Помош за избор на лаптоп

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Дали некој има искуство со гејминг лаптоп?
Во потрага сум на таков да може да врти премиер про и кежуал гејминг, цс2.
Буџетот ми е макс 80к.

Фала
 
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
Сакам да зеам Macbook половен па ме интересира кои модели може да се надоградат со рам меморија затоа што голем дел се залепени со матична плоча и не можеш сам да надоградиш.Некој совет добро би дошол.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.735
Сакам да зеам Macbook половен па ме интересира кои модели може да се надоградат со рам меморија затоа што голем дел се залепени со матична плоча и не можеш сам да надоградиш.Некој совет добро би дошол.
Site postarite.
Primer A1720 mislam se vikashe....
 
Член од
10 март 2022
Мислења
148
Поени од реакции
182
Ако може препорака за лаптоп или десктоп компјутер. Користење исклучиво за работа односно истовремено стартнати visual studio за .net апликација, visual studio code за angular апликација, sql server management studio, docker desktop за redis cache и нормално 10тина прозорчиња во google chrome. Моментално сум со lenovo thinkpad i5 1.6ghz 8g ram. Некако се издржува со кочење но со пуштање видео повик веќе се е not responding.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.248
Поени од реакции
5.219
Ако може препорака за лаптоп или десктоп компјутер. Користење исклучиво за работа односно истовремено стартнати visual studio за .net апликација, visual studio code за angular апликација, sql server management studio, docker desktop за redis cache и нормално 10тина прозорчиња во google chrome. Моментално сум со lenovo thinkpad i5 1.6ghz 8g ram. Некако се издржува со кочење но со пуштање видео повик веќе се е not responding.
Зависи колкав ти е буџетот.

Ако сакаш поефтино тогаш било кој со 16 гига рам, SSD и малце појак процесор од тој што сега го имаш ќе ти заврши работа.
Ако сакаш поскапо тогаш ќе си земеш некој бренд лаптоп, HP не се лоши пример, без графичка освен ако не сакаш и да гејмаш на него.

А можеш и на истиов лаптоп ако веќе нема да му туриш еден голем SSD и ако можеш уште 8 гига рам и како нов ќе ти биде.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
148
Поени од реакции
182
Зависи колкав ти е буџетот.

Ако сакаш поефтино тогаш било кој со 16 гига рам, SSD и малце појак процесор од тој што сега го имаш ќе ти заврши работа.
Ако сакаш поскапо тогаш ќе си земеш некој бренд лаптоп, HP не се лоши пример, без графичка освен ако не сакаш и да гејмаш на него.

А можеш и на истиов лаптоп ако веќе нема да му туриш еден голем SSD и ако можеш уште 8 гига рам и како нов ќе ти биде.
Моментално до 45000 макс. можам да си дозволам. А ставање голем SSD и 8g ram колку би чинело и каде би можело да се направи
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.735
SSD okolu 50-80€ za 512Gb
1Tb 80-100€


Ram 8Gb Plocka ca 25-30 evra.
16 Gb 35-40€
 
Член од
10 март 2022
Мислења
148
Поени од реакции
182
SSD okolu 50-80€ za 512Gb
1Tb 80-100€


Ram 8Gb Plocka ca 25-30 evra.
16 Gb 35-40€
Сега подетално гледам и испаѓа дека веќе имам SSD од 256GB. Ова е лаптопот https://lenovoonline.mk/lmk/home.nsf/Product.xsp?pID=7FB290F5B8539851C22584C8003FECF4 . Ако не ти е проблем упатиме кај би можел да појачам SSD и RAM. Ако останувам веќе со истиов лаптоп целта ми е да ги задржам програмите за да не ги преинсталирувам бидејќи целиот тој процес на инсталиција и custom setup цел ден ќе ми одземе.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.735
Сега подетално гледам и испаѓа дека веќе имам SSD од 256GB. Ова е лаптопот https://lenovoonline.mk/lmk/home.nsf/Product.xsp?pID=7FB290F5B8539851C22584C8003FECF4 . Ако не ти е проблем упатиме кај би можел да појачам SSD и RAM. Ако останувам веќе со истиов лаптоп целта ми е да ги задржам програмите за да не ги преинсталирувам бидејќи целиот тој процес на инсталиција и custom setup цел ден ќе ми одземе.
Ce si koristish najdobro MINITOOL PARTITION WIZARD go ima gratis po Internet (https://www.fcportables.com/minitool-partition-wizard-portable/) i ce go klonirash stariot disk (Najdobro ti e da go Imash systemot na M.2 Nmve Pcie SSD RAM , toa e taa malata plocka shto e do harddiskot) na noviot.

Posle toa prazniot prostor od Pogolemiot (noviot) Disk go sreduvash. Ili "C" particijata ja zgolemuvash ili si pravish i "D" particija (Shto ti preporacuvam) i zavrshena rabota.

A za da go NADGRADISH (Ne pojacash) eve ti video i napravi si sam, ne e nikakvo svetsko Chudo

 
Последно уредено:

Diferans

Природно high
Член од
3 јули 2009
Мислења
124
Поени од реакции
178
docker desktop за redis cache и нормално 10тина прозорчиња во google chrome. Моментално сум со lenovo thinkpad i5 1.6ghz 8g ram.
Docker на 8 Gb е преспоро, и кај мене беше, додадов 8Gb и многу важно, ако си на Windows, батали го, Docker и многу други програми се пооптимизирани и побрзи за Linux.

Не знам периодов и јас гледам лаптоп, ама за 45000 лаптопи со перформанси тешко. Повеќето се со залемени 16Gb и без можност за надградба. Накај илјада евра има интел конфигурации со надоградлив рам, до кај 64GB. AMD Рајзен се уште поскапи.

Ако се решиш за надградба на стариот, провери колку РАМ ти подржува матичната и на која фрекфенција и кој тип е. Или најлесно, тркни до Anhoch, ќе ти најдат соодветен РАМ и ССД, ќе ги сменат за 15 мин, и најчесто не наплаќаат за сменувањето.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.735
Docker на 8 Gb е преспоро, и кај мене беше, додадов 8Gb и многу важно, ако си на Windows, батали го, Docker и многу други програми се пооптимизирани и побрзи за Linux.

Не знам периодов и јас гледам лаптоп, ама за 45000 лаптопи со перформанси тешко. Повеќето се со залемени 16Gb и без можност за надградба. Накај илјада евра има интел конфигурации со надоградлив рам, до кај 64GB. AMD Рајзен се уште поскапи.

Ако се решиш за надградба на стариот, провери колку РАМ ти подржува матичната и на која фрекфенција и кој тип е. Или најлесно, тркни до Anhoch, ќе ти најдат соодветен РАМ и ССД, ќе ги сменат за 15 мин, и најчесто не наплаќаат за сменувањето.
Negoviot laptop e kako na videoto od predhodniot post i nema zalepen Ram, a mozhi da go nadgradi i so 2x 32GB RAM.Znaci do 64GB
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Ако може препорака за лаптоп или десктоп компјутер. Користење исклучиво за работа односно истовремено стартнати visual studio за .net апликација, visual studio code за angular апликација, sql server management studio, docker desktop за redis cache и нормално 10тина прозорчиња во google chrome. Моментално сум со lenovo thinkpad i5 1.6ghz 8g ram. Некако се издржува со кочење но со пуштање видео повик веќе се е not responding.
Овој ќе ти брка работа:

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Сега подетално гледам и испаѓа дека веќе имам SSD од 256GB. Ова е лаптопот https://lenovoonline.mk/lmk/home.nsf/Product.xsp?pID=7FB290F5B8539851C22584C8003FECF4 . Ако не ти е проблем упатиме кај би можел да појачам SSD и RAM. Ако останувам веќе со истиов лаптоп целта ми е да ги задржам програмите за да не ги преинсталирувам бидејќи целиот тој процес на инсталиција и custom setup цел ден ќе ми одземе.
Ако ти е под гаранција ќе одиш таму каде што ти е купен.
Автоматски споено мислење:

Negoviot laptop e kako na videoto od predhodniot post i nema zalepen Ram, a mozhi da go nadgradi i so 2x 32GB RAM.Znaci do 64GB
Мислам дека матичната на овој беше до макс 32гб, не ги чита 32ките за да стави 64гб, ќе мора 2 х 16.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.735
Ако ти е под гаранција ќе одиш таму каде што ти е купен.
Автоматски споено мислење:


Мислам дека матичната на овој беше до макс 32гб, не ги чита 32ките за да стави 64гб, ќе мора 2 х 16.
Internet veli deka mozhi 2x32 Gb
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.467
Ако ти е под гаранција ќе одиш таму каде што ти е купен.
Процесорот му е од 8ма интелова генерација а сега се продаваат веќе со 13та генерација, така да гаранцијата 100% му е истечена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom