Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
10 февруари 2022
Мислења
13
Поени од реакции
0
Не бидејки кошта повеќе 500 евра а има опрема како најевтините 26 ки од 200 евра.Проблемот е што купуваш точак во период кога не се купува бидејки цените се околу 30% повисоки од оние реалните.Најповолен период е крај на Јануари и Февруари кога се чистат залихите и важат новогодишните попусти.Еве ќе ти кажам со какви делови да бараш 29ка.Амортизерот обавезно да се заклучува бидејки сакаш да се качуваш на Водно и ќе бараш модел на Suntour XCT или поскап XCM бидејки XCE не се заклучува.Кочниците да бидат хидраулични а не механички и во избор имаш поевтини Tektro и поскапи Шимано.Предниот погон да биде со 2 или 3 запчаника од кои најмалиот да има 22 заба додека задната касета да има 9 од кои најголемиот 32 или 34 заба за да немаш проблем околу искачување на делот од 2км после детското на Воднo до врв.Менувачите и шифтерите обично се од класата на Altus,Acera или Deore но и да се во таа класа си вршат работа.За нов разгледај го моделот Polar Mirage Pro 29 кој наместо 3 x 8 има 3 x 9 и е на попуст од 32200 денари:
29" bi odgovaral za okolu 170cm visina?
 
Член од
10 февруари 2022
Мислења
13
Поени од реакции
0
29 ка ти е големина на тркало а за твојата висина ќе бараш М.
da, toa vidov deka bi mi trebalo M golemina na ramka, ama citav deka za mojata visina podobro e 27.5", pa zatoa mislam 29 da ne mi se pregolemi, ili nema vrska?

Inaku nisto, Bikecenter go nemaat veke ovoj model :/
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
da, toa vidov deka bi mi trebalo M golemina na ramka, ama citav deka za mojata visina podobro e 27.5", pa zatoa mislam 29 da ne mi se pregolemi, ili nema vrska?

Inaku nisto, Bikecenter go nemaat veke ovoj model :/
Ако планираш да се ограничиш да возиш само низ град,на кеј,Водно,Козјак,Велешко и слични до 100км можеш и 27.5 да земеш додека 29ка е поудобен за долги целодневни тури ради поголемото тркало значи како разлика помеѓу кола и џип најпросто кажано.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
da, toa vidov deka bi mi trebalo M golemina na ramka, ama citav deka za mojata visina podobro e 27.5", pa zatoa mislam 29 da ne mi se pregolemi, ili nema vrska?

Inaku nisto, Bikecenter go nemaat veke ovoj model :/
Имаш 3 опции за нов во тој ценовен ранг.Оди во Bikemarket карши фонтаната во парк да видиш дали го имаат истиот модел на Polar.Останатите 2 опции ти се грчки Ideal и полски Kross во velosiped.mk кај Алфамобил пред клинички на раскрсницата:
 
Член од
10 февруари 2022
Мислења
13
Поени од реакции
0
Имаш 3 опции за нов во тој ценовен ранг.Оди во Bikemarket карши фонтаната во парк да видиш дали го имаат истиот модел на Polar.Останатите 2 опции ти се грчки Ideal и полски Kross во velosiped.mk кај Алфамобил пред клинички на раскрсницата:
Fala ti mnogu. A eventualno ako go zgolemam budzetot primer do okolu 40 iljadi?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
Fala ti mnogu. A eventualno ako go zgolemam budzetot primer do okolu 40 iljadi?
Ти кажав за твоите потреби доволни се тие 32000,33000 денари доколку опремата ја сочинуваат деловите што ги наведов додека поскапите се исклучиво за качување на јаки угорници над 20% и не се за асфалт.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Koj e podobar od ovie, bi se vozel na kej i do Vodno. Screenshot_2022-04-17-18-08-06-743_com.android.chrome.jpg

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 
Член од
10 февруари 2022
Мислења
13
Поени од реакции
0
Не бидејки кошта повеќе 500 евра а има опрема како најевтините 26 ки од 200 евра.Проблемот е што купуваш точак во период кога не се купува бидејки цените се околу 30% повисоки од оние реалните.Најповолен период е крај на Јануари и Февруари кога се чистат залихите и важат новогодишните попусти.Еве ќе ти кажам со какви делови да бараш 29ка.Амортизерот обавезно да се заклучува бидејки сакаш да се качуваш на Водно и ќе бараш модел на Suntour XCT или поскап XCM бидејки XCE не се заклучува.Кочниците да бидат хидраулични а не механички и во избор имаш поевтини Tektro и поскапи Шимано.Предниот погон да биде со 2 или 3 запчаника од кои најмалиот да има 22 заба додека задната касета да има 9 од кои најголемиот 32 или 34 заба за да немаш проблем околу искачување на делот од 2км после детското на Воднo до врв.Менувачите и шифтерите обично се од класата на Altus,Acera или Deore но и да се во таа класа си вршат работа.За нов разгледај го моделот Polar Mirage Pro 29 кој наместо 3 x 8 има 3 x 9 и е на попуст од 32200 денари:
Ovoj mi izgleda kako da gi ispolnuva ovie raboti sto gi nabroja - https://velosiped.mk/produkt/ideal-prorider-29-bk-rd-y22/ ?

Predniot pogon kolku sto sfativ e 22 i 36 zaba, a nazad 11-13-15-17-20-23-26-34T

Edinstveno za amortizerot ne sum siguren ama pisuva deka ima mechanical lock?
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
Ovoj mi izgleda kako da gi ispolnuva ovie raboti sto gi nabroja - https://velosiped.mk/produkt/ideal-prorider-29-bk-rd-y22/ ?

Predniot pogon kolku sto sfativ e 22 i 36 zaba, a nazad 11-13-15-17-20-23-26-34T

Edinstveno za amortizerot ne sum siguren ama pisuva deka ima mechanical lock?
Да тоа е тоа.Само провери ја рамката дали е права како што му објаснив на еден член на форумов,значи двете тркала мора да бидат точно едно позади друго односно предното да не бега лево или десно од центарот на горната и долната шипка од рамката.Ако и малку бега не го зимај и барај друг примерок.
 
Член од
10 февруари 2022
Мислења
13
Поени од реакции
0
Да тоа е тоа.Само провери ја рамката дали е права како што му објаснив на еден член на форумов,значи двете тркала мора да бидат точно едно позади друго односно предното да не бега лево или десно од центарот на горната и долната шипка од рамката.Ако и малку бега не го зимај и барај друг примерок.
Fala ti mnogu! Cesto se slucuva da ne e prava ramkata? Deka sakav da go naracam da mi go dostavat...
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
Fala ti mnogu! Cesto se slucuva da ne e prava ramkata? Deka sakav da go naracam da mi go dostavat...
Кога си возел точак а имало пред тебе друг на растојание од околу 5 до 10 метра дали си приметил кога тој вози со исправен волан во многу случаеви тркалата не се едно поџади друго?Таков точак ако пробаш да го ставиш измеѓу две паралелно поставени даски а простор да има точно колку што е ширината на гумите само задното ќе влезе додека предното нема.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
13
Поени од реакции
2
Superior и Bergamont велосипеди држат некаде кај нас?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
Superior и Bergamont велосипеди држат некаде кај нас?
Колку што сум информиран нема. На времето во 90 те Superior увезуваше Вучко но сега само носи бугарски брендови.А зошто баш прашуваш за тие 2 фирми?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Mislenje za Polar, ne se razbiram ama kako sto gledam so tie karakteristiki drugite se nad 500e


Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom