Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
18 јуни 2008
Мислења
96
Поени од реакции
49
Здраво,

Како да се поврзе ТВ со лаптоп? Значи екранот од ТВ да го гледам на лаптоп.
(не барам екранот од лаптоп на ТВ)

Фала.
Тешко изводливо. Која ти е крајната цел, да гледаш ТВ на лаптоп от или?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2008
Мислења
553
Поени од реакции
179
Тешко изводливо. Која ти е крајната цел, да гледаш ТВ на лаптоп от или?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Ми треба преку screen recorder или сл. да снимам нешто од ТВ што го имам зачувано на ресиверот од телекомуникацискиот оператор. Заради заштита на авторски права од страна на операторот е исклучена опцијата за снимање на USB.
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
96
Поени од реакции
49
Ми треба преку screen recorder или сл. да снимам нешто од ТВ што го имам зачувано на ресиверот од телекомуникацискиот оператор. Заради заштита на авторски права од страна на операторот е исклучена опцијата за снимање на USB.
Интересно, и тешко изводливо. И да имаш видео влез во комп пак не ќе можеш пошто сигналот е кодиран. Има начини гарант али пак ќе ти треба екстра опрема. Најбезболен начин добра камера, статив и тишина во просторијата и така да снимиш.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2008
Мислења
553
Поени од реакции
179
Интересно, и тешко изводливо. И да имаш видео влез во комп пак не ќе можеш пошто сигналот е кодиран. Има начини гарант али пак ќе ти треба екстра опрема. Најбезболен начин добра камера, статив и тишина во просторијата и така да снимиш.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
На крај така и направив :)
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.810
Поени од реакции
2.104
Ми се појави проблем кај компјутерот. Почна повремено при вклучување да го подига системот, без да го вклучи мониторот. Додека не ја извадам графичката карта, колку и да го рестартирам, мониторот не вклучува. Вчера дополнително ја изгуби црвената боја. Ја сменив графичката (GeForce 7300 мислам дека е) со друга (GeForce 9500 GT). Цел ден работеше добро. Утринава повторно истиот проблем, мониторот не вклучува. Со вадење и враќање на графичката се вклучи, ама покажува некои цртички на мониторот. Двапати рестартиран, иста ситуација. Решение (монитор, кабел, графичка, матична)? Проблем.png
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
260
Поени од реакции
892
Ми се појави проблем кај компјутерот. Почна повремено при вклучување да го подига системот, без да го вклучи мониторот. Додека не ја извадам графичката карта, колку и да го рестартирам, мониторот не вклучува. Вчера дополнително ја изгуби црвената боја. Ја сменив графичката (GeForce 7300 мислам дека е) со друга (GeForce 9500 GT). Цел ден работеше добро. Утринава повторно истиот проблем, мониторот не вклучува. Со вадење и враќање на графичката се вклучи, ама покажува некои цртички на мониторот. Двапати рестартиран, иста ситуација. Решение (монитор, кабел, графичка, матична)?Прегледај го приврзокот 240939
Сомнително штом со две графички го прави истото. Исчисти го убаво слотот да не има прашина. Грешка (бипови -еден па три кратки) не дава при подигање кога не вклучува монитор?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.634
Поени од реакции
10.760
Ми се појави проблем кај компјутерот. Почна повремено при вклучување да го подига системот, без да го вклучи мониторот. Додека не ја извадам графичката карта, колку и да го рестартирам, мониторот не вклучува. Вчера дополнително ја изгуби црвената боја. Ја сменив графичката (GeForce 7300 мислам дека е) со друга (GeForce 9500 GT). Цел ден работеше добро. Утринава повторно истиот проблем, мониторот не вклучува. Со вадење и враќање на графичката се вклучи, ама покажува некои цртички на мониторот. Двапати рестартиран, иста ситуација. Решение (монитор, кабел, графичка, матична)?Прегледај го приврзокот 240939
пробај со друг кабел, ако и кабелот не го реши проблемот најверојатно е плочата нешто
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.810
Поени од реакции
2.104
Сомнително штом со две графички го прави истото. Исчисти го убаво слотот да не има прашина. Грешка (бипови -еден па три кратки) не дава при подигање кога не вклучува монитор?
Ако ги даде биповите, системот не подига. Најчесто си подига нормално, на крај се слуша звукот за добредојде, имам камера која вклучува со подигање на системот, таа снима.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
260
Поени од реакции
892
Ако ги даде биповите, системот не подига. Најчесто си подига нормално, на крај се слуша звукот за добредојде, имам камера која вклучува со подигање на системот, таа снима.
Добро е што ги дава биповите правилно, значи плочата правилно детектира проблем во графика. Да не е "марфи" работата па двете графички да се на крај? Ако можеш да стигнеш до трета пробај со неа. Издувај го убаво слотот за графичка. Ако и покрај се продолжува со ист проблем, можно е плочата да има проблем со северен мост негде (процесор, рам, графика). Не би рекол дека проблемот е во периферни единици (монитор, кабли).
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
278
Поени од реакции
98
Колку би чинел половен процесор било која верзија на i5 седма генерација?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.608
Поени од реакции
17.570
Фала многу за одговорот!:) Навистина ми помогна.(y) Ако може само уште за i7-7700 од прилика колку би чинел?:D
Зошто прашуваш?
Ич не вредат Интел кога имаш Ryzen 2600.
 
На врв Bottom