Помош: Барам еден филм!

Член од
15 март 2011
Мислења
154
Поени од реакции
85
Не знам на кој жанр припаѓа филмов кој ќе го опишам.
Според моја претпоставка спаѓа во психолошки, но не сум сигурна во потполност бидејки одамна го даваа на сител.

Значи станува збор за двајца млади дечки, кои не успеав да разберам дали се познаници, пријатели или браќа, ама се налик психопати.
Таков впечаток добив од една сцена, кога одеа со автомобил на пат и после одредено време застанаа во еден хотел, и претстојуваат во апартман каде има уште една девојка со нив, која им раскажува за тоа како сака да се врати во својот дом. Раскажува се до моментот дур таа не се заврти а едниот од нив зема тап предмет во раката со кој ја убива.
После некое време поради недоверба едниот пријател го убива другиот со секира и продолжува сам да трага по парите или долгот кој им го оставил нивниот татко.
И стигнува кај неговата роднина или братучедка која живее во прекрасна куќа, а на прв поглед изгледа невино, како да нема задни намери.
Но, после извесен период се докажува спротивното во моментот кога откако ќе спие со него, не кажувајки дека се во роднинска врска ќе му направи чај во кој ќе стави отров.
Додека тој онесвестен лежи на паркетот таа ќе му стави една ќеса на главата за побрзо да го усмрти.
Чинам дека така завршува. бидејки не се се сеќавам на дејствието понатака.

Би била благодарна доколку некој ми одговори.
Поздрав.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.449
Поени од реакции
42.693
Барам еден филм, ама слабо ми иде... Се работи за бунт на затвореници/ Сцени и слично, не се сеќавам. Не е баш нов :D

п.с. Не е Last Castle, ни Cell 211/
Овој да не е ?
http://www.imdb.com/title/tt0109053/

Зашто знам го имаат давано во повеќе наврати на нашиве телевизии а обработува таква тема.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Има можи десетина години максимум,не се сеќавам точно кога го гледав, а се работи за еден писател шо ќе напиши бестселер криминалистички роман. Е арно ама делото не беше негово туку беше плагијат на една необјавена книга,еден друг го имаше напишано а овај му го украде. Проблемот беше шо тие убиствата шо беа во книгата уствари стварно се имаја десено и оригиналнио писател беше убиецот. Пошто полицијата не знаеше дека е плагијат цело време него го сомничеше за убиствата и го бараше да го уапси ама овај им бегаше и истовремено бараше докази за вистинскиот убиец.
Се' ми се чини дека на главниот лик актерот беше црнец ама баш не сум сигурен,ова со резерева земете го
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Има можи десетина години максимум,не се сеќавам точно кога го гледав, а се работи за еден писател шо ќе напиши бестселер криминалистички роман. Е арно ама делото не беше негово туку беше плагијат на една необјавена книга,еден друг го имаше напишано а овај му го украде. Проблемот беше шо тие убиствата шо беа во книгата уствари стварно се имаја десено и оригиналнио писател беше убиецот. Пошто полицијата не знаеше дека е плагијат цело време него го сомничеше за убиствата и го бараше да го уапси ама овај им бегаше и истовремено бараше докази за вистинскиот убиец.
Се' ми се чини дека на главниот лик актерот беше црнец ама баш не сум сигурен,ова со резерева земете го

Можно е да е овој, има некои сличности со твојава приказна.

http://www.imdb.com/title/tt0145681/
 
Член од
28 април 2009
Мислења
749
Поени од реакции
507
Има можи десетина години максимум,не се сеќавам точно кога го гледав, а се работи за еден писател шо ќе напиши бестселер криминалистички роман. Е арно ама делото не беше негово туку беше плагијат на една необјавена книга,еден друг го имаше напишано а овај му го украде. Проблемот беше шо тие убиствата шо беа во книгата уствари стварно се имаја десено и оригиналнио писател беше убиецот. Пошто полицијата не знаеше дека е плагијат цело време него го сомничеше за убиствата и го бараше да го уапси ама овај им бегаше и истовремено бараше докази за вистинскиот убиец.
Се' ми се чини дека на главниот лик актерот беше црнец ама баш не сум сигурен,ова со резерева земете го
Види овој да не е
http://www.imdb.com/title/tt0128278/
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.092
Поени од реакции
17.887
Стварно не се сеќавам дали беше епизода од серија или пак игран филм, но ќе си ја пробам среќата. Повеќе мислам дека беше игран филм, па затоа ако може некој да ми помогне во врска со насловот.

Не се сеќавам зошто, како и што, но на почетокот на филмот една организација остави двајца(или повеќе не е важно) голи на улица. Буквално голи, без ништо во/на нив. Значи поентата беше кој повеќе пари ќе украде во даден рок од некое време. Не само кеш пари туку ги земаа во предвид и облеката која ја украле, накит, обувки и слични глупости. Она што ми остана во сеќавање е во текот на "натпреварот" едниот имаше многу повеќе собрано од другиот, па му остави некоја ситна пара во горниот џеб од сакото. На крајот тие ситни пари излегоа клучни за резултатот, односно победникот.

Му свети на некој нешто?
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Барам една серија луда. Мислам дека на МТВ ( ама не сум сигурен за телевизијава ) ја даваа пред дванаесетина години или повеќе. Сај-Фај беше и главен лик беше американец - пилот на спејсшатл. У првава епизода го пробува шатлов и е повлечен од црна дупка. Од црната дупка го земаат на ванземаљки брод ( кафеав мислам дека беше однадвор ) а на бродов 2-3 особи припадници на други раси.. Имаше една женска сина, ќелава, имаше едно ко октопод шо го управува бродот за третиот не се сеќавам. Знам дека бродот комуницираше со нив и дека беше жив ама само толку ми е останато у сеќавање освен еден дел шо ми е матен. Мислам дека бродот роди друго бротче ама не сум сигурен, може да е од друга серија тоа....... Фала однапред за помошта :)
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Барам една серија луда. Мислам дека на МТВ ( ама не сум сигурен за телевизијава ) ја даваа пред дванаесетина години или повеќе. Сај-Фај беше и главен лик беше американец - пилот на спејсшатл. У првава епизода го пробува шатлов и е повлечен од црна дупка. Од црната дупка го земаат на ванземаљки брод ( кафеав мислам дека беше однадвор ) а на бродов 2-3 особи припадници на други раси.. Имаше една женска сина, ќелава, имаше едно ко октопод шо го управува бродот за третиот не се сеќавам. Знам дека бродот комуницираше со нив и дека беше жив ама само толку ми е останато у сеќавање освен еден дел шо ми е матен. Мислам дека бродот роди друго бротче ама не сум сигурен, може да е од друга серија тоа....... Фала однапред за помошта :)
Andromeda
добра серија (y) и јас планирам да си ја репризирам
 
Член од
7 декември 2010
Мислења
178
Поени од реакции
131
Барам една серија луда. Мислам дека на МТВ ( ама не сум сигурен за телевизијава ) ја даваа пред дванаесетина години или повеќе. Сај-Фај беше и главен лик беше американец - пилот на спејсшатл. У првава епизода го пробува шатлов и е повлечен од црна дупка. Од црната дупка го земаат на ванземаљки брод ( кафеав мислам дека беше однадвор ) а на бродов 2-3 особи припадници на други раси.. Имаше една женска сина, ќелава, имаше едно ко октопод шо го управува бродот за третиот не се сеќавам. Знам дека бродот комуницираше со нив и дека беше жив ама само толку ми е останато у сеќавање освен еден дел шо ми е матен. Мислам дека бродот роди друго бротче ама не сум сигурен, може да е од друга серија тоа....... Фала однапред за помошта :)
Јас пак мислам дека е Farscape
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Стварно не се сеќавам дали беше епизода од серија или пак игран филм, но ќе си ја пробам среќата. Повеќе мислам дека беше игран филм, па затоа ако може некој да ми помогне во врска со насловот.

Не се сеќавам зошто, како и што, но на почетокот на филмот една организација остави двајца(или повеќе не е важно) голи на улица. Буквално голи, без ништо во/на нив. Значи поентата беше кој повеќе пари ќе украде во даден рок од некое време. Не само кеш пари туку ги земаа во предвид и облеката која ја украле, накит, обувки и слични глупости. Она што ми остана во сеќавање е во текот на "натпреварот" едниот имаше многу повеќе собрано од другиот, па му остави некоја ситна пара во горниот џеб од сакото. На крајот тие ситни пари излегоа клучни за резултатот, односно победникот.

Му свети на некој нешто?
Hustle
Епизодава што ја бараш е од 4та сезона мислам, ама не ме држи за збор. Битно гледај ја серијава, одлична е.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Тешко дека некој ќе може да помогне ам ај да си ја пробам среќата. Се работи за серија Sci-Fi која што се емитуваше на Канал 5 пред повеќе години, уште ко од мал ми се вртат некои сцени од серијава но тешко дека можам повеќе инфо да извлечам, знам дека во серијата се објаснуваше за феномени и несекојдневни ситуации, нешто како The X Files беше, па ако му текнува на некој нека пише, не дека многу такви серии се извртеа на Канал 5 па сеа е невозможно да се најде. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom