Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Дечки, ја средувам ама тапа сум со нагаѓање соодветна херцажа за рам.
Станува збор за Lenovo IdeaPad 310-15ISK
Дали волкава херцажа би била соодветна:
Или можам слободно да барам над 2400mHz?

И бај д веј колку може max рам ова лаптопче?
Автоматски споено мислење:

Ајде да бидам, по прецизен.
Тој рам горе секако го немаат.
Дали ако се земе вакво нешто:
Ќе прави прави проблеми на дадениот модел?
И ако не, дали ќе е океј ако е во комбинација со рамот со кој што доаѓа лаптопот, или уште едно вакво парче да земам?
Мајсторе, тој лаптоп подржува најмногу до 12 гигабајти рам. На него има залемено 4 гигабајти и еден слот за плочка. Можеш да ставиш плочка која работи и на 2666 мхз, но на тој лаптоп таа ќе работи на 2133.

Sent from my Redmi
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Мајсторе, тој лаптоп подржува најмногу до 12 гигабајти рам. На него има залемено 4 гигабајти и еден слот за плочка. Можеш да ставиш плочка која работи и на 2666 мхз, но на тој лаптоп таа ќе работи на 2133.

Sent from my Redmi
Значи џабе што ќе фрлам пари кога пак ќе downclockne, разбрав разбрав.
Значи само 8GB да најдам, со плочка околу 2133mHz, и ~250GB SSD, и таман.
Има некоја огромна разлика измеѓу Samsung и Kingston?
Јас на компјутерот имам Kingston 400 класа SSD, иако малце меморија сум задоволен, а сега кога ќе подновувам би земал Samsung да пробам.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Која е разликата измеѓу:

и


Гледам во спецификации се исти.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Која е разликата измеѓу:

и


Гледам во спецификации се исти.
Мислам дека тоа без W е за амерички пазар, другото за останатиот пазар.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.128
Поени од реакции
548
земи го поефтиниот модел ако го има на лагер, нема разлика освен во цена
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.810
за тие пари си имаш кингстон 480 гига или гигабајт 480 гига. Ова ево ми е најпреценета роба заедно со процесорите на интел
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
за тие пари си имаш кингстон 480 гига или гигабајт 480 гига. Ова ево ми е најпреценета роба заедно со процесорите на интел
На другарчето не му требаат 480GB.
Му кажав јас. Има он и 500GB хард диск па барем за него му е доста.
Да сакаше поише GB ќе му го препорачав Kingston - от секако.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.810
На другарчето не му требаат 480GB.
Му кажав јас. Има он и 500GB хард диск па барем за него му е доста.
Да сакаше поише GB ќе му го препорачав Kingston - от секако.
лол, па кај ќе инсталира игрици, на антички диск?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Ако до толку му треба брзината побрз е евото, јас лично имам и кингстон и адата и досега од адата сум позадоволен.

Еве ги и споредбите:



adata со 3 години гаранција го зедов околу 2500 денари од сетек, а кингстонот околу 2700 во анхоч, претходно имав 120ка кинстон и го сменив со поголемиот а 120ката го лупнав на едно pc старо > 12 години и го воскреснав да поработи уште малку :D

Во принцип и едниот и другиот ги користам само за оперативен систем и некои програми кои ме нервира да ги чекам со минути да се подигнат, податоците на едниот лаптоп ми одат на екстерен, на другиот на местото од цд ромот ставив хдд и досега бркаат работа и двата.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
лол, па кај ќе инсталира игрици, на антички диск?
Само csgo игра.
И да почне да игра други игри, тие што му се приоритет ќе му бидат на SSD, а другите на хард диск.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Уште нешто.
За тој лаптоп, има ли везе каде ќе го ставам SSD - то?

Сега планот ми е на местото на стариот хард диск да заврши SSD-то, а на местото на CD читачот, кој што ќе биде заменет со HDD/SSD Caddy, да биде хард дискот.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.128
Поени од реакции
548
има везе ама со овој распоред што го напиша погоре...таман е
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Човече. Денес му го средив лаптопот, и лудило.
Никакви проблеми, ништо.
Инсталација на Windows за неполни 15 минути, дури можам да кажам дека за апдејти чекав повеќе :D, ама тоа е Microsoft...
Инаку да SSD - то партали прави, му го наштелував со соодветната програма, и лета.
(у линкови ги стаив оти пРикАчЕнИоТ пОдАтОк Е пРеГоЛеМ)
Ајде здравје, може и јас вакво ама m.2 250 GB или 512 ќе земам (имам m.2 слот на матичната), а Kingstonot ќе го вметнам у стариот лаптоп да му го продужам животот.

Инаку за Lenovo B590 колкав Caddy ќе треба да земам?
И каде ќе ме кошта да сменам тастатура најевтино? Прашање е само за 1 копче, ама од Леново Македонија, и од други продавници ми кажаа дека цела тастатура ќе требало да се смени?
Батерија вреди ли да менувам? Оти вака дали едвај пола саат држи? Купен е лаптопот во 2013 - та и планирам за на факс да го користам, мислам за општи работи дека ќе ми врши работа, а и сега со SSD - то ќе има разлика сигурно. Да не зборам тоа што има 12GB DDR3 рам меморија, и опција за надоградба до 32GB, because why not.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Човече. Денес му го средив лаптопот, и лудило.
Никакви проблеми, ништо.
Инсталација на Windows за неполни 15 минути, дури можам да кажам дека за апдејти чекав повеќе :D, ама тоа е Microsoft...
Инаку да SSD - то партали прави, му го наштелував со соодветната програма, и лета.
(у линкови ги стаив оти пРикАчЕнИоТ пОдАтОк Е пРеГоЛеМ)
Ајде здравје, може и јас вакво ама m.2 250 GB или 512 ќе земам (имам m.2 слот на матичната), а Kingstonot ќе го вметнам у стариот лаптоп да му го продужам животот.

Инаку за Lenovo B590 колкав Caddy ќе треба да земам?
И каде ќе ме кошта да сменам тастатура најевтино? Прашање е само за 1 копче, ама од Леново Македонија, и од други продавници ми кажаа дека цела тастатура ќе требало да се смени?
Батерија вреди ли да менувам? Оти вака дали едвај пола саат држи? Купен е лаптопот во 2013 - та и планирам за на факс да го користам, мислам за општи работи дека ќе ми врши работа, а и сега со SSD - то ќе има разлика сигурно. Да не зборам тоа што има 12GB DDR3 рам меморија, и опција за надоградба до 32GB, because why not.
SSD-то го живнува секој компјутер -тоа е докажана работа :).
За B590-ката ти треба 12,7мм кеди
https://www.anhoch.com/product/37727/ssdhdd-caddy-for-notebook-odd-slot-127mm
Тастатура види на алиекспрес или од некој растурен компјутер по огласи. За промена сигурно знаеш еден флет е само во прашање.
Батерија нормално е за компјутер од 2013 (па и добро издржала), ако се разбираш да ја расклопиш батеријата, леткумот во рака и да смениш 6 келии (јас така си ги репарирам), ако не пак алиекспрес.
За факс ќе ти врши работа без проблем, игриците му се проблем..така да без грижа.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Има некој користено Хепи картица од Нептун?

Што е дилот со нејзе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom