Помош за проекти по филозофија и психологија

Член од
28 февруари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
егзистенцијата е пред есенцијата - сорен киркегор

ако може некој да ми помогни со оваа тема. Барав на нет но нема баш многу податоци, а ја имам како проектна за матура.... Секоја помош е добредојдена. Благодарам!
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
ако некој ја има Кант - Кртика на чистиот ум преведена на македоноски или некои белешки за оваа книга да ми ги даде потребна ми е за читање но потешко може да се свати суштината на спрски
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
luge ako moze nekoj da mi pomogne okolu proektnata zadaca po psihologija na tema kako vlijaat vrsnicite vrs razvitokot na deteto odnapred fala
 
Член од
14 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
chovekot se raga sloboden a sepak vo singiri

ve molam daj kazete sto da pisuvam na ovaa tema mi treba esej za po filozofija vsushnost toe e izreka na filozof
 

Koko Roko

Oh Mr. Topper!!!!!!
Член од
21 јуни 2010
Мислења
623
Поени од реакции
563
ve molam daj kazete sto da pisuvam na ovaa tema mi treba esej za po filozofija vsushnost toe e izreka na filozof
Абе ајде на филозоф е?
Него ајде за есејот. Зашто не пишуваш за тоа колку му се скратени можностите на човекот во опшеството или барем посвети дел на тоа :)
 
Г

Господ

Гостин
Пиши вовед во кој ги опишуваш благодетите на слободата.Темата нека ти биде нешо као како што напредува светот и технологијата човековиот живот се повеќе се комплицира а го имаме и присуството чувство на страв и небезбедност кое го вкоренуваат медиумите во нас и таа слобода се скратува и се губи и заклучок нека ти биде дека ако сакаме повторно да живееме во време на слобода треба да се навратиме што поназад во минатото но тоа да биде модернизирано.


Може звучи парадоксално и контрадикторно али баш сеа неам време да објаснувам жал ми е што e вака само нафрлано :(
 
S

smart ass

Гостин
Јас само би се осврнсал на фактот дека сепак таа "слобода" е малце виртуелна,имено треба да се имаат предвид неколку работи:

Како прво-вистинската слобода постоела за време на дивјаштвото...всушност и тогаш единките функционирале во групи па оттука и целите им биле заеднички-е овде била слободата и алтруизмот,денеска...во овој систем сепак човекот го има алтруизмот но важно е да напоменам дека се манифестира на различни начини,имено СЕГА во овој систем ние(поединците) имаме одредени првила(наметнати) кои мора да се почитуваат а истите се наметнале благодарение на самиот систем и неговата еволуција така да сметам дека можеме да зборуваме за ограничена слобода.

Како пример за наметнати правила би ги посочил економските кои го регулираат економскиот живот(каде имајте предвид дека овде се потенцира индивидуалноста).Така да иако слободни....ние сепак учиме одредени правила кои потоа не водат во животот.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
дали има некој нешто за Ниче , Кјеркегор и Шопенхауер или Бергсон
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ja iam za Nice i Sopenhauer nego ako saka nekoj da mu pisuvam esei po temi od filozofskite nauki i sociologia neka se javi, kvalitetno i evtino (ali ne jabe ).
 

COMPTON

REAL MOTHERFUCKING G
Член од
28 март 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ако може некој да ми ги објасни поимите КОНФОРМИСТИЧКА ЛИЧНОСТ и АДАПТАЦИЈА во психологијата + која е разликата помеѓу нив ? фала унапред
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ми треба семинарска по Филозофија на правото на една од следните теми:
- Односот право, обичај, морал
- Античко природно право и старогрчка правна митологија и премин од мит кон логос
- Природно право на новиот век
- Аксиологија на правото
- Вредности кои најпотполно ги остварува правото
- Општествено правни вредности
- Чисто правни вредности
- Гносеологија на правото и јазикот на правото
Однапред Благодарам.
Поздрав,
 

COMPTON

REAL MOTHERFUCKING G
Член од
28 март 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ќе замолам некого ако може нешто на кратко за "Слободата и Толеранцијата како превентива на криминалитетот" ..
Фала ОдНапред !!
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Аристотел

Платон

Oпштествена мисла на Платон и Аристотел

Eкскурс на љубовта

Сите 4 се на рапидшер дигнати.Може да се симнат 10 пати во рок од 90 дена.Ако е поминат рокот,а ви требаат пишете ми на профил или пп,да ги ставам пак.
Магде ќе можеш да ги ставиш пак те молам ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom