Помеѓу генијалноста и лудилото

Koj e najlud/a genijalec/ka?


  • Вкупно гласачи
    33
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Извинете што е поентата на темава? :raz:
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Писателите,сликарите и општо сите уметници ги сметаат за луди бидејќи неможат да ги разберат. Тие се посебни луѓе, со посебни квалитети, тие се интелектуалци. Ги отфрлаат,навредуваат, ги нарекуваат чудаци и што ти знам таму, но, дали околните луѓе можат да го почуствуваат тоа што писателот го чуствува пишувајќи ја својата поема, дали тие луѓе можат да ја видат и почуствуваат природата како што ја гледаат и чуствуваат сликарите?
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
тоа е дарба!не може секој да го гледа сватот на таков начин!незнам како ќе звучи,но и јас се чуствувам така!незнам кај имам прочитано,но имам дека повеќето уметници ги поседуваат слабоста,зависноста,противречноста,наивноста како и склоноста кон мазохизам,нарцизоидност и Едиповиот комплекс како карактерни особености!
според мене,на уметноста и треба потпора!нешто што ќе ја држи и егзистира.кај секој уметник тоа нешто е различно!но во поголемите случаи се тоа или љубовта или болката!
уметноста=лудоста!
па јас мислам не!!!
уметноста=креативност,оригиналност,дарба!
ова е за мене приближно,точната дефиниција!
Алан По е страшен!Тесла е неповторлив!Ван Гог е пред се поинаков!Пикасо е екцентрик-но јас воопшто не го сакам!ќе гласам за Алан По!
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
никола тесла воопшто не бил луд
неговата генијалнос треба да се почитува

ден денес модерната наука мака мачи но неуспева да го дешифрира
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Лудило?А дефиниција за лудило е:Однесување кое не компатибилно со општо прифатените шаблони на социјализирање и интеракција со останатите индивидуи во околината.Срање.Ако е различно,не значи дека е негативно и дека нивната таканаречена лудост е опасна по околината и треба да се лечи.Релативна е.Што ако они се нормалните,а сите други се луди?
Овие генијалци се само луге кои ја немале (не)среката да бидат дел од обичните маси на испрани мозоци на кои животот им е сведен на монотоно живеење по одредена шема(patern),и кои за жал тоа го сметаат за нормално.Тажно.
Секоја почест за великаните.:smir:
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Мислам дека е тенка границата помеѓу генијалноста и лудилото зависи како се дефинира лудоста, обичните луѓе ги етикетираат генијалците како луди, тоа од лично искуство зборам дека секогаш кога нешто на некого му е различно од она што тој вообичаено прави го смета за чудно, па често тој што ги прави работите кои се несфатливи за некои луѓе се поистоветува за лудак
 

Kajgana Shop

На врв Bottom