AL1916W , 19 инчен монитор како на сликата:



Напојување има, кога ќе го уклучам во струја си светнува сијаличето...меѓутоа не дава слика...од кога ќе се подигне компјутерот, мониторот не мрда...си стои цел црн екранот...компјутерот е исправен, пробано е со друг монитор, функционира...што би можело да му е на мониторот...и дали вреди да се прави, или подобро е нов? :)

Поздрав!
:)
Го провери на друг РС/лаптоп?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Земав нов лаптоп Lenovo G710 и сега дур ми е меракот нели и за игри го користам, е сега ме интересира дали копчињата што се кај лаптопите или еве кај овој конкретно се осетливи и може лесно да се извадат или искршат нешто? И дали е сериозен проблем ако се скрши некое копче, од типот тешко да се наоѓа баш такво компактно или лесно достапни се?
 

Urban_Mover

Madridista
Член од
31 октомври 2005
Мислења
2.160
Поени од реакции
125
Го провери на друг РС/лаптоп?
На два PC-а пробав...ист проблем...ќе пробам уште на неколку...па ќе пишам што сум направил.

А инаку вака според тебе што би можело да биде...се прави или не се исплати?

Поздрав :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На два PC-а пробав...ист проблем...ќе пробам уште на неколку...па ќе пишам што сум направил.

А инаку вака според тебе што би можело да биде...се прави или не се исплати?

Поздрав :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Чим на повеќе компјутери не работи, 99% е рокнат мониторот и не се исплати да се поправи. Поубаво купи си поубав и поголем или сличен ваков на старо.
Тука имаш евтини и асални монитори, „на старо“ се ама доаѓаат со гаранција.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Здраво, имам едно прашање, вака имам Лаптоп Dell во последно време забележав додека работи одеднаш сам се исклучува нее секој ден но од време на време тоа е едно, второ овие два три дена додека таботи па слика нема исто и ова час има слика час нема слика, во што може да биде проблемот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво, имам едно прашање, вака имам Лаптоп Dell во последно време забележав додека работи одеднаш сам се исклучува нее секој ден но од време на време тоа е едно, второ овие два три дена додека таботи па слика нема исто и ова час има слика час нема слика, во што може да биде проблемот?
Прво, однеси го да го ичистат од прашина, ако прави пак носи го во сервис.
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
609
Поени од реакции
1.028
Дечки иам ед’н проблем тука:
RAM од 1GB престана да работе.

Компјутеро работи со 2GB Додек не му стави уше ед’н од 1GB.
Идам у BIOS и вика:

И отворам System Properties и вика:

Шо му е с’г?
Како да га тргнам тоа (2 GB Usable).
--------
Овоа срање ми се има дешавано порано, и ја земам оноа Windows 7 CD и форматирам и од ново се.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Рестартирај го BIOS-от на дифолт. Извади ги и стави ги плак мемориите, ако не се среди и со тоа, извади ја батеријата почекај 5 минути стави ја пак, ако и тогаш не се среди имаш проблем со матичната или самата плочка најверојатно таа од 1GB.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
26
Поени од реакции
9
dali e ova vo red so mi kazva usable pomalce ram moze da mi kaze nekoj
 

Attachments

Член од
6 мај 2014
Мислења
26
Поени од реакции
9
значи така треба да биде ко на сликата ? фала многу
уште ако можи да ми кажиш дали овај аваст е добар анти вирус?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
значи така треба да биде ко на сликата ? фала многу
уште ако можи да ми кажиш дали овај аваст е добар анти вирус?
За лаптоп ли се работи? Може има 125-256мб одвоено од меморијата за интегрирана графичка.

Авастот е најдобриот бесплатен антивирус.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Значи сакам да земам ЛЕД телевизор.. Претежно ќе го користам за гледање на филмови преку УСБ, помалку и за ТВ.
Се мислам што бренд да земам..
Што треба да има:
УСБ влез
И да прима преводи.
32 инчи мин.
Цената е голем фактор макс 15 илјади.

3Д не мислам дека би имало за тие пари а и онака не ми е битно толку.

Другите фактори не се многу битни оти мислам дека се прилчно стандардизарани и фактори на пример како маргинални подобрувања во квалитет не ми играат многу улога.Мое мислење е дека помеѓу ТВ од 10.000 ден и ТВ од 20.000 подобрувњата во сликата не се толку значајни туку разликите се повеќе во тоа дали ќе има 3Д, димензии и слично.


Ги разгледувам следните модели:
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=206577
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=207319
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=205734
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=206787
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=206412


Едниот од фуегото има ПВР снимање на УСБ:. што е тоа? Демек ќе гледам ТВ и можам да го снимам на усб?

Што препорачувате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom