Помош за проекти по филозофија и психологија

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Никогаш не разбрав што има тешко во тоа да седне човек и сам да си ја направи семинарската/трудот/есејот. Па добро бе луѓе, академски граѓани сте, утре треба да имате сериозни работи, да се занимавате со сериозни нешта. На работа кога ќе ви дадат задача на ваша одговорност, што ќе правите, други ќе ангажирате, наместо вие да бидете професионални?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Никогаш не разбрав што има тешко во тоа да седне човек и сам да си ја направи семинарската/трудот/есејот. Па добро бе луѓе, академски граѓани сте, утре треба да имате сериозни работи, да се занимавате сериозни нешта. На работа кога ќе ви дадат задача на ваша одговорност, што ќе правите, други ќе ангажирате, наместо вие да бидете професионални?
Ти не си разбрала колку е полесно некој друг да ја заврши работата за тебе;)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ти не си разбрала колку е полесно некој друг да ја заврши работата за тебе;)
Не е поентата во животот да се оди по линија на помал отпор. Штом човек се решил да запише факултет или воопшто да преземе било каква обврска, тоа значи дека истата треба самиот да ја изврши. Ај во средно училиште разбирам, ама сепак во случајов станува збор за академски граѓанин кој утре треба да учествува и придонесува во општеството во кое живее, затоа сум против вакви работи, максимално. Секој труд, секој есеј бил мое дело. И мене ме мрзело и некогаш сум се влечела, па се случувало да правам работи во 5 за 12, ама тоа било мое. Никогаш не сум малтретирала друг, ниту пак сум плаќала друг да ми ги завршува обврските, затоа што сепак сметам дека сите треба да имаат осет за одговорност.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Колеги психолози, некој да ми помогнеше околу материјал за ’’улогата на психологот во училиштето’’ и ’’психологот како истражувач’’, да се врти околу етиката на психологот така нешто. Гуглам од прееска но нема ништо, можеби погрешни ми се клучните зборови. Помош, некој? :)
 
Член од
6 ноември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
4
Ќе можете ли да ми кажете некој страни каде има нешто повеќе за Хегел, за проектна матура ми е потребно. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Правам проект филозофските размислувања во Византија:)Ако знае некој каде да извадам дополнителни инфорамции нека пише:)
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
11
Поени од реакции
0
Дали има некој семинарска или било каков материјал по Филозофија на некоја од следниве теми:
1. Теорија на природните права
2. Идеално право
3. Онтологија на правото
4. Правна аксеологија
5. Правна гносеологија
6. Правна логика
7. Правна херменевтика
8. Филозофско-правната мисла во античка Грција
9. Филозофско-правната мисла во стариот Рим
10. Постодернизмот како правец на филозофско-правната мисла
11. Егзистенцијализмот како филозофски правец на 20 век
12. Радикализмот како филозофско-правен правец
13. Влијанието на економизмот врз развојот на филозофско правната мисла
14. Филозофско-правен либерализам
15. Филозофско правната мисла во делата на Кант и Хегел
16. Филозофско правната мисла во делата на Томас Хобс и Бентам
17. Филозофско правната мисла во делата на Џон Лок и Монтескје
18. Филозофско правната мисла во делата на
19. Современата теорија за вродените природни права
20. Филозофско правната мисла во делата на Сократ, Платон и Аристотел
21. Обичај, морал, парво
22. Правдата во правната филозофија на Аристотел;
23. Чистата теорија на правото;
24. Правната филозофија на Радбрух;
25. Теоријата за внатрешна моралност на правото (Фулер)
26. Човекот, слободата и природните права како највисока правна вредност;
27. Правдата како правна вредност;
28. Вистината како правна вредност;
29. Осврт врз правно-филозофските проблеми на правната принуда и казната;
30. Основни закони (принципи) на исправното правно мислење;
31. Толкување на правните норми.
32. што, како, зошто (основниподатоциза општата и филозофијатанаправотоизапричинитезанивнатанесамоинтелектуална, тукуипрактичнарелевантност);
33. -општ ипосебенделнафилозофијатанаправото (причинизакласификација, структуранаопштиотдел, структуранапосебниотдел, посебниотделкакоприменетафилозофијанаправото);

 
Член од
19 декември 2012
Мислења
9
Поени од реакции
15
Правам проект филозофските размислувања во Византија:)Ако знае некој каде да извадам дополнителни инфорамции нека пише:)
Доколку сеуште ти треба:
Вера Георгиева - Византиска филозофија;
Вера Георгиева - Филозофија на исихазмот;
Татакис - Историја на византиската филозофија;
Лоски - Мистична теологија на црквата од исток;
А исто така има и издадени дела на македонски од виз. филозофи/монаси:
Свети Григориј Палама : Тријадите (во одбрана на светите исихасти);
Свети Јован Лествичник - Лествица ... :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Се снајдов преведов нешто од англиски :) нека стои сепак на некој друг ако му е потребно
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Ми треба книга во која се обработува темата интелигенција. Само да не е „Психологија“ од Керамичиева бидејќи веќе ја имам како литература. :)
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
во кратки црти нешто за идеологијата на свети августин некој да ми кажи шо мисли ?
 
F

FuckYouAll

Гостин
Нешто за врската помеѓу таткото и ќерката и влијанието на истата врз изборот на партнер, од страна на ќерката.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Член од
11 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако може некој да ми помогне имам проектна задача на тема "Животот и делото на Аристотел", ако има некој нешто нека пише, фала однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom