Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
-Илијада е најпознатата епопеја во старогрчката литература.Во Илијадата можеме да ја согледаме 9 година од Тројанската војна.Главни јунаци се Ахил и Хектор.
-Ахил е најубав и најсилен јунак од сите грчки јунаци и војници.Без него Грците не можат да ја добијат војната.Ахил е добар човек и пријател.Неговиот надворешен лик ни е прикажан како силен човек со големи мускули и вештина со мечот и штитот.Ахил е водачот на Мирмидонците, јунакот околу кого се групирани сите поважни настани во „Илијада“.Ахил го напуштил кампот на грците и ја напуштил војната бидејќи бил разочаран зошто Армагеон морал да ја врати Хрисеида на богот Аполон,но во спротивно Армагеон ја земал убавата заробеничка на Ахил Бриесида.На Ахил најдобриот другар и брат е Партокло.Партокло е силен,но не посилен од Ахил.Случајно партокло ќе биде убиен од страна на Хектор.Тогаш Хомер ни го прикажува враќањето на Ахил во борба заедно со неговата одмаздничка душа.Желбата за одмазда на Партокло била поголема од се за Ахил.Тој се враќа во борба да го убие Хектор и да ја запали Троја.
Хектор е принц на Троја.Хектор е исто така силен и голем јунак како Ахил,кој имал осет за љубов,братсво и пријателство.Хектор во Илијадата ни е опишан како добар маж на Андромаха,голем јунак на Троја и добар брат на Парис.
Хектор е лут на својот брат бидејќи наместо да се бори против Грците тој седи во дворецот во Троја со својата жена Елена.За разлика од Ахил,Хектор се бори за одбрана на својата татковина,а Ахил за одмаздата.Хектор го убива Партокло и тогаш тој сваќа дека Ахил ќе се одмаздува.Во Илијадата Хектор не ни е опишан силен како Ахил па затоа смрта на Хектор завршува пред ѕидините на Троја,убиен од Ахил.
-Од оваа споредба можеме да дадеме заклучок дека љубовта кон татковината не ни дава толку голема сила колку што ни дава љубовта да го одмаздиме нашиот брат или пријател.


****ДА НАПОМЕНАМ**** Ако нешто не чини критикувајте ме но и поправете ме,а не само да викате не е убаво не е убаво а ништо не коментирате....Балгодарам
После точка ставај спејс па голема буква од новата реченица. :)
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
-Илијада е најпознатата епопеја во старогрчката литература.Во Илијадата можеме да ја согледаме 9 година од Тројанската војна.Главни јунаци се Ахил и Хектор.
-Ахил е најубав и најсилен јунак од сите грчки јунаци и војници.Без него Грците не можат да ја добијат војната.Ахил е добар човек и пријател.Неговиот надворешен лик ни е прикажан како силен човек со големи мускули и вештина со мечот и штитот.Ахил е водачот на Мирмидонците, јунакот околу кого се групирани сите поважни настани во „Илијада“.Ахил го напуштил кампот на грците и ја напуштил војната бидејќи бил разочаран зошто Армагеон морал да ја врати Хрисеида на богот Аполон,но во спротивно Армагеон ја земал убавата заробеничка на Ахил Бриесида.На Ахил најдобриот другар и брат е Партокло.Партокло е силен,но не посилен од Ахил.Случајно партокло ќе биде убиен од страна на Хектор.Тогаш Хомер ни го прикажува враќањето на Ахил во борба заедно со неговата одмаздничка душа.Желбата за одмазда на Партокло била поголема од се за Ахил.Тој се враќа во борба да го убие Хектор и да ја запали Троја.
Хектор е принц на Троја.Хектор е исто така силен и голем јунак како Ахил,кој имал осет за љубов,братсво и пријателство.Хектор во Илијадата ни е опишан како добар маж на Андромаха,голем јунак на Троја и добар брат на Парис.
Хектор е лут на својот брат бидејќи наместо да се бори против Грците тој седи во дворецот во Троја со својата жена Елена.За разлика од Ахил,Хектор се бори за одбрана на својата татковина,а Ахил за одмаздата.Хектор го убива Партокло и тогаш тој сваќа дека Ахил ќе се одмаздува.Во Илијадата Хектор не ни е опишан силен како Ахил па затоа смрта на Хектор завршува пред ѕидините на Троја,убиен од Ахил.
-Од оваа споредба можеме да дадеме заклучок дека љубовта кон татковината не ни дава толку голема сила колку што ни дава љубовта да го одмаздиме нашиот брат или пријател.


****ДА НАПОМЕНАМ**** Ако нешто не чини критикувајте ме но и поправете ме,а не само да викате не е убаво не е убаво а ништо не коментирате....Балгодарам
Premnogu imas nafrlano fakti moras da koristis poveke epiteti prosiruvaj gi malce recenicite mn ti se kratki ( pr. Boldot), Inace konceptot e dobar ne e losh, i ova bi bilo za 2ka da bi bila kaj mojata profesorka sto mi bese :0
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
-Илијада е најпознатата епопеја во старогрчката литература.Во Илијадата можеме да ја согледаме 9 година од Тројанската војна.Главни јунаци се Ахил и Хектор.
-Ахил е најубав и најсилен јунак од сите грчки јунаци и војници.Без него Грците не можат да ја добијат војната.Ахил е добар човек и пријател.Неговиот надворешен лик ни е прикажан како силен човек со големи мускули и вештина со мечот и штитот.Ахил е водачот на Мирмидонците, јунакот околу кого се групирани сите поважни настани во „Илијада“.Ахил го напуштил кампот на грците и ја напуштил војната бидејќи бил разочаран зошто Армагеон морал да ја врати Хрисеида на богот Аполон,но во спротивно Армагеон ја земал убавата заробеничка на Ахил Бриесида.На Ахил најдобриот другар и брат е Партокло.Партокло е силен,но не посилен од Ахил.Случајно партокло ќе биде убиен од страна на Хектор.Тогаш Хомер ни го прикажува враќањето на Ахил во борба заедно со неговата одмаздничка душа.Желбата за одмазда на Партокло била поголема од се за Ахил.Тој се враќа во борба да го убие Хектор и да ја запали Троја.
Хектор е принц на Троја.Хектор е исто така силен и голем јунак како Ахил,кој имал осет за љубов,братсво и пријателство.Хектор во Илијадата ни е опишан како добар маж на Андромаха,голем јунак на Троја и добар брат на Парис.
Хектор е лут на својот брат бидејќи наместо да се бори против Грците тој седи во дворецот во Троја со својата жена Елена.За разлика од Ахил,Хектор се бори за одбрана на својата татковина,а Ахил за одмаздата.Хектор го убива Партокло и тогаш тој сваќа дека Ахил ќе се одмаздува.Во Илијадата Хектор не ни е опишан силен како Ахил па затоа смрта на Хектор завршува пред ѕидините на Троја,убиен од Ахил.
-Од оваа споредба можеме да дадеме заклучок дека љубовта кон татковината не ни дава толку голема сила колку што ни дава љубовта да го одмаздиме нашиот брат или пријател.


****ДА НАПОМЕНАМ**** Ако нешто не чини критикувајте ме но и поправете ме,а не само да викате не е убаво не е убаво а ништо не коментирате....Балгодарам
Друже без навреда ама ако си во средно ова е за единица.(Секако може и 3-ка да стави не се како мене строги професорите)
Немаш никаков пристап и лошо ти се поврзани параграфите т.е вовед->разработка(главен дел)->заклучок се што имаш напишано е кратко прераскажување на на содржината.
Во воведниот дел пробај напиши подетално како дошло до војната и пробај да напишеш некој реченица за да биде сврзано со главниот дел.
Во главниот дел пробај помалку да прераскажуваш.
И немој одма да прескокаш делови на она што сакаш да го напишеш.
Пр. Ахил
Жал->Гнев->Одмазда

И на крај исто така пробај да го сврзеш главниот дел со заклучокот.

Ако си средно позади во книгата има напишано кратко што како.

Јас никогаш не сум имал некој талент за пишување ама барем онака школски секој треба да знае еден состав да сврзе.
Поздрав и со среќа
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
202
Поени од реакции
235
Критички осврт на Сид - Пјер Корнеј

Ако некој може / знае ,да ми помогне околу критичкиот осврт :) .
 
Член од
18 декември 2010
Мислења
15
Поени од реакции
4
ете и мене ме мачат составиве по македонски :(
доколку има некој нешто за темиве нека пише, однапред благодарам.
Аа темите се:
1.Машките ликови во Александар Македонски-Жан Расин
2.Тема на херојството и љубовта во трагедијата Сид-Пјер КОрнеј
3.Ликот на Тартиф-маска на лицемерен богомолец ---------Молиер
4.Басните на Лафонтен-слика на франц. општество од XVII век.

(повеќе ми треба за Александар и Лафонтен..) :)
 
Член од
26 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
dali nekoj ja ima procitano knigata na petre m andreevski nebeska temjanovna ako ja ima neka prati kratka sodrzina i nekoi citati itno e
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Голема вода,длабока вода? :eek:
Слушнал некој за некое вакво дело...знам од Живко Чинго се,ама првпат слушам
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Голема вода,длабока вода? :eek:
Слушнал некој за некое вакво дело...знам од Живко Чинго се,ама првпат слушам
Да, се зборува за дом за воени сирачиња каде децата се воспитувани во духот на социјализмот и се малтретирани. Последната писмена ми беше за Големата вода, што поточно ти треба?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Поточно ?? таа будалата у школо ме замара да и ја раскажам цела книга,да и кажам за авторот,што сакал да каже авторот и што кажал:facepalm:
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Ми треба нешто за ова :
1. „ Печалбарството и проклетството на парите се вечна тема “
( да ги сврзува „Печалбари“ и „ Парите се отепувачка“ )
2. „Рациновата потрага по Бели мугри“
3. „ Анализа на ликот на Чорбаџи Теодос “
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Некоја тема за писмена од лектирата Пиреј?
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Поточно ?? таа будалата у школо ме замара да и ја раскажам цела книга,да и кажам за авторот,што сакал да каже авторот и што кажал:facepalm:
Ам ак не пробај отвори учебник :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom