Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Мислењата во врска со дебата за Нортон и антивируси се префрли на темата за Најдобар антивирус тука се продолжува со помош за Вируси, црви итн.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Отповеќе сум компјутерски неписмена, па затоа однапред се извинувам за, евентуално, несоодветните информации. Сепак, ќе се обидам некако да објаснам...

Имено, registry editor, ми покажува lssas.exe (не lsass.exe) во hkey_current_user\microsoft\software\search assistant\ACMru 5603. Во task manager го нема како процес (таму е lsass.exe).

Од она што го читав низ нетов пак, lssas.exe е без исклучок црв/тројан/whatever...Затоа ме интересира што треба да превземам во врска со lssas.exe...да го оставам, отстранам (како?) и сл.

Однапред благодарам за советите:smir:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Треба да се отстрани. Најдобро решение е да се инсталира некој антивирус, да се апдејтуваат дефинициите за вируси, и тој да го скенира целиот диск. Од само името на процесот не може да се идентификува вирусот, но според тоа што побарав, вирусот W32.AGOBOT.RL ко гортсти тоа име. А еве повеќе информации за тој вирус.
Провери дали можиш да пристспиш на страниците од произведувачите на антивируси. Пример www.symantec.com . Ако не можиш, тогаш можно е тој да е вирусот.
...Кој и да е, јас за антивирус би го препорачал Нортон 2009.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
^Баш вчера инсталирав eset nod32 (дефинициите се апдејтувани) и го скенирав компјутерот.
Не најде ништо за време на скенот, едино отпосле, кога отворив аутлук, детектираше 2 е-мејла со тројан и ги избриша.

Има ли друг начин да направам проверка, без пак да барам и инсталирам нов анти-вирус и сл., дали треба да избришам од registry она lssas.exe...итн.?

 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
^Баш вчера инсталирав eset nod32 (дефинициите се апдејтувани) и го скенирав компјутерот.
Не најде ништо за време на скенот, едино отпосле, кога отворив аутлук, детектираше 2 е-мејла со тројан и ги избриша.

Има ли друг начин да направам проверка, без пак да барам и инсталирам нов анти-вирус и сл., дали треба да избришам од registry она lssas.exe...итн.?

Бриши го, ама преку SAFE MODE (додека се укчучува РС, стискај F8)

Бриши го и од фолдер (ако знаеш каде е) и од регистрите.

Во најлош случај, ќе си направиш system restore.
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Ako sakas dobra zastita od trojanci simni si trojanremover ke ti zavrsi rabota mnogu dobro programce e
 
П

Паган-др

Гостин
Закачив некој вирус, тројан ли е што ли е незнам. Во таск менаџерот имам 5.tmp, 9.tmp, freddy49.exe најверојатно ова е тоа, пошто до сега ми го немаше таму. Со АВГ скенирам сега ама не ми е нешто добар анти-вирусот пошто е фри едишн. Некое брзо решение да го исчистам компјутеров?
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Стави си Bit Defender,или Avira Free Antivirus и скенирај,мора да ти најдат нешто.
freddy49.exe е тројанец,а предпоставувам дека и другите 2 се.. :)
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
Закачив еден тројанец, и сега ми отвара стално страни, го скенирав комп, со анти вирус, не најде ништо....
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
276
Поени од реакции
14
Koga i da se konekt. na internet mi se pojavuva Antivirus Alert: Heur Suspicious@i nekoi brojki. Siguren sum deka ima vrska so adsl-ot poso koga koristam drug internet ne mi se pojavuva ova. Znae nekoj so e rabotata?
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Што мислите за a-square anti malware?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom