Помош за избор на лаптоп

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
Asus? Ефтините модели се живо ѓубре!
И генерално, сите ефтини лаптопи кај нас се скапаници! Знам луѓе што се заебаа и со Compaq и Toshiba и Asus, а богами и со Dell (од поефтините).
Те батеријата одма умира, те се успорува, те плоча рикнала, те вифито паѓа (у тебе гледам, Asus!)
Башка што сите се тие генерално без OS па најчесто имаат (како што рече некој на форумов) шабански верзии на Windows.

@сите што плукаат по Mac Book Pro/Air,
Којзнае колку ви е криво што вам не ви свети јаболче на задната страна на лаптопот?
Остро остро.....
Не знам зошто да ти реплицирам, вака кога го прочитав постов како некој простак да го напишал, што л од лаптоп не знае што е. За мекот ти мислиш дека секој може да си го дозволи ? Кога и јас би имал пари и не би знаел што да правам со нив зошто да не зеам мек, не еден 1000 ке земам и ќе им ги дадам на некои што немаат. Али вака сега да давам пари за обичен луксуз едно јаболкце што свети толку пари да давам што ништо работа нема дами врши не давам, Инаку колку лаптопи си испробал ти до сега ? Па да ми кажуваш мене ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Asus лошо искуство ? Да не си помешал нешто ?
моето искуство е тоа и од принципи реков никад нема да земам не тврдам дека се такви сите ама моето искуство е тоа и сосем доволно ми е веќе да не земам
 
H

HoT IcE

Гостин
Ај фала богу зема некој, со здравје да си го користиш и да те служи дур не ти скурчи од него :)
Фала Круша, па појак и поубав да си купиш.
Се надевам дека ќе брка овој работа, за тие пари, мислам дека солидна конфигурација земав, па сега тоа му е.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Asus? Ефтините модели се живо ѓубре!
И генерално, сите ефтини лаптопи кај нас се скапаници! Знам луѓе што се заебаа и со Compaq и Toshiba и Asus, а богами и со Dell (од поефтините).
Те батеријата одма умира, те се успорува, те плоча рикнала, те вифито паѓа (у тебе гледам, Asus!)
Башка што сите се тие генерално без OS па најчесто имаат (како што рече некој на форумов) шабански верзии на Windows.

@сите што плукаат по Mac Book Pro/Air,
Којзнае колку ви е криво што вам не ви свети јаболче на задната страна на лаптопот?
Абе ти да не сакаш со лиценциран windows да биди ко че го купиш. Сите лап топи ги даваат без ос па после ти каков сакаш сними си. А пола од вас овде незнаат мсн да си инсталираат па камоли windows и после не му чинел лап топот, а појма немаат од компјутери, еден еррор че ви се појави и че плукате по тој шо ви го продал.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Остро остро.....
Не знам зошто да ти реплицирам, вака кога го прочитав постов како некој простак да го напишал, што л од лаптоп не знае што е. За мекот ти мислиш дека секој може да си го дозволи ? Кога и јас би имал пари и не би знаел што да правам со нив зошто да не зеам мек, не еден 1000 ке земам и ќе им ги дадам на некои што немаат. Али вака сега да давам пари за обичен луксуз едно јаболкце што свети толку пари да давам што ништо работа нема дами врши не давам, Инаку колку лаптопи си испробал ти до сега ? Па да ми кажуваш мене ?
Не, дечко... Твојот пост е остар и навредлив.
Од лично искуство ( што ми ги носеле лаптопите да „видам зошто не им работат како што треба“).
Compaq-от му рикна батеријата за 5 месеци, набргу после и конекторот од напојувањето и оптичкиот драјв
Assus-от имаше вифи кое се дисконектираше секои 15 минути
Toshiba-та - дојде со рикната матина плоча
Јас лично поседував (од фирма) нови Dell D620 и D630 - на двата не им чинеа кулерите одма на прво стартање и на двата одма им рикнаа хардовите. За N серијата на Dell, нејќум ни да зборам...
Лаптопи ми прошле низ рака - ти немаш толку постови на форумов....
И пак ќе ти кажам: ефтин Asus е сра*е машина.....

За Мековите е друг муабет. Точно е дека се поскапи од другите, ама....
Џабе зборам, не си имал/немаш - не разбираш...

Али, секогаш кога се збори за лаптопи или за компјутери воопшто, се наоѓа некој да ги диса мековите. Браво! Вие што сте паметни и не давате пари за машина што „не ви врши работа“ плус е скапа... Секоја чест. Терајте и смејтете ни се нас глупите што не излажал СЈ.
За крај прочитај го написов - за да научиш кој прави (нај)добри лаптопи:
http://www.theverge.com/2012/2/10/2787484/macbook-air-with-windows-7-review-the-ultrabook-to-rule-them-all
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
Абе ти да не сакаш со лиценциран windows да биди ко че го купиш. Сите лап топи ги даваат без ос па после ти каков сакаш сними си. А пола од вас овде незнаат мсн да си инсталираат па камоли windows и после не му чинел лап топот, а појма немаат од компјутери, еден еррор че ви се појави и че плукате по тој шо ви го продал.
Тоа е, сите мислат дека се експерти за лаптопи, што ќе им докажеш
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Абе ти да не сакаш со лиценциран windows да биди ко че го купиш. Сите лап топи ги даваат без ос па после ти каков сакаш сними си. А пола од вас овде незнаат мсн да си инсталираат па камоли windows и после не му чинел лап топот, а појма немаат од компјутери, еден еррор че ви се појави и че плукате по тој шо ви го продал.
Тоа не е точно - само ефтините лаптопи за земји како нашава се продаваат без ОS.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
Не, дечко... Твојот пост е остар и навредлив.
Од лично искуство ( што ми ги носеле лаптопите да „видам зошто не им работат како што треба“).
Compaq-от му рикна батеријата за 5 месеци, набргу после и конекторот од напојувањето и оптичкиот драјв
Assus-от имаше вифи кое се дисконектираше секои 15 минути
Toshiba-та - дојде со рикната матина плоча
Јас лично поседував (од фирма) нови Dell D620 и D630 - на двата не им чинеа кулерите одма на прво стартање и на двата одма им рикнаа хардовите. За N серијата на Dell, нејќум ни да зборам...
Лаптопи ми прошле низ рака - ти немаш толку постови на форумов....
И пак ќе ти кажам: ефтин Asus е сра*е машина.....

За Мековите е друг муабет. Точно е дека се поскапи од другите, ама....
Џабе зборам, не си имал/немаш - не разбираш...

Али, секогаш кога се збори за лаптопи или за компјутери воопшто, се наоѓа некој да ги диса мековите. Браво! Вие што сте паметни и не давате пари за машина што „не ви врши работа“ плус е скапа... Секоја чест. Терајте и смејтете ни се нас глупите што не излажал СЈ.
За крај прочитај го написов - за да научиш кој прави (нај)добри лаптопи:
http://www.theverge.com/2012/2/10/2787484/macbook-air-with-windows-7-review-the-ultrabook-to-rule-them-all
D620, D630 ? Дечко во кое време живееш ти бе ? Искусен лаптопџија си бил ти а ? Добро чим ти така викаш така нека биде. Прво научи како правилно се пишува Асус, па после ќе праиме муабет. Мек со седмица се најголем feil али добро пошто ти си многу искусен ти може у дос го работиш мекот. Фурај и само така продолжи. Не можам тебе да ти докажувам некои работи, кога по 1 лаптоп од 3 производители си пробал и тоа некој чкарт и продаваш мушмули тука.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Тоа е, сите мислат дека се експерти за лаптопи, што ќе им докажеш
сега сам себе се побиваш - бидејќи не знаеш дека најефтин Windows e оној што оди заедно со машина. И сите купуваат така. Сите - освен Балкан и екс Советски сојуз, веројатно...
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
сега сам себе се побиваш - бидејќи не знаеш дека најефтин Windows e оној што оди заедно со машина. И сите купуваат така. Сите - освен Балкан и екс Советски сојуз, веројатно...
Шо да праам ја сеа коа се наоѓам на балкан ? Да не користам лаптоп зошто тука ни ги праќаат без оперативен ? Што ? Да купувам од USA ?
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
D620, D630 ? Дечко во кое време живееш ти бе ? Искусен лаптопџија си бил ти а ? Добро чим ти така викаш така нека биде. Прво научи како правилно се пишува Асус, па после ќе праиме муабет. Мек со седмица се најголем feil али добро пошто ти си многу искусен ти може у дос го работиш мекот. Фурај и само така продолжи. Не можам тебе да ти докажувам некои работи, кога по 1 лаптоп од 3 производители си пробал и тоа некој чкарт и продаваш мушмули тука.
му рекло магарето на зајакот - многу големи уши имаш. научи како се пишува fail, па да збориме, ок?
мојот прв лаптоп беше compaq со P-II Ти веројатно тогаш не си ни знаел што е компјутер...
мојот прв Windows беше Windows 3.1. и тоа на германски - Bitch!
на мојата прва машина мораше да откуцаш win за да старташ Windows....



евтините лаптопи се шкарт!
ајт...
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 00:04 ---
Шо да праам ја сеа коа се наоѓам на балкан ? Да не користам лаптоп зошто тука ни ги праќаат без оперативен ? Што ? Да купувам од USA ?
ништо не прави, само не зборите глупости со другар ти zxcvb дека сите лаптопи се продавале без ОS...
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 00:06 ---
Тоа е, сите мислат дека се експерти за лаптопи, што ќе им докажеш
за тебе сум експерт и кога имам грип и една рака (лева) врзана позади....
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Asus? Ефтините модели се живо ѓубре!
И генерално, сите ефтини лаптопи кај нас се скапаници! Знам луѓе што се заебаа и со Compaq и Toshiba и Asus, а богами и со Dell (од поефтините).
Те батеријата одма умира, те се успорува, те плоча рикнала, те вифито паѓа (у тебе гледам, Asus!)
Башка што сите се тие генерално без OS па најчесто имаат (како што рече некој на форумов) шабански верзии на Windows.

@сите што плукаат по Mac Book Pro/Air,
Којзнае колку ви е криво што вам не ви свети јаболче на задната страна на лаптопот?
Мојов лаптоп купен пред 2 години за 1500 евра е боље од сите мекови денес што се продаваат. Девојка ми има iphone/mac и на работа имам еден imac никад не го користам. Поголема глупост не сум видел у живот. Едноставно машина направена за компјутерски лаици, хипстери и тренд followers на кој шминката им е побитна од функционалноста.

На твојот компјутер си требало да куцаш win за да ти се пушти 3.11. good for you, jас сум поминал и атари и комодоре и dos и win 1.0 на црно бел монитор па не се правам најпаметен овде. Apple може имаат добар build quality ама тоа е тоа, се друго е шминка, користи исти делови ко секој друг компјутер и сотвер кој можам ако сакам да го ставам и на мојот лаптоп. СЈ си има направено баш една „секта“, проста раја која влажни гаќи на секое гомно што има гризнато јабокло за лого.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
му рекло магарето на зајакот - многу големи уши имаш. научи како се пишува fail, па да збориме, ок?
мојот прв лаптоп беше compaq со P-II Ти веројатно тогаш не си ни знаел што е компјутер...
мојот прв Windows беше Windows 3.1. и тоа на германски - Bitch!
на мојата прва машина мораше да откуцаш win за да старташ Windows....



евтините лаптопи се шкарт!
ајт...
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 00:04 ---

ништо не прави, само не зборите глупости со другар ти zxcvb дека сите лаптопи се продавале без ОS...
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 00:06 ---

за тебе сум експерт и кога имам грип и една рака (лева) врзана позади....
Шо ти најголем мангуп ли си у маало и на форумов што си имал compaq pII и шо си користел windows 3.1 ? Арно ти кажа krusha03. Пред тој "твојот" 3.1 имало и тогаш живот, за тоа не јади многу :гомце: и друго гледам многу јак си бе другар ти со воа левиве раце. Де ајде да те видам шо чоек си шо мисли дека све он знае, и све е по негово.
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Шо ти најголем мангуп ли си у маало и на форумов што си имал compaq pII и шо си користел windows 3.1 ? Арно ти кажа krusha03. Пред тој "твојот" 3.1 имало и тогаш живот, за тоа не јади многу :гомце: и друго гледам многу јак си бе другар ти со воа левиве раце. Де ајде да те видам шо чоек си шо мисли дека све он знае, и све е по негово.
со врзана лева рака на грб....
ајт...
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Ало во Македонија си не си во Америка па да ти го носат лап топо сосе оперативен систем кој е 200евра. Па поарно е шо ги даваат без ос или со ос стартер кој нема ништо на него? Барем сега за WIN 7 ти е next-next-finish. А во перформанси мако можиш да го споредуваш со некој лап топ од 20-22 000 ден. Единствено шо држи фазла батерија е поради "празниот" оперативен систем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom