Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Да не испадне со другиов бетер? :)
Пиши ми го точниот модел на процесорот па да направам споредба. Ц6 мислам дека работи на 1GHz, а овој вториот што си го пишал е на 1.3GHz, така да не верувам дека ќе има некоја голема разлика во однос на перформансите.
Претпоставувам дека овие се лаптоп процесори, така да мој совет би бил да гледаш некој лаптоп со минимум core2duo процесор.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Пиши ми го точниот модел на процесорот па да направам споредба. Ц6 мислам дека работи на 1GHz, а овој вториот што си го пишал е на 1.3GHz, така да не верувам дека ќе има некоја голема разлика во однос на перформансите.
Претпоставувам дека овие се лаптоп процесори, така да мој совет би бил да гледаш некој лаптоп со минимум core2duo процесор.
Е што поточно друже за процесорот?? :)
Аmd dual core c6 :)
И да,за лаптоп се работи.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Е што поточно друже за процесорот?? :)
Аmd dual core c6 :)
И да,за лаптоп се работи.
AMD Dual Core C6 е едниот модел, а другиот само си пишал карактеристики (дека е dual core 1.3). Она што го барам е конкретниот модел на процесорот, или прати ми линк од лаптопот па ќе видам подетално.
Штом е за лаптоп, пак ќе ти повторам, гледај барем кор2дуо или и3 (пред некој ден го гледав каталогот на амц имаше модели со и3 и 3 гига рам за 22000, а да разгледам подетално низ другите продавници може ќе се најде и нешто подобро за тие пари).
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Намена/цена и на која конфигурација ќе го користиш?
Намена за филмови фејсбук и некоја игра, цената му е околу 7к во мебиус, а инаку имам проблем со сегашниов монитор, ако може да се оправи кажи, јас мислам дека прави спој некаде внатре.
конфигурација
амд athlon dual core 3800+ на 2 гхз
ram 4 giga
mb: asus m2v-mx
gpu: geforce 7600gt, naskoro ati 5750 или 5770

Баш чепкав и ова on/ off копчево не ми реагира, некад сам се пали и гаси некад јас мора да го вклучам. Како што реков копчето за вклучување не реагира па на другите се вклучува:icon_lol: и неможам да го отворам менито кога ќе го стиснам тоа копче се исклучува.. Мрдната работа(n) А баш вчера кога го пофалив и му реков на еден член на форумов да зема асус ми се исклучи по две минути, а 5 години сум немал никаков проблем со него. Почнувам да верувам во уроци:icon_lol:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Имаше еден модел на BenQ со VA панел, тој е доста подобар од овој на Samsung, само што не памтам за кој модел се работеше, некоја на форумов го купи или мислеше да го купи во скоро време, разгледај низ темиве за хардвер.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Намена за филмови фејсбук и некоја игра, цената му е околу 7к во мебиус, а инаку имам проблем со сегашниов монитор, ако може да се оправи кажи, јас мислам дека прави спој некаде внатре.
конфигурација
амд athlon dual core 3800+ на 2 гхз
ram 4 giga
mb: asus m2v-mx
gpu: geforce 7600gt, naskoro ati 5750 или 5770
Имаше еден модел на BenQ со VA панел, тој е доста подобар од овој на Samsung, само што не памтам за кој модел се работеше, некоја на форумов го купи или мислеше да го купи во скоро време, разгледај низ темиве за хардвер.
Овој мислам дека беше? Benq GW2250M, 6780 ден. е.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.324
Поени од реакции
16.434
Logika ??!! (pisuvam latinica....who cares)
Logika e druze da kazes ruter kakov imas i kakvi podesuvanja za Wifi, kakva boja se sijalickite na ruterot, dali SSDto ti e hiden ili ne, dali WIFIto uopste e ukljuceno vo ruterot, sve se toa informacii bitni za tvojov problem ali who cares....live your life alone....over cable :)
TP-Link, internet od On-net (ako neshto ti znachi). Inaku svetat site sijalichki koi se zeleni, WIFIto funkcionira koa kje se zakacham od telefon. Da bev tolku pismen informatichki kje kazhev se ova shto ti kazhuvash deka e bitno za reshenie na problemot.
Jas mislev deka ustvari iam problem so kompjuterot.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ Има врска од аспект на квалитет на слика - подобри бои, црната повеќе личи на црна отколку на сива, подобар агол на гледање ( сликата не е толку бледа кога го гледаш од страна ) и слично.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
571
Поени од реакции
832
Па кога играм игра (гта сан андреас не е некоја јака) ми се исклучува компјутерот а јак е, порано вака не правеше. Само на кантер ми правеше сега и на гта ми прави вака, а не се вжештува кај кукиштето. Ладен е и пак се исклучува после 20тина минути играње игра. Помош?
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
571
Поени од реакции
832
Па кога играм игра (гта сан андреас не е некоја јака) ми се исклучува компјутерот а јак е, порано вака не правеше. Само на кантер ми правеше сега и на гта ми прави вака, а не се вжештува кај кукиштето. Ладен е и пак се исклучува после 20тина минути играње игра. Помош?
Го отворив, го исчистив со првосмукалка и го оставив отворен. Веќе не ми се гасне. Да го затворам сеа или да го остаам отворен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom