Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
4 јули 2012
Мислења
459
Поени од реакции
1.342
Шо бе фала??
јас дома фала не пијам и не мезам

види таму јави се кај газдите на кајгана ќе ти дат трансакциона моја, или ако праќаш пакет производи - домашна адреса

Готово пратката е пратена .
имаш 6 кила Becherovka, 3 kila Absinthe, и пола кило трева , сетотоа чешко произвотство :)
E сега имам уште едно питање како до тебе така и то сите членови , дали некој до сега имал или планира или како и да е да направи изложба на негови фотки , и како оди сета таа процедура и така натак , оти не сега одма јас да планирам изложба али планирам да се посветам онака добро на фотографијата па да знам отприлика работите за ко че се вратам во МКД . а така ајде чао
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Готово пратката е пратена .
имаш 6 кила Becherovka, 3 kila Absinthe, и пола кило трева , сетотоа чешко произвотство :)
E сега имам уште едно питање како до тебе така и то сите членови , дали некој до сега имал или планира или како и да е да направи изложба на негови фотки , и како оди сета таа процедура и така натак , оти не сега одма јас да планирам изложба али планирам да се посветам онака добро на фотографијата па да знам отприлика работите за ко че се вратам во МКД . а така ајде чао
Ja имам учествувано на групни изложби и овде и во сранство, а имам и моја изложба која гостуваше и овде и во сранство и се уште се “движи“ низ регионот
За групна изложба мојш да учествуваш на разноразни конкурски овде или надвор а кои можеш да ги најдеш на страните на фотосојуз на македонија, фото кино клубовите овде или надвор. Пушташ свои фотки на дадена тема таму жирито ги оценува, одбира, наградува или отфрла. Тие изложби се ценат пошто имаат покровителства на домашни или меѓународни фото сојузи и здруѓениа (ФСМ, ИАП, ФСП...) и примена или наградена фотка - носи поени кои после ти даваат и титули како фотограф, изложбите си имаат свои каталози во кои ќе се најде и твое име
Можеш и да се здружиш со некои колеги фотографи и да си отпечатоите своја изложба на одредена или слободна тема, фотките можете да ги залепите на картон (најефтина варијанта) па се до урамување со рамки и антирефлексни стакла (најскапа варијанта) па да ја нудите по разни галерии, музеи, здруженија... Овие изложби тешко носат поени и тро потешко поминуваат кај публика
Можеш и сам да си испечатиш изложба во некој формат (препорачливо е од 30х40 см па нагоре да се димензиите) па сам да ја нудиш за излагање.
Мои фотографии до сега групно беа по разни изложби во Куманово, Битола, Охрид, Скопје, Париз, Инстамбул, Љубљана, Пазин и некои градови низ Русија, Чешка, Полска, Србија, Бугарија, Босна (мислам и Белорусија и Словачка дека имаше)
Самостојно имав изложба во Подгорица, Русе, Стара загора, Благоевград, Битола, Куманово, Крива паланка а наскоро можно е уште во 2-3 града во Македонија и толку доста е пошто секое излагање по малце се оштетуваат сликите а и голем успех е една изложба да има десетина гостувања
Самостојната, освен во Подгорица сегде сам си организирав изложби и то доста успшешно, ја имаа отварано членови на амбасади, беше во склоп на научни конференции, културни настани.... таа си доби и покровителство од уметничкиот совет на Фото сојуз на Македонија (исто многу значајна работа и тешка за достигнување и тоа сам го истуркав со дописи и аплицирање во фото сојузот)
Ти почни си пополека, не се брзај, изгради си полека стил, име, види што најмногу ти лежи за фотографирање направи поголема колекција на некоја или некои теми, одбери најдобри, обавезно советувај се со поискусни фотографи со титули, зачлени се во некој фото клуб (полесно се пробиваш така) учествувај на конкурси собирај поени за примени фотки.....
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
459
Поени од реакции
1.342
Ja имам учествувано на групни изложби и овде и во сранство, а имам и моја изложба која гостуваше и овде и во сранство и се уште се “движи“ низ регионот
За групна изложба мојш да учествуваш на разноразни конкурски овде или надвор а кои можеш да ги најдеш на страните на фотосојуз на македонија, фото кино клубовите овде или надвор. Пушташ свои фотки на дадена тема таму жирито ги оценува, одбира, наградува или отфрла. Тие изложби се ценат пошто имаат покровителства на домашни или меѓународни фото сојузи и здруѓениа (ФСМ, ИАП, ФСП...) и примена или наградена фотка - носи поени кои после ти даваат и титули како фотограф, изложбите си имаат свои каталози во кои ќе се најде и твое име
Можеш и да се здружиш со некои колеги фотографи и да си отпечатоите своја изложба на одредена или слободна тема, фотките можете да ги залепите на картон (најефтина варијанта) па се до урамување со рамки и антирефлексни стакла (најскапа варијанта) па да ја нудите по разни галерии, музеи, здруженија... Овие изложби тешко носат поени и тро потешко поминуваат кај публика
Можеш и сам да си испечатиш изложба во некој формат (препорачливо е од 30х40 см па нагоре да се димензиите) па сам да ја нудиш за излагање.
Мои фотографии до сега групно беа по разни изложби во Куманово, Битола, Охрид, Скопје, Париз, Инстамбул, Љубљана, Пазин и некои градови низ Русија, Чешка, Полска, Србија, Бугарија, Босна (мислам и Белорусија и Словачка дека имаше)
Самостојно имав изложба во Подгорица, Русе, Стара загора, Благоевград, Битола, Куманово, Крива паланка а наскоро можно е уште во 2-3 града во Македонија и толку доста е пошто секое излагање по малце се оштетуваат сликите а и голем успех е една изложба да има десетина гостувања
Самостојната, освен во Подгорица сегде сам си организирав изложби и то доста успшешно, ја имаа отварано членови на амбасади, беше во склоп на научни конференции, културни настани.... таа си доби и покровителство од уметничкиот совет на Фото сојуз на Македонија (исто многу значајна работа и тешка за достигнување и тоа сам го истуркав со дописи и аплицирање во фото сојузот)
Ти почни си пополека, не се брзај, изгради си полека стил, име, види што најмногу ти лежи за фотографирање направи поголема колекција на некоја или некои теми, одбери најдобри, обавезно советувај се со поискусни фотографи со титули, зачлени се во некој фото клуб (полесно се пробиваш така) учествувај на конкурси собирај поени за примени фотки.....
Е алал да ти е, фалати многу за сето ова напишано, баш ова сакав да го слушнам или прочитам од некаде, бравос шо имаш голем успех , џамене сето то е многу големо ама треба да се почни од некаде, без брзање, тоа и ми беше планот да видам шо сакам конкретно па макар и да почнам да праќам слики на конкурси како што рече ти . то е то уште еднаш фала многу,
А кај можам да видам твој слики некаде на интернет, мислев на твои сликани слики па макар и аутопортрет :) поздрав
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.020
Поени од реакции
2.513
Прилично сум тазе со апаратов имам canon 400d со објектив canon efs 13-135 горе доле му влегов у некоја шема со фотките али на денски... иам мука со ноќни фотографии без блиц, да чујам совети како до боље фотка... :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Прилично сум тазе со апаратов имам canon 400d со објектив canon efs 13-135 горе доле му влегов у некоја шема со фотките али на денски... иам мука со ноќни фотографии без блиц, да чујам совети како до боље фотка... :)
Имаш 2 основни проблеми со фотографија при слабо светло со таа опрема
1. Апаратот не е добар за ноќна фотографија
2 Објективот не е добар за ноќна фотографија

400Д е мислам скоро 10 години стар модел а и тогаш кога беше нов, беше во класа на почетнички или “ентри“ модели, сензор, ИСО, процесор.. се веќе далеку зад новите модели, ИСО му оди до максиму 1600 а веќе од ИСО 400 почнува да има шум.
Објективот е исто од послаба класа и бавен е, има максимум отвор од 3,5 на 18 што е премалку. Тој објектив најдоби резултати дава на ф8 - ф11 и над 50мм што го прави екстремно неупотреблив за ноќна фотографија.
Единствено што би ти препорачал е да користиш трипод да наместиш пример ИСО 800, објектив на ф 4 или 5,6 и фотографираш со долга експозиција некои неподвижни сцени. То е максимум без блиц на апаратот.
Пример јас за активни сцени (фотографирање на подвижни работи - луѓе) при слабо светло користам во зависност од ситуација ИСО 3200-5000 и отвор на бленда и до 1,4 за да добијам добра фотка без блиц
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Предлог за прв DSLR на почетник за учење до 350 евра? Се мислам за canon 1200D (доста е намален на 300евра) или никон D3200, или предложете некој друг... (за подарок е)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.137
Поени од реакции
11.413
У глава ми се вртка да ја надоградам опремата. Имам Канон стартер ДСЛРка 1100d со кит зум леќа 18-55mm. Најчесто го користам за урбана фотографија, по малку за пејсажи. Читав некои работи за леќи кои би требало секој фоткач да ги има, една е 50mm прајм леќа со 1.4 или за малку поевтин буџет 1,8. Мојата има максимум отвор 3.5 (5.6 при најголем зум) отвор што донекаде е ок но ми прави незадоволително „боке“. Прочитав истотака прајм леќите се добри за портрети што донекаде би ми проширило поле на работа. Но првично ми е за урбана фотка и некое макро.
Дали се исплати да земам една од горенаведените, дали има некоја поголема разлика од оноа што досега го имам, дали би ми отворил повеќе простор за маневрирање ако ги имам двете (мојата и новата) леќи?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
У глава ми се вртка да ја надоградам опремата. Имам Канон стартер ДСЛРка 1100d со кит зум леќа 18-55mm. Најчесто го користам за урбана фотографија, по малку за пејсажи. Читав некои работи за леќи кои би требало секој фоткач да ги има, една е 50mm прајм леќа со 1.4 или за малку поевтин буџет 1,8. Мојата има максимум отвор 3.5 (5.6 при најголем зум) отвор што донекаде е ок но ми прави незадоволително „боке“. Прочитав истотака прајм леќите се добри за портрети што донекаде би ми проширило поле на работа. Но првично ми е за урбана фотка и некое макро.
Дали се исплати да земам една од горенаведените, дали има некоја поголема разлика од оноа што досега го имам, дали би ми отворил повеќе простор за маневрирање ако ги имам двете (мојата и новата) леќи?
50ска на кроп сензор е тесна за урбана или пејсажна фотографија, кај тебе то би дошло негде 80мм. Јас имам 35 на 1,4 (50 на кроп) и пак ми фали простор кој не го фаќам на фотографијата,би сакал да земам 23 на 1,4 али ми е скапичка сега. Најубо распродај се шо имаш објективи и земи една добра 24-70 на 2,8. То би ти било универзално и за пејсаж и за портрет наместо да имаш 3 различни ефтини објективи земи еден поскап[DOUBLEPOST=1433966333][/DOUBLEPOST]
Предлог за прв DSLR на почетник за учење до 350 евра? Се мислам за canon 1200D (доста е намален на 300евра) или никон D3200, или предложете некој друг... (за подарок е)
нема апарат за учење, али помеѓу тие два нема да згрешиш, канонот е 2 години понов модел, никонот има малце подобри технички карактеристики.... јас лично би зел канон некако подобро ми лежи али само оти така мене ми е поубо не дека има некоја конкретна добра и одлучувачка предност. И со дигиталци од 2005 се правени ремек дела во фотографијата, дака да на крај е битен талентот
 
Последно уредено:

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
73
Здраво..

Ме интересирање мислење за maximum shutter count на nikon d3200 .... дали е многу за истиот да има 65 000 откинувања... имам прочитано дека Shutter life е тестиран до 100 000 откинувања...Би ценел мислење од вас

Фала :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Здраво..

Ме интересирање мислење за maximum shutter count на nikon d3200 .... дали е многу за истиот да има 65 000 откинувања... имам прочитано дека Shutter life е тестиран до 100 000 откинувања...Би ценел мислење од вас

Фала :)
Тоа е некаков просек а нe гаранција колку ќе трае шутерот, мојот на Канонот откажа на 65.000 (, некои тераат до 150.000 и се добива просек - 100.000
Значи шутери паѓаат и на 20.000 и на 50.000 и на 70.000 и н 150.000 иако се декларирани на 100.000, ако ти падне во гарнтен рок - не е ни битно ако ти се расипе вон......... ќе си направиш математика дали се иплаќа да го поправаш
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
73
Фала многу за одговорот! Ќе го погледнам денес и ќе видам..ќе го споредам со 3100 онака дека имам тука и Д3100..
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Дечки една мала помош бидејќи не сум финансиски јак во моментов сакам да земам 70 - 300 на Сигма или Тамрон за Никон Д3100 ама не сум сигурен дали некој од овие два има мотор за ауто фокус . .. Некој ако може да ми помогне ?
http://www.pixplus.com.mk/photography/lenses/sigma-70-300mm-f-4-5-6-dg-macro-for-nikon.html
http://www.pixplus.com.mk/photography/lenses/tamron-af-70-300mm-f-4-5-6-ld-di-macro-1-40.html
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Дечки една мала помош бидејќи не сум финансиски јак во моментов сакам да земам 70 - 300 на Сигма или Тамрон за Никон Д3100 ама не сум сигурен дали некој од овие два има мотор за ауто фокус . .. Некој ако може да ми помогне ?
http://www.pixplus.com.mk/photography/lenses/sigma-70-300mm-f-4-5-6-dg-macro-for-nikon.html
http://www.pixplus.com.mk/photography/lenses/tamron-af-70-300mm-f-4-5-6-ld-di-macro-1-40.html
http://www.dpreview.com/articles/3595571705/sigma70300hsm

http://www.dpreview.com/products/tamron/lenses/tamron_70-300_4-5p6_di/specifications

за двата пиши дека имаат мотори
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
478
Поени од реакции
655
Поздрав дечки, бев до неколку продавници немаше, каде може да најдам ваква батерија или слична ?
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
63
Поени од реакции
120
Здраво на сите. Имам Никон D3100. Многу ретко го користам и никогаш немам сменето објектив. Но сепак пред некој ден забележав 5-6 дамки што се сигурно на сензорот.
Колку кошта чистење сензор? Препорачајте место од Охрид или Скопје.
 
На врв Bottom