Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
29 март 2013
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.332
Дали користиш ладилник под лаптопот?
Ако одговорот е не, многу лаптопи и во иднина ќе ти се расипуваат.

Sent from my Redmi
Да користам, но разликата во температура е 3-4 степени, ништо драстично.

Го користам на баланс мод и никогаш не сум достигнал температура над 90, во просек 80 (за која што читам дека е релативно безбедна температура за овој вид на графичка).
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ладилник под лаптопот........:rolleyes:
Основната работа е друга..да не се легнува лаптопот врз ќебе, текстил и на тој начин буквално да се гуши. Не за џабе има гумици на кој е издигнат, таа е фабрички пропишана висина за циркулација односно усис на воздух. Гејминг сериите на лаптопите се средени со добро ладење, полни се со бакар, затоа и тежат толку.
Автоматски споено мислење:

Да користам, но разликата во температура е 3-4 степени, ништо драстично.

Го користам на баланс мод и никогаш не сум достигнал температура над 90, во просек 80 (за која што читам дека е релативно безбедна температура за овој вид на графичка).
Симни бенчмаркови за графика пр. 3DMark нека го извози цел и види дали ќе пукне сликата (како што ти пукнала во играта), исфорсирај го малку повеќе 3-4 пати еден по друг пушти му ги. Тоа би го направиле и во сервис, па после може давање дијагноза, а не одма готово графичката отишла.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.332
Симни бенчмаркови за графика пр. 3DMark нека го извози цел и види дали ќе пукне сликата (како што ти пукнала во играта), исфорсирај го малку повеќе 3-4 пати еден по друг пушти му ги. Тоа би го направиле и во сервис, па после може давање дијагноза, а не одма готово графичката отишла.
Откога ја исклучив играта го приметив, за време на гејминг апсолутно никакво краширање или било каква дисторзија...
Фпс паѓа на моменти до 45 али мислам дека тоа нема допирна точка со проблемов.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Може и кабелот внатре да е приклештен ама тоа ептен ретко се случува.

Sent from my Redmi
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
графиката е, прашање на време е кога ќе рикне скроз
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.332
Дали постои веројатност да е во ова проблемот?

Captureggmmmmm.PNG 666.PNG

За обичен browsing и такви работи користев Optimal power, а конкретно за гејминг максимум перформанс.

Малку истражував и прочитав дека клок спидот кој е различен во двата модови на работа би можел да предизвикува вакви работи.
Не сум баш добар со овие работи, има ли веројатност?

....
Бајдвеј направив неколку бенчмарк тестсови, се беше ок.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дали постои веројатност да е во ова проблемот?

Прегледај го приврзокот 243200Прегледај го приврзокот 243201

За обичен browsing и такви работи користев Optimal power, а конкретно за гејминг максимум перформанс.

Малку истражував и прочитав дека клок спидот кој е различен во двата модови на работа би можел да предизвикува вакви работи.
Не сум баш добар со овие работи, има ли веројатност?

....
Бајдвеј направив неколку бенчмарк тестсови, се беше ок.
Јас би ги избришал драјверите и би ги инсталирал од ново, стави ја на дифолт сетингс откако ќе ги преинсталираш и види дали ќе имаш пак мака.
Ако пак прави проблем тестирај го до која температура оди, да не е случајно поради греење, ако грее оди да ти го исчистат и да ти сменат термална паста ако има потреба (само во сервисот кој е овластен за него ако ти е под гаранција, да не не ти ја признаваат гаранцијата). Ако е заебана графичката и ти е под гаранција ќе мора да ти ја сменат тие.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.332
Јас би ги избришал драјверите и би ги инсталирал од ново, стави ја на дифолт сетингс откако ќе ги преинсталираш и види дали ќе имаш пак мака.
Ако пак прави проблем тестирај го до која температура оди, да не е случајно поради греење, ако грее оди да ти го исчистат и да ти сменат термална паста ако има потреба (само во сервисот кој е овластен за него ако ти е под гаранција, да не не ти ја признаваат гаранцијата). Ако е заебана графичката и ти е под гаранција ќе мора да ти ја сменат тие.
Тоа со драјверите очигледно ќе морам да го направам.

А кога сме кај температурата...
Уште од прв ден CPU-то достигнуваше плафонски цифри (95+) на максимум перформанс во power mode, па затоа го направив на баланс, а исто така направив некои промени во additional power settings
Capture3.PNG
Ја намалив енергијата на процесорот од 100 на 90% што покажа задоволителни резултати.
Температурата на графичката на фул лоад во просек се движи околу 75, процесорот со неколку степени пониско, што не е некоја температура па да се сомневам дека ми прави throttling.

Но еве веќе два дена отакако во nvidia ја свичнав графичката од оптимал на максимум перформанс немам приметено никакви артефакти, а играм 2-3 часа непрекинато на фул лоад - ништо.
Претходно на оптимал графичката работеше со некои 500-600MHz, а сега на максимум нонстоп е на 1400. Работи од старт и на низок load од 5% со малку поголема температура али тоа е тоа.

А и малку чудна целава ситуација, не се појавуваат артефакти во гејминг, туку во обично пребарување и работа во Windows...
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Вака сега, имам еден проблем со ПЦто..Го исклучувам компјутерот, windows-от се исклучува, а кулерите и напојувањето уште работат. Се исклучуваат само од кога ќе го тргнам кабелот од напојувањето, или на дугмето од назад што е што се исклучува целосно струјата во компјутерот. После го ставам пак кабелот, и пак почнуваат да вртат кулерите од матичната и од напојувањето.

Што може да е проблемот?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Тоа со драјверите очигледно ќе морам да го направам.

А кога сме кај температурата...
Уште од прв ден CPU-то достигнуваше плафонски цифри (95+) на максимум перформанс во power mode, па затоа го направив на баланс, а исто така направив некои промени во additional power settings
Прегледај го приврзокот 243669
Ја намалив енергијата на процесорот од 100 на 90% што покажа задоволителни резултати.
Температурата на графичката на фул лоад во просек се движи околу 75, процесорот со неколку степени пониско, што не е некоја температура па да се сомневам дека ми прави throttling.

Но еве веќе два дена отакако во nvidia ја свичнав графичката од оптимал на максимум перформанс немам приметено никакви артефакти, а играм 2-3 часа непрекинато на фул лоад - ништо.
Претходно на оптимал графичката работеше со некои 500-600MHz, а сега на максимум нонстоп е на 1400. Работи од старт и на низок load од 5% со малку поголема температура али тоа е тоа.

А и малку чудна целава ситуација, не се појавуваат артефакти во гејминг, туку во обично пребарување и работа во Windows...
Која е конфигурацијата на лаптопов?
Каков диск имаш?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Вака сега, имам еден проблем со ПЦто..Го исклучувам компјутерот, windows-от се исклучува, а кулерите и напојувањето уште работат. Се исклучуваат само од кога ќе го тргнам кабелот од напојувањето, или на дугмето од назад што е што се исклучува целосно струјата во компјутерот. После го ставам пак кабелот, и пак почнуваат да вртат кулерите од матичната и од напојувањето.

Што може да е проблемот?
Последен пат кога се соочив со ваков проблем не знаев да го решам.
Подоцна ми јавија дека го решиле проблемот, со чистење на куќиштето.
Сеуште некако не ми е за верување но, пробај.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Вака сега, имам еден проблем со ПЦто..Го исклучувам компјутерот, windows-от се исклучува, а кулерите и напојувањето уште работат. Се исклучуваат само од кога ќе го тргнам кабелот од напојувањето, или на дугмето од назад што е што се исклучува целосно струјата во компјутерот. После го ставам пак кабелот, и пак почнуваат да вртат кулерите од матичната и од напојувањето.

Што може да е проблемот?
И јас еднаш имав таков проблем со претходната конфигурација
Пробај рачна команда, но не верувам дека ќе има разлика
Run -> %windir%\System32\shutdown.exe -s -f -t 00
Кај мене проблемот искочи дека се апдејтирал Intel Management Engine Interface драјверот, го симнав и инсталирав постариот драјвер и после се беше ОК

ПС Кај мене не вртеа кулерите откако ќе го вратев кабелот :) да не е нешто со напојувањето..не знам..пробај и со друго ПСУ.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom