Помош околу проблем со дигиталниот апарат!

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Иам Оlympus дигитална камера и си купив картица од 512мб. Направив 100 слики и одеднаш ми пишува дека и треба формат и не ги пушта сликите. Ако напраам формат треба да се избришат сликите?
Има некој идеја како да ми помогне да ги спасам сликите некако?
Фала однапред
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Мене на мојата картица од 512МБ ми пишуваше дека треба да се форматира кога ја ставив во апаратот и не ги покажуваше податоците. Ја ставив во мобилен и ми пишуваше дека картичката била заштитена со пасворд. Инаку картичката на ниедно друго место не ја читаше освен на мобилниот. Одпосле ми текна дека еднаш си играв со картичката и сум и ставил пасворд.
Ако имаш пробај на некој мобилен (најдобро нокиа што има симбиан). И ако не го знаеш пасвордот ке бараме програми да ти ја отклучиме.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Ne te svakam. Mene nigde ne me prasuva za password kako da gi izvadam slikite. Na mobilen?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ај на мсн ке се разбереме.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Доколку имаш или пак ако можеш да најдеш некој усб мемориски читач на картички пробај стави ја во него картичката и види дали ќе ти ги чита сликите на компјутер.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Му дадов и таков програм и тоа му го кажав како единствена опција. Рече дека ќе најде Card Reader и ќе го направи тоа. Лошо е што картичката е XD формат. Да беше MMC или SD ќе можеше преку мобилен да ја заврши работата.
 
Член од
24 јули 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
aj koga veke ja otvorivte temata: dali nekoj znae serviser za sony digitalni aparati? pri pad mu se zaglavi lekata na aparatot. softverot kompletno si funkcionira (mozat da se prefrlat slikite na komjuter i obratno) samo sto ne moze da se otvori/zatvori lekata sto znaci ne moze ni da se slika poveke so nego. dali nekoj znae dali uopste moze da se popravi ili popametno e da si kupam nov?
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
tilt напиша:
aj koga veke ja otvorivte temata: dali nekoj znae serviser za sony digitalni aparati? pri pad mu se zaglavi lekata na aparatot. softverot kompletno si funkcionira (mozat da se prefrlat slikite na komjuter i obratno) samo sto ne moze da se otvori/zatvori lekata sto znaci ne moze ni da se slika poveke so nego. dali nekoj znae dali uopste moze da se popravi ili popametno e da si kupam nov?
Порано беа Видео Дата ама незнам дали постојат уште. Пробај да го однесеш таму кај што си го купил може они можат да ти помогнат. Исто така доколку ја чуваш сеуште гаранцијата може да видиш на нејзе кој е овластен сервисер.
 
Член од
24 јули 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
vardarce напиша:
Порано беа Видео Дата ама незнам дали постојат уште. Пробај да го однесеш таму кај што си го купил може они можат да ти помогнат. Исто така доколку ја чуваш сеуште гаранцијата може да видиш на нејзе кој е овластен сервисер.
Problemot e sto ne e kupen od mk. Plus i garancijata e istecena. Imas li informacija kaj se naogaa ovie Video Data?
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Видео Дата порано беа спроти зоолошката одма на раскрсницата ама сега не се таму. Затоа ти реков незнам дали и постојат може да се затворени комплет.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
vardarce напиша:
Видео Дата порано беа спроти зоолошката одма на раскрсницата ама сега не се таму. Затоа ти реков незнам дали и постојат може да се затворени комплет.
Уште постојат видео дата само сега да не се сервисери само за мобилни или само за брендот самсунг, зошто татко ми таму го даде на поправка мобилниот (стаклото од дисплејот му беше пукнато)
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Еве ти некои постари информации што ги имам од тие Сони каталозите, колку сега од нив сеуште важат ќе треба да провериш.

-Увозник и Дистрибутер на Сони за Македонија

ПАН-ЕВРОПА
ул. Максим Горки бр. 20
Скопје

Сони Преставништво Скопје
ул. Даме Груев бр. 16/1/1
ДТЦ Палома Бјанка


-Овластен сервисери на Сони во Скопје

Сони Сервисен Центар
бул. Франклин Рузвелт бр. 72

Видео Дата
бул. АВНОЈ бр. 74/6


Не ги пишав телефоните оти се стари броеви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom