Помош и совети

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
4.679
Имам телевизор со Android и гледам на Play store има апликација Steam Link. Со таа апликација единствено што знам е дека може да се играат игрите од компјутер на Android па ме интересира подетално како сето тоа функционира. Дали со таа апликација ќе може да се играат игри симнати нелегално торент или е само исклучиво за платени игри од Steam ?

Moжеби глупо поставено прашање ама не сум некој што игра игри нити се разбирам нешто од игри а би сакал да го пробам сето ова.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
Дали знај некој од кај можи да ја симнам Resident Evil Outbreak File 2? Бидејчи Emuparadise и CoolROM (разбрав дека CoolROM пред неколку години го презеле други) не можи да се симни, дали има некоја друга страница за retro игри?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.426
Поени од реакции
11.269
Дечки немам искуство а искрено немам но разгледано добро. Ме интересира мислење дали има некоја разлика PS4 и PS4 во смисла перформанси освен 4К читам дека имало дупли процесор ако е вистина истото дали вреди разликата во цена затоа што гледам PS4 со Фифа 19 е 21.000 1ТВ и дали ќе можам онлајн да ја играм истата
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
Дали има порачувано физички копии од игри? И ако има од каде точно? Сакам за некој месесц да ја земам Cyberpunk 2077 Standard Edition, Doom Eternal (добро видов дека Doom ја нема за во Европа), Dying Light 2. Гледав на www.365games.co.uk има за Македонија, додека на www.amazon.co.uk (нормално, како и стално од амазон за Северџанија тешко), а пак на www.game.co.uk исто така нема за кај нас.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
31
Пред некој ден приметив дека на одредени игри и на ултра сетингс графиката е многу лоша,дали е проблемот до резолуцијата на мониторот ? 1024x768
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.608
Поени од реакции
17.564
Пред некој ден приметив дека на одредени игри и на ултра сетингс графиката е многу лоша,дали е проблемот до резолуцијата на мониторот ? 1024x768
Не да е проблем... човече, кои се тие игри што ги играш сега на ултра сетингс а имаш монитор што претпоставувам максимална резолуција која ја подржува е таа?
Купи си монитор не ме срамно глаголувај.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.396
Поени од реакции
5.501
Поздрав на сите, ако може да препорачате некоја gaming столица добра кај може да се земе тука кај нас у МК. (y)
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
631
Поени од реакции
1.024
Дечки,имам проблем во последно со лаптопот.Значи сум играл многу игри и никад не ми се дешавало вака.Ја пуштам играта и си тера се како што треба,во некој момент ќе почне да кочи околу 30 секунди и пак потоа си тера убаво.Истите игри порано сум ги терал без проблем.Пробав се на low ми е стаено али џабе.Некој со сличен проблем и решение?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.608
Поени од реакции
17.564
Дечки,имам проблем во последно со лаптопот.Значи сум играл многу игри и никад не ми се дешавало вака.Ја пуштам играта и си тера се како што треба,во некој момент ќе почне да кочи околу 30 секунди и пак потоа си тера убаво.Истите игри порано сум ги терал без проблем.Пробав се на low ми е стаено али џабе.Некој со сличен проблем и решение?
Изгаси се во позадина, стави најнов драјвер, кога последен пат ти е чистен лаптопот, да се смени паста/термални падови итн.
 

LP1519

Blut und Ehre
Член од
2 февруари 2012
Мислења
325
Поени од реакции
209
Много тој филозофија.. купи нов ортак :busi::D
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
631
Поени од реакции
1.024
Изгаси се во позадина, стави најнов драјвер, кога последен пат ти е чистен лаптопот, да се смени паста/термални падови итн.
Направив се и пак го имам истиот проблем.На Far cry 3 кога ќе ја уклучам си тера убаво со околу 50 fps и после 5 минути почнува да кочи односно некое време сецка и си продолжува како што треба.Пробав и на други игри слични како неа и пак истиот проблем.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.608
Поени од реакции
17.564
Направив се и пак го имам истиот проблем.На Far cry 3 кога ќе ја уклучам си тера убаво со околу 50 fps и после 5 минути почнува да кочи односно некое време сецка и си продолжува како што треба.Пробав и на други игри слични како неа и пак истиот проблем.
Што лаптоп имаш, процесор/графичка итн.
Провери за штетни програми со Malwarebytes и AdwCleaner, провери со HDTune/Hard Disk Sentinel дали имаш некои лоши сектори или друго на хард дискот, провери температури со HW Monitor.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
631
Поени од реакции
1.024
Што лаптоп имаш, процесор/графичка итн.
Провери за штетни програми со Malwarebytes и AdwCleaner, провери со HDTune/Hard Disk Sentinel дали имаш некои лоши сектори или друго на хард дискот, провери температури со HW Monitor.
Изгледа го најдов проблемот.Ми кочи само кога е на полнач лаптопот( а мене ми е стално поврзан зашто брзо се троши батеријата)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.608
Поени од реакции
17.564
Изгледа го најдов проблемот.Ми кочи само кога е на полнач лаптопот( а мене ми е стално поврзан зашто брзо се троши батеријата)
Види шо имаш у power plan.
Ако се вади батеријата пробај со извадена батерија а вклучен полнач дали ќе кочи.
 
На врв Bottom