Помош за избор на лаптоп

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Internet veli deka mozhi 2x32 Gb
[/URL]
Автоматски споено мислење:

Процесорот му е од 8ма интелова генерација а сега се продаваат веќе со 13та генерација, така да гаранцијата 100% му е истечена.
Со мкд продавници не сум изненаден да се продаваат и постари модели, плус овој беше со 3 години гаранција, ги имавме во фирма. Може да го купил и 2021 и да е под гаранција.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Linkot ne ti e dobar, sepak go vidov.
So najnoviot BIOS update odi do 64Gb


Овој е линкот, само од мобилен сум не сум го ископирал добро:

Не видов дека имале upgrade. А по ценава не му се ни исплати да фрли 200 евра само за меморија на овој лаптоп, можеби една 32ка и да има 40гб како најефтина верзија. Во овој случај диск + меморија + работна рака ако не може да се снајде сам ќе го фатат 350-400 евра, што во ниту едно сценарио не ми држи вода за толку стар лаптоп.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Овој е линкот, само од мобилен сум не сум го ископирал добро:

Не видов дека имале upgrade. А по ценава не му се ни исплати да фрли 200 евра само за меморија на овој лаптоп, можеби една 32ка и да има 40гб како најефтина верзија. Во овој случај диск + меморија + работна рака ако не може да се снајде сам ќе го фатат 350-400 евра, што во ниту едно сценарио не ми држи вода за толку стар лаптоп.
Toa se prvite ceni shto mi naletaja. Inace Laptopot e super i ne mu trebaat pari za rabotna raka.
Za 10min sam se ce si promeni. Ete mu video pogore.
Inace jas mislam deka 32Gb + starata RAM shto ja imamu se sosema dovolni. Taka da nema potreba od dupli troshoci i bi se zadrzhal na troshok od ca. 130-150€
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Toa se prvite ceni shto mi naletaja. Inace Laptopot e super i ne mu trebaat pari za rabotna raka.
Za 10min sam se ce si promeni. Ete mu video pogore.
Inace jas mislam deka 32Gb + starata RAM shto ja imamu se sosema dovolni. Taka da nema potreba od dupli troshoci i bi se zadrzhal na troshok od ca. 130-150€
Лесно е ако си менувал, и ако имаш интерес, пред некое време фатил еден роднина да менува, го сјебал флетот на тастатурата, на крај му дојде поскапо отколку да плати некој :)

Од тоа што ѕирнав на страната од Анхоч, 16гб му се околу 1900, 32гб околу 4к. За хард дискот зависи кој слот му е слободен, но пак 5-6к за 1тб (па и 512ка е поарно од тоа што има сега ако е во тесно со пари, или ако планира нов за година-две).
Ако менува сам може да го подобри со 9-10к и лаптопот ќе брка работа.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
148
Поени од реакции
182
Ако ти е под гаранција ќе одиш таму каде што ти е купен.
Автоматски споено мислење:


Мислам дека матичната на овој беше до макс 32гб, не ги чита 32ките за да стави 64гб, ќе мора 2 х 16.
Во 2018 мислам на сопругата и е даден како службен и по затварање на фирма и рекоа да си го задржи. Стар е. Ќе видам или овој ќе го надградам или ќе купувам како тој девилко што го сподели.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Во 2018 мислам на сопругата и е даден како службен и по затварање на фирма и рекоа да си го задржи. Стар е. Ќе видам или овој ќе го надградам или ќе купувам како тој девилко што го сподели.
Без разлика дали ќе земаш нов, овој има уште век. Моја препорака е да му ставиш уште малку РАМ, па дури и да остане само за интернет.

Моите дома користат постар од овој (само беше со 512ссд), му го направив со 24гб рам (+16гб плочка), мака нема, неколку табови на Chrome, цело време имаат пуштен и universal media server за да си стримаат на тв, Оutlook, WhatsApp, Signal и што уште не, а меморијата ме кошташе во тоа време 1700мкд.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
148
Поени од реакции
182
Без разлика дали ќе земаш нов, овој има уште век. Моја препорака е да му ставиш уште малку РАМ, па дури и да остане само за интернет.

Моите дома користат постар од овој (само беше со 512ссд), му го направив со 24гб рам (+16гб плочка), мака нема, неколку табови на Chrome, цело време имаат пуштен и universal media server за да си стримаат на тв, Оutlook, WhatsApp, Signal и што уште не, а меморијата ме кошташе во тоа време 1700мкд.
Тоа ми е намерата. Прво да пробам со овој лаптоп надграден па понатаму ќе одлучувам зависно од перформанс а и од тоа фирмава кај што ќе работам како ќе се одвиваат работите. До сега 2 фирми сменив кај што имав службен компјутер/лаптоп и домашниов го користев за доедукација, а сега третава ќе ми биде 100% remote и за старт бараат на моја машина да работам.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Дечки предлог за лаптоп конфигурација до 20-22к. Ми треба за документи,(word, pdf) интернет слушање музика.игри не играм. Ви благодарам
 
Член од
7 јуни 2022
Мислења
13
Поени од реакции
5
Zdravo ke moze li vase mislenje za kupuvanje na poloven Macbook air m1 13 inch. Koristen godina ipol.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Za na novo go gledam Acer aspire 5 so i7 12650H 16gb ram dobar procesor ima samo neznam za baterijata kolku ke drzi
Не знам за што планираш да го користиш, но јас би одел од старт со барем 32гб рам:
1713098087101.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom